Kiedy rozebrać bożonarodzeniową choinkę?

Jedni rozebrali ją przed Trzema Królami albo jeszcze przed Sylwestrem. Inni czekają do Matki Boskiej Gromnicznej, a nawet Środy Popielcowej. - Znam osoby, które trzymają choinki w mieszkaniu cały rok - mówi o. Andrzej Kuśmierski, dominikanin

- W nocy z 1 na 2 lutego po raz ostatni zaświecimy świąteczne iluminacje. Potem zaczniemy demontaż iluminacji i wszystkich dekoracji świątecznych, łącznie z choinką miejską - mówi Magdalena Łań z biura prasowego UM w Warszawie. Twierdzi, że to nie jest za długo, m.in. dlatego, że zgodnie z kalendarzem kościelnym utarło się, że dekoracje świąteczne można trzymać do święta Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego).

- Utrzymywanie dekoracji świątecznych w lutym nie ma sensu. Dzień jest już wyraźnie dłuższy, więc wieczorem lampki nie robią już takiego wrażenia - mówi Piotr Zieliński z UM w Szczecinie, gdzie demontaż dekoracji zacznie się w ostatnim tygodniu stycznia.

- Po ponad miesiącu od świąt nastrój nie jest już świąteczny - twierdzi Katarzyna Romantowska z Urzędu Miasta w Białymstoku - tam rozbieranie dekoracji świątecznych zacznie się w pierwszych dniach lutego.

Lublin już rozbiera choinkę, Katowice czekają do Środy Popielcowej

Dłużej świątecznym klimatem będą mogli się nacieszyć mieszkańcy Katowic. - U nas choinka miejska, świąteczne dekoracje i iluminacje będą aż do 10 lutego - mówi Krzysztof Kaczorowski z biura prasowego UM w Katowicach. Czyli aż do Środy Popielcowej, która zaczyna Wielki Post. To efekt umowy. - Zgodnie z umową oświetleniową z Tauronem im okres świecenia dekoracji jest dłuższy, tym koszt niższy, więc opłacało się go wydłużyć - tłumaczy Kaczorowski.

Są jednak miasta, które już rozstały się ze świątecznym nastrojem. - W poniedziałek zaczęliśmy demontaż choinki znajdującej się przed ratuszem, razem z oświetleniem na fasadzie budynku. W tym tygodniu znikną też pozostałe elementy dekoracji z deptaka i starego miasta. Dekoracje towarzyszą nam do święta Trzech Króli, demontujemy je po zakończeniu świąt prawosławnych, by każdy mógł przeżyć atmosferę świat - mówi Olga Mazurek z biura prasowego kancelarii prezydenta Lublina.

Galerie handlowe mają swoją politykę

Choć montaż dekoracji świątecznych handlowcy zaczęli jako pierwsi (wiele obiektów montowało je na początku listopada), to niechętnie przeciągają gwiazdkowy nastrój. - Choinka przed galerią właśnie jest demontowana, natomiast dekoracje świąteczne wewnątrz galerii pozostaną do 28 stycznia - mówi Diana Kopycka z biura prasowego Galerii Mokotów w Warszawie. - Mamy swoje handlowe okresy. Zaraz zaczną się walentynki i pojawią się stosowne ozdoby - dodaje Monika Lewczuk-Kuropaś, rzeczniczka stołecznej Arkadii, gdzie wszystkie choinki zostały zdemontowane przed Trzema Królami, a demontaż iluminacji i dekoracji świątecznych zacznie się na przełomie stycznia i lutego. - Luty to okres, kiedy pojawiają się nowe kolekcje, wiele rzeczy nowych się dzieje. Chcemy wejść w nowe już bez dekoracji świątecznych - mówi Tomasz Pietrzak, rzecznik Silesia City Center w Katowicach, które rozbiórkę świątecznych dekoracji (mieli jedną z największych iluminacji w Polsce składającą się z kilkuset tysięcy lampek) zacznie 20 stycznia.

Co na to Kościół i staropolska tradycja?

Kiedy zgodnie z kościelną tradycją należy rozebrać choinki i bożonarodzeniowe dekoracje? - U nas w klasztorze choinka już jest rozebrana, w moim rodzinnym domu podobnie - mówi o. Andrzej Kuśmierski, dominikanin. Wyjaśnia, że okres liturgiczny Bożego Narodzenia skończył się w zeszłą niedzielę (w tzw. Niedzielę Chrztu). - Ale w Polsce istnieje tradycja, że ludzie trzymają choinki do Ofiarowania Pańskiego (tzw. Matki Boskiej Gromnicznej; 2 lutego). W wielu kościołach do tego czasu są dekoracje świąteczne. Inna sprawa jest taka, że ludzie bardzo często trzymają choinkę do wizyty kolędowej, które się teraz odbywają, a po nich rozbierają drzewka - dodaje.

Czy choinka i dekoracje świąteczne po 2 lutym to faux pas? - To nie ma żadnego znaczenia, jest po prostu taki zwyczaj w Polsce, że choinki przetrzymuje się jak najdłużej, bo mamy sentymentalną naturę. W tym roku akurat dość szybko następuje Wielki Post, więc dość szybko to wszystko zniknie - tłumaczy zakonnik.

Czy to oznacza, że trzymanie choinki po 10 lutego (początek Wielkiego Postu) jest niedopuszczalne? - Nie ma sensu trzymać choinki tak długo, ale generalnie można ją rozebrać, kiedy sobie życzymy. Znałem osoby, które trzymają choinki w mieszkaniu cały rok - dodaje o. Kuśmierski.

Więcej o:
Copyright © Agora SA