Co zrobić, gdy załamie się pod tobą lód? Policjanci wyjaśniają

Silne mrozy spowodowały zamarznięcie licznych zbiorników wodnych. Grubość pokrywy wodnej może być złudna, a wchodzenie na taflę bardzo często kończy się tragedią. Służby postanowiły przestrzec i edukują jak uniknąć najgorszego, gdy załamie się pod nami lód

- Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne - ostrzegają policjanci. - Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na lodzie - dodają.

Zanim przejdziemy do policyjnych rad jak uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, zobaczmy co policjanci radzą tym którzy zobaczą inną osobę tonąca w przeremblu

Co zrobić gdy na zamarzniętym zbiorniku wodnym zobaczysz tonącą osobę?

Wielu z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będziemy musieli udzielić pomocy osobie tonącej w przeręblu. Lód na rzece i jeziorze jest bardzo zdradliwy i od umiejętnego podejścia do poszkodowanego zależy także bezpieczeństwo ratownika. Dlatego we współpracy ze specjalistami z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie powstał film demonstrujący podstawowy sposób udzielenia pomocy w takiej sytuacji , zakładający użycie najłatwiej dostępnych przedmiotów i zachowanie maksimum bezpieczeństwa ratowników.

W filmie instruktażowym występują sierż. szt. Dariusz Soborski, sierż. Juliusz Malinowski, sierż. Mariusz Skarżycki. Realizacja: Piotr Maciejczak, Konrad Bucholc.

 

Co robić gdy lód zarwie się pod tobą?

Oddzielny zestaw rad policjanci przygotowali specjalnie dla osób bawiących się na lodzie pod którymi zarwie się tafla. Jeśli lód się zarwie, policja radzi:

1. Nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój

2. Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody

3. Zdejmij ciężkie rzeczy (np. buty)

4. Jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj tylko się czołgaj

5. Przebierz się w suche ubranie

Oto ogólne rady policjantów dla amatorów zabaw na śniegu

1. Do zjeżdżania na nartach, sankach wybierajmy miejsca oddalone od ruchu samochodowego

2. Nie stójmy blisko zjeżdżających saneczkarzy

3. Unikajmy stania pod drzewami, okapami, dachami, na których zgromadził się śnieg oraz sople lodu w znacznej ilości

4. Zawsze informujmy (w domu, schronisku) dokąd i którędy idziemy oraz planowym czasie powrotu

5. Na wycieczki po górach, lodzie wybierajmy się w zaufanym towarzystwie biorąc ze sobą sprawne środki łączności i asekuracyjne (kolce lodowe, kamizelka asekuracyjna)

6. Nie ślizgajmy się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, korzystajmy raczej z zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie

- Zbliżające się ferie zimowe to głównie czas wypoczynku dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Wyposażmy młodsze pociechy w kartkę w wewnętrznej kieszeni kurtki, z ważnymi numerami telefonów . Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. - radzą policjanci.

Więcej o:
Copyright © Agora SA