Myślisz, że w Polsce jest drogo? Zobacz listę najdroższych miast na świecie.

Brytyjski think tank "The Economist Intelligence Unit" opublikował kolejny raport prezentujący miasta, w których koszty życia są najwyższe. W tym celu porównano ceny ok. 160 produktów i usług przeliczone na dolary.

W rankingu znalazła się także Warszawa - zajęła 95. miejsce na 133.

Mimo, że ceny mogą przyprawiać o zawrót głowy, dobra informacja jest taka, że większości miast z roku na rok spadają. Przyjmując Nowy Jork jako punkt odniesienia, średni indeks kosztów życia kształtował się pięć lat temu na poziomie 87,8 proc. obecnie jest to już 71,5 proc.

Najtaniej za to żyje się w Lusace, stolicy Zambii (indeks - 41 proc.), a także w Bengaluru i Mumbaju w Indiach (odpowiednio 42 i 43 proc.).

Zobacz 10 miast, w których koszty życia są najwyższe na świecie!
Los Angeles Los Angeles fot. Zbigniew Szarzyński

8. Los Angeles, Stany Zjednoczone (ex aequo)

W Los Angeles za bochenek chleba zapłacimy średnio 5,72 dol./kg, za butelkę wina 23,53 dol., za papierosy 7,74 dol., a za litr benzyny bezołowiowej - 0,99 dol.

8. Seul, Korea Południowa (ex aequo)

W Seulu za bochenek chleba zapłacimy średnio 12,44 dol./kg, za butelkę wina 25,43 dol., za papierosy 3,71 dol., a za litr benzyny bezołowiowej - 1,25 dol.

8. Kopenhaga, Dania (ex aequo)

W Kopenhadze za bochenek chleba zapłacimy średnio 3,23 dol./kg, za butelkę wina 11,57 dol., za papierosy 6,41 dol., a za litr benzyny bezołowiowej - 1,57 dol.

Central Park, Nowy Jork Central Park, Nowy Jork fot. Abir Anwar (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

7. Nowy Jork, Stany Zjednoczone

W Nowym Jorku za bochenek chleba zapłacimy średnio 8,28 dol./kg, za butelkę wina 14,03 dol., za papierosy 13,67 dol., a za litr benzyny bezołowiowej - 0,63 dol.

Londyn Londyn fot. Pixabay

6. Londyn, Wielka Brytania

W Londynie za bochenek chleba zapłacimy średnio 2,46 dol./kg, za butelkę wina 12,47 dol., za papierosy 14,30 dol., a za litr benzyny bezołowiowej - 1,73 dol.

Kierunek Paryż
Paryż nie narzeka na brak połączeń z Polską. Nowe połączenie uruchamia w tym roku z Wrocławia Eurolot. 
Victor Hugo mawiał: 'Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.' Nie wszystko jednak w jego centrum. Bowiem drapacze chmur zbudowane są z dala od centrum, w nowoczesnej dzielnicy La Defense. Jest to związane z niechęcią Paryżan do mieszania architektonicznej klasyki z nowoczesnością. Z niechęcią mieszkańców na początku swojego istnienia spotkały się nawet wieża Eiffela, piramida Luwru czy centrum Pompidou (złośliwie nazywane 'Rafinerią w centrum Paryża').
Kierunek Paryż Paryż nie narzeka na brak połączeń z Polską. Nowe połączenie uruchamia w tym roku z Wrocławia Eurolot. Victor Hugo mawiał: 'Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.' Nie wszystko jednak w jego centrum. Bowiem drapacze chmur zbudowane są z dala od centrum, w nowoczesnej dzielnicy La Defense. Jest to związane z niechęcią Paryżan do mieszania architektonicznej klasyki z nowoczesnością. Z niechęcią mieszkańców na początku swojego istnienia spotkały się nawet wieża Eiffela, piramida Luwru czy centrum Pompidou (złośliwie nazywane 'Rafinerią w centrum Paryża'). Paryż / fot. Shutterstock

5. Paryż, Francja

W Paryżu za bochenek chleba zapłacimy średnio 7,42 dol./kg, za butelkę wina 10,77 dol., za papierosy 7,85 dol., a za litr benzyny bezołowiowej - 1,69 dol.

Uczniowie z Genewy protestują przeciwko 'koszulkom wstydu'. Uczniowie z Genewy protestują przeciwko 'koszulkom wstydu'. wikicommons

4. Genewa, Szwajcaria

W Genewie za bochenek chleba zapłacimy średnio 7,02 dol./kg, za butelkę wina 8,06 dol., za papierosy 9,08 dol., a za litr benzyny bezołowiowej - 1,56 dol.

Hong Kong/ Fot. Shutterstock Hong Kong/ Fot. Shutterstock Hong Kong/ Fot. Shutterstock

2. Hong Kong (ex aequo)

W Hong Kongu za bochenek chleba zapłacimy średnio 4,36 dol./kg, za butelkę wina 16,47 dol., za papierosy 7,48 dol., a za litr benzyny bezołowiowej - 1,76 dol.

Zurych Zurych Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl

2. Zurych, Szwajcaria (ex aequo)

W Zurychu za bochenek chleba zapłacimy średnio 5,85 dol./kg, za butelkę wina 14,17 dol., za papierosy 8,57 dol., a za litr benzyny bezołowiowej - 1,56 dol.

Singapur/ Fot. CC BY 2.0/ Thomas Timlen/ Flickr.com Singapur/ Fot. CC BY 2.0/ Thomas Timlen/ Flickr.com Singapur/ Fot. CC BY 2.0/ Thomas Timlen/ Flickr.com

1. Singapur

W Singapurze za bochenek chleba zapłacimy średnio 3,40 dol./kg, za butelkę wina 22,39 dol., za papierosy 9,15 dol., a za litr benzyny bezołowiowej - 1,46 dol.

Copyright © Agora SA