Zabierz internet na wakacje. Zawsze będziesz miał zasięg

Dobry zasięg i internet w telefonie? Tak jeśli nie ruszamy się z miasta. Poza nim internet w leśnej głuszy może zapewnić nam tylko router

Opowieści i reklamy mówiące o tym, jak doskonały i szybki jest internet w komórce można między bajki włożyć, jeśli wyjeżdżamy za miasto.

Internet nie dla turysty

Być może autor tego tekstu ma wyjątkowego pecha, ale zarówno podczas wyjazdu na Sylwestra - Podlasie jak i Boże Ciało - Mazury - o skorzystaniu z internetu w telefonie można było zapomnieć. Tak, co prawda koło drugiego słupka naszego domu był zasięg, ale pozwalający tylko na rozmowy.

Zresztą co tam wakacje! 25 kilometrów od Warszawy, na niewielkiej działce, korzystanie z dobrodziejstw globalnej sieci, również pozostawia wiele do życzenia. Nie pomogło nawet położenie telefonu na dachu i udostępnianie w nim sieci jak w routerze.

Do tego zadania potrzebny jest bowiem klasyczny router, który na każdy wakacje woził mój kolega. Postanowiłem więc zrobić to samo.

Z LTE może być problem

Do naszych redakcyjnych testów wykorzystaliśmy najnowsze cacko niemieckiej firmy a mianowicie AVM FRITZ!Box 6820 LTE.

Urządzenie nie przypomina klasycznego routera, bo ustawiamy je pionowo. Jest też niewielkie - mniejsze niż dłoń, więc można je umieścić nawet w niewielkiej kieszeni podróżnej torby.

Podłączenie? Banalne. Kabel do prądu i karta SIM - dowolnego operatora telefonii komórkowej.My używaliśmy karty firmy Play.

Później pozostaje jedynie połączyć się z siecią Wi-fi - hasło do niej jest na spodzie urządzenia!

Konfiguracja zajmie kilka minut. Dalej pozostaje już tylko zabawa, bo urządzenie po prostu udostępnia dla naszych wszystkich bezprzewodowych urządzeń internet. I to nie jest sieć, z której nie da się korzystać. Na wspomnianej działce, gdzie mam problemy z jakimkolwiek zasięgiem, mogłem oglądać filmy w telefonie!

Speedtest FRITZ!Box 6820 LTESpeedtest FRITZ!Box 6820 LTE kol

 Prawie bez wad?

Poza tym, że Fritz! udostępnia sieć w niespotykanej i umożliwiającej pracę  jakości, zawiera też mnóstwo innych udogodnień.

Zapewnia szyfrowaną komunikację VPN, umożliwia stworzenie osobnej sieci dla gości, obarczonej licznymi ograniczeniami. Nie ma także zewnętrznych anten, które łatwo połamać. Wady?

  • Niemiecka firma oferuje na swój produkt aż 5-letnią gwarancję. Zapewniamy sobie spokój na długie lata, ale niestety za wysoką cenę. Za urządzenie trzeba bowiem zapłacić prawie 900 złotych. Jeśli ktoś potrzebuje mobilnego internetu tylko na wakacje, to spory wydatek.
  • Ale jeśli będzie z niego korzystał podczas wyjazdów, także w ciągu roku, cena wydaje się do przełknięcia - zważywszy na niezawodność testowanego produktu i możliwość używania go w całej Europie - z dowolną kartą SIM sieci komórkowej.
 
Więcej o: