Saszetki z pudełek do butów - do czego można wykorzystać silica gel?

Kupując buty lub torebki, w pudełkach znajdujemy małe saszetki pochłaniające wilgoć. Nie wyrzucaj ich! Silica gel można wykorzystać do wielu zadań. Jakich? Sprawdzamy!

Najpierw sprawdź, co znajduje się wewnątrz saszetki (opisy znajdziesz na opakowaniach). Najczęściej jest to silica gel, czyli żel krzemionkowy. Taki pochłaniacz wilgoci można śmiało wykorzystać. Gdyby jednak na saszetce widniał napis DMF, wewnątrz kryje się fumaran dimetylu. Saszetkę wyrzuć - jest to środek szkodliwy!

Do czego wykorzystać silica gel?

 • Saszetki włóż do pojemnika, w którym przechowujesz chleb -  pieczywo nie spleśnieje.
 • Kilka saszetek połóż w szafce obok produktów sypkich (mąki, kasz, cukru, makaronów, a także przypraw). Nie zbrylą się.
 • Silica gel zapobiega rdzewieniu metalowych przedmiotów. Saszetkę połóż przy blachach do ciast i tart oraz włóż do skrzynki z narzędziami.
 • Żel krzemionkowy warto trzymać razem ze srebrną biżuterią – pierścionki i łańcuszki nie będą ciemnieć. Z tego też powodu, jeśli masz srebrne sztućce, połóż woreczek obok łyżek i widelczyków.

ZOBACZ TEŻ: JAK ZROBIĆ TABLETKI DO ZMYWARKI?>>

Jak pozbyć się wilgoci?

 • Saszetki z żelem krzemionkowym warto włożyć do szafy z ubraniami. W ten sposób zabezpieczysz rzeczy przed „zapachem” stęchlizny.
 • Opakowania rozłóż między książkami - nie będziesz mieć kłopotów z zawilgoceniem papieru. Trzymaj je wraz ze starymi zdjęciami czy ważnymi papierowymi dokumentami (świadectwami lub badaniami lekarskimi).
 • Gdy zmokną Ci buty, silica gel jest niezastąpiony. Włóż kilka saszetek do butów - żel szybko wyciągnie wilgoć.

Zalany telefon? Silica gel pomoże

 • Silica gel przyda się także w ekstremalnych sytuacjach, np. do wyciągania wilgoci z telefonu komórkowego. Jeśli komórka zamokła (np.wpadła do wody) wyjmij z niej kartę, a aparat włóż wraz z kilkoma opakowaniami silica gelu do torebki foliowej, którą szczelnie zamknij. Po kilku dniach telefon powinien zadziałać.

ZOBACZ TEŻ: JAK ZROBIĆ DOMOWY ODŚWIEŻACZ POWIETRZA?>>

Błyskawiczne suszenie

 • Lubisz suszone bukiety? Kwiatki szybciej ususzysz, jeśli włożysz je do zamykanego pojemnika wraz z kilkoma opakowaniami „pochłaniaczy”. W ten sam sposób błyskawicznie ususzysz zioła albo przygotujesz zapas sucharków (grzanek).

No i oczywiście, woreczki zawsze trzymaj z rzeczami do których były dołączone, czyli z torebkami, butami czy walizkami. 

A ty kiedy ostatni raz odkurzałeś klawiaturę? 7 miejsc, o których lubimy "zapominać" podczas sprzątania

Więcej o:
Komentarze (24)
Saszetki z pudełek do butów - do czego można wykorzystać silica gel?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • bialeem

  Oceniono 40 razy 32

  Polecam komentarze sprzed roku.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,151128,19700936,male-saszetki-z-kuleczkami-tez-zawsze-je-wyrzucasz-blad-zobacz.html

 • lol76

  Oceniono 21 razy 21

  ...nie mowcie tego przypadkiem mojemu ojcu... To bedzie kolejna rzecz, ktora bedzie zbieral...

 • voila-de-bug

  Oceniono 23 razy 15

  wskrzeszony artykuł

 • ver.bus

  Oceniono 22 razy 8

  Czekam na artykuł pod tytułem:
  "Jak wieszasz papier toaletowy.
  Na pewno robisz to źle! [PORADY]"
  :)

 • lisa2

  Oceniono 11 razy 7

  Jeszcze jedno.

  W tym artykule nie poruszono podstawowej rzeczy: chłonności takiej saszetki i co zrobić, gdy silikażel jest już "zapełniony" wilgocią.

  Kiedyś pracowałam w fabryce z układami elektronicznymi, które w pewnej fazie produkcji musiały być przechowywane w atmosferze o obniżonej wilgotności. Wtedy używano odpowiednie szklane pojemniki (eksykator), w którego wnętrzu znajdował się wydzielony pojemnik na kryształki silikażelu (ok. garści), a w górnej części pojemnika wstawiało się układ elektroniczny i całość przykrywało szczelną pokrywką. Kiedy silikażel tracił swój kolor wskazujący, że jest już mało chłonny, należało go wymienić na świeży, a poprzedni należało wygrzać w piecu w temperaturze ok 200 st. C przez ok. 1-2 godziny.

  Pamiętam, że sam pochłaniacz wilgoci zmieniał kolor kryształków gdy był wilgotny.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 12 razy 6

  Krawaty wiąże i przerywa ciąże

 • lisa2

  Oceniono 9 razy 5

  Takie powtarzane tematy powinny być opatrzone na stronie tytułowej wyraźnym znaczkiem i opisem "Z archiwum". Wystarczy aby w temacie było cokolwiek powtórzeniem - zdjęcie, tekst czy jakieś inne elementy artykułu. Jeśli artykuł miał być rozwinięciem poprzednio już omawianego tematu - to z powołaniem się na jego poprzednią treść w postaci linku do niego.

  Wtedy byłoby uczciwe powtórzenie tematu.

 • piast9

  Oceniono 4 razy 4

  Silica gel? Jeśli artykuł jest po polsku to czemu nie żel krzemionkowy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX