Nie przegrzej dziecka. Jak wybrać wózek na lato?

Upały są dla dzieci niezwykle uciążliwe. Niestety, nie wszyscy rodzice zdają sobie z tego sprawę. To właśnie przez to dochodzi do największej liczby przypadków przegrzania i udarów. O czym powinni pamiętać rodzice latem?

Chroń dziecko upałem

Najważniejsza rzecz, o której rodzice muszą pamiętać w upalne dni to chronienie dziecka przed słońcem. Nigdy nie zostawiajmy wózka na pełnym słońcu i za wszelką cenę chrońmy je przed dużą ekspozycją na promienie – mówi pediatra Leszek Bill, kierownik izby przyjęć w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci.

Doktor Bill dodaje również, że rodzice nie mogą nigdy zapominać o nakryciach głowy dla dzieci, ochronie skóry kremami z wysokim filtrem (nawet SPF 50) oraz podawaniu wystarczającej ilości płynów.

Niektórzy rodzice myślą, że głęboki wózek z daszkiem to dobre rozwiązanie na upały – mówi dr Bill. – Gdy na zewnątrz temperatura jest wysoka, w głębokiej gondoli robi się bardzo gorąco. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wtedy opuszczenie daszku gondoli i przyczepienie do wózka parasolki – będzie chronić przed słońcem i zapewni przepływ powietrza.

Na przegrzanie najbardziej narażone są dzieci, które nie mogą jeszcze powiedzieć, że jest im gorąco i źle się czują – niemowlęta i dzieci w wieku żłobkowym.

Rodziców powinny zaalarmować pewne objawy, mówi dalej dr Leszek Bill. Jeśli zauważymy, że dziecko ma bardzo gorący kark, jest osłabione, skóra jest zaczerwieniona, nadmiernie się poci, a śluzówki są bardzo wysuszone – niezwłocznie udajmy się do lekarza. Długotrwała ekspozycja na słonce może doprowadzić do niebezpiecznych dla tak małych dzieci udarów cieplnego – przypomina pediatra.

Jaki wózek na lato?

Rodzice dzieci urodzonych latem powinni wybrać wózek, który będzie odpowiedni na wysokie temperatury. Dobrym pomysłem będzie taki w jasnych kolorach. Warto również zwrócić uwagę na tkaninę, z której wykonany jest wózek. Najlepszy będzie materiał z filtrem UV. Nie przepuszcza on promieni słonecznych i zapewnia dodatkową ochronę.

Koniecznie upewnij się również, że w budce wózka jest wywietrznik – materiał, który można w każdej chwili odpiąć i zapewnić dziecku większy przepływ powietrza.

Podczas upałów przyda się jeszcze parasolka – najlepiej z materiału z filtrem UV, wiatraczek, który można przypiąć do wózka lub zwilżona wodą pielucha tetrowa, którą można przykryć wózek.

Oświetlenie dziecięce: co dzieci naprawdę myślą o świetle?

Więcej o:
Komentarze (6)
Nie przegrzej dziecka. Jak wybrać wózek na lato?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: MM

  0

  Zero treściwych komentarzy, same reklamy pisane przez jedną osobę...

 • Gość: anna

  Oceniono 1 raz -1

  Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupienie wózka 3w1, gdzie mamy gondolkę, fotelik i spacerówkę w jednym. My dla naszego synka kupiliśmy po długim researchu w internecie i wśród znajomych model Barletta od Adamexu. Wózek spisuje się na 5+, jest bardzo lekki, skrętny i bardzo komfortowo się go prowadzi nawet po kamienistych drogach.

 • Beata Grabowska

  Oceniono 1 raz -1

  Wózki z Adamexa są świetne. Mam model Vicco i jest bardzo dobrze wykonany, solidny i szybko, i bez problemów się przekształca się go w spacerówkę.

 • maxiqueen

  Oceniono 1 raz -1

  Dzięki dziewczyny za polecenie. Wybraliśmy kilka tygodni temu ich model Vicco i jesteśmy bardzo zadowoleni.

 • Gość: Iga

  Oceniono 1 raz -1

  My też mamy wózek od adamexu, ale wybraliśmy inny model, a konkretnie Vicco. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, bo bardzo dobrze służył nam i w lecie i teraz gdy dni są już zimne i mroźne też sobie fantastycznie radzi. Jest bardzo solidny, wykonany z najwyższej jakości materiału, jest bardzo funkcjonalny i dobrze zamortyzowany. Prowadzenie go to sama przyjemność!

 • Gość: Janinaa12

  Oceniono 1 raz -1

  Ja szukałam czegoś co będzie miało przestrzenną i dobrze wentylowaną gondolę i długo szukałam wózka z takimi opcjami i na szczęście marka adamex stworzyła model Barletta, który jest idealny na wakacje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX