Nie przegrzej dziecka. Jak wybrać wózek na lato?

Upały są dla dzieci niezwykle uciążliwe. Niestety, nie wszyscy rodzice zdają sobie z tego sprawę. To właśnie przez to dochodzi do największej liczby przypadków przegrzania i udarów. O czym powinni pamiętać rodzice latem?

Chroń dziecko upałem

Najważniejsza rzecz, o której rodzice muszą pamiętać w upalne dni to chronienie dziecka przed słońcem. Nigdy nie zostawiajmy wózka na pełnym słońcu i za wszelką cenę chrońmy je przed dużą ekspozycją na promienie – mówi pediatra Leszek Bill, kierownik izby przyjęć w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci.

Doktor Bill dodaje również, że rodzice nie mogą nigdy zapominać o nakryciach głowy dla dzieci, ochronie skóry kremami z wysokim filtrem (nawet SPF 50) oraz podawaniu wystarczającej ilości płynów.

Niektórzy rodzice myślą, że głęboki wózek z daszkiem to dobre rozwiązanie na upały – mówi dr Bill. – Gdy na zewnątrz temperatura jest wysoka, w głębokiej gondoli robi się bardzo gorąco. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wtedy opuszczenie daszku gondoli i przyczepienie do wózka parasolki – będzie chronić przed słońcem i zapewni przepływ powietrza.

Na przegrzanie najbardziej narażone są dzieci, które nie mogą jeszcze powiedzieć, że jest im gorąco i źle się czują – niemowlęta i dzieci w wieku żłobkowym.

Rodziców powinny zaalarmować pewne objawy, mówi dalej dr Leszek Bill. Jeśli zauważymy, że dziecko ma bardzo gorący kark, jest osłabione, skóra jest zaczerwieniona, nadmiernie się poci, a śluzówki są bardzo wysuszone – niezwłocznie udajmy się do lekarza. Długotrwała ekspozycja na słonce może doprowadzić do niebezpiecznych dla tak małych dzieci udarów cieplnego – przypomina pediatra.

Jaki wózek na lato?

Rodzice dzieci urodzonych latem powinni wybrać wózek, który będzie odpowiedni na wysokie temperatury. Dobrym pomysłem będzie taki w jasnych kolorach. Warto również zwrócić uwagę na tkaninę, z której wykonany jest wózek. Najlepszy będzie materiał z filtrem UV. Nie przepuszcza on promieni słonecznych i zapewnia dodatkową ochronę.

Koniecznie upewnij się również, że w budce wózka jest wywietrznik – materiał, który można w każdej chwili odpiąć i zapewnić dziecku większy przepływ powietrza.

Podczas upałów przyda się jeszcze parasolka – najlepiej z materiału z filtrem UV, wiatraczek, który można przypiąć do wózka lub zwilżona wodą pielucha tetrowa, którą można przykryć wózek.

Oświetlenie dziecięce: co dzieci naprawdę myślą o świetle?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.