Rozliczasz PIT przez internet? Ten drobny błąd może sprawić ci wiele problemów!

Pan Michał rozliczał PIT-37 przez formularz interaktywny dostępny na stronie Ministerstwa Finansów. W wyniku niedopatrzenia lub błędu w komputerze już po zatwierdzeniu i poprawnym wysłaniu dokumentu okazało się, że czytelnik nie zapisał PDF-a z przydzielonym numerem referencyjnym. PIT był już nie do odzyskania

Numer referencyjny znajduje się na samej górze wysłanego przez internet PIT-u. Wpisując ów numer na stronie Ministerstwa Finansów można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru i sprawdzić status wysłanego dokumentu. Pan Michał nie zapisał jednak PDF-a z PIT-em wraz z przydzielonym numerem. Przez to nie mógł zgłosić się z takim niekompletnym dokumentem do urzędów i instytucji, które wymagały od niego potwierdzenia miejscowości, w której opłaca podatek.

Pan Michał próbował dokument odzyskać - bezskutecznie. Zadzwonił na infolinię Ministerstwa Finansów, tam poradzono mu, by wysłał PIT jeszcze raz w ramach duplikatu. Tak też zrobił.

Na dokumencie pojawił się co prawda numer referencyjny, kierował on jednak do Urzędowego Potwierdzenia Odbioru ze starym numerem, tym z pierwszego wysłanego dokumentu. To jednak nie rozwiązywało problemu, bo w urzędzie musiał przedstawić pierwszą stronę PIT-u i Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z tym samym numerem, a nie dwoma różnymi.

W związku z tym pan Michał był zmuszony udać się do swojego Urzędu Skarbowego, złożyć wniosek o wydanie potwierdzonej kopii złożonej deklaracji. Za jedną stronę dokumentu zapłacił 5 zł, czekał tydzień.

O komentarz poprosiliśmy Ministerstwo Finansów. - Biorąc pod uwagę fakt, że formularze interaktywne są narzędziem działającym lokalnie na komputerze użytkownika, to po stronie użytkownika leży konieczność zabezpieczenia (zapisu) plików wysłanych dokumentów - wyjaśnia biuro prasowe.

A pan Michał mógł skorzystać z innego rozwiązania do składania PIT-u oferowanego przez Ministerstwo. - Narzędziem udostępnianym do wypełniania i przesyłania deklaracji jest Aplikacja e-Deklaracje Desktop, która automatycznie zapisuje i przechowuje wysłane dokumenty. Ministerstwo uruchomiło także Portal Podatkowy (dostępny pod adresem www.portalpodatkowy.mf.gov.pl ), na którym podatnicy mają dostęp do swoich indywidualnych kont. W chwili obecnej na portalu obsługiwane są deklaracje dla podatków SD, PCC i KP, a w następnej kolejności będą uruchamiane kolejne deklaracje dla podatków VAT i PIT - zapowiadają urzędnicy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.