Sposoby na muchy. Jak się pozbyć much z domu?

Szukacie sposobu na pozbycie się much? Te owady są nie tylko uciążliwe, ale są nosicielami wielu chorób. Na ciele muchy znajduje się prawie 2 miliony bakterii, a w przewodzie pokarmowym aż 33 miliony! Muchy mogą spowodować zatrucie pokarmowe, z nawet zarazić czerwonką. Trzeba z nimi walczyć, ale niekoniecznie chemicznymi środkami. Jak więc pozbyć się much z domu?

Po pierwsze - zapobiegaj

Walkę z muchami zacznij od zapobiegania. W oknach i drzwiach załóż moskitiery lub siatki albo zawieś w oknach gęste sięgające poniżej parapetu firany. Regularnie opróżniaj pojemniki na śmieci, a przed wejściem do domu i na zewnętrznych parapetach nie trzymaj konewek lub innych otwartych pojemników z wodą, bo muchy lubią stojącą wodę. Unikają natomiast dużych zbiorników, a łatwo te owady oszukać! Nalej do worka foliowego wodę i wrzucić do środka 4-5 monet. Zawiąż i połóż na parapecie albo zawieś przy oknie. Światło będzie odbijać się od worka i monet, a muchy wystraszą się, uznając to za duży zbiornik wodny.

Rośliny, które odstraszają muchy?

Owady odstraszają niektóre rośliny i wydzielane przez nich zapachy. Muchy nie lubią np. paproci, dlatego warto ustawić roślinę na parapecie. Odstrasza je zapach świeżego czosnku, papryki, liści orzecha włoskiego i piołunu. Wyjątkowo nie lubią zapachu bazylii i mięty – ustaw więc w kuchni doniczki ze świeżymi ziołami. Muchy nie znoszą też woni lawendy. Pozbędziesz się więc owadów, gdy nasączone waciki olejkiem lawendowym umieścisz w kuchni np. w otwartym słoiku. „Odstraszacz” przygotujesz też, dodając do filiżanki oleju kokosowego 20-30 kropli olejku np. cytrynowego. Przełóż mieszankę do słoika i otwarty ustaw na parapecie lub w kuchni.

ZOBACZ TEŻ: NATURALNE ŚRODKI NA MSZYCE>>

Jak zrobić lep na muchy?

Gdy mimo wszystko owady nie dają Ci spokoju, przygotuj lep. Wytnij z papieru pakowego pasek o szerokości ok. 3-4 cm. Na jednym końcu zrób dziurkę i przeciągnij sznurek. Przygotuj miksturę: zmieszaj pół szklanki syropu klonowego z dwoma łyżkami cukru. Zamocz w niej pasek i pozostaw na kilka godzin, aby dobrze nasiąkł. Powieś na kolejne kilka godzin w miejscu, w którym będzie mógł ścieknąć. Gdy wyschnie, powieś tam, gdzie much jest najwięcej.

ZOBACZ TEŻ: NATURALNE ŚRODKI ODSTRASZAJĄCE KOMARY>>

A może pułapka?

Jeśli odstrasza Cię widok przylepionych much, zrób pułapkę zamykaną. W pokrywce pojemnika (lub słoika) zrób dziurki na tyle duże, aby przeleciała przez nie mucha. Do środka włóż np., łyżeczkę dżemu lub nadgniły owoc. Zamknij pojemnik i.czekaj na muchy.

Spray na muchy

Zamiast biegać z łapką i zabijać owady w locie, przygotuj spray. Do wody dodaj odrobinę mydła w płynie. Pryśnij miksturę na latające muchy – spadną na ziemię. Zamieć i .po kłopocie. Skuteczna jest też mieszaka wody i octu (pół na pół) z 15 kroplami olejków eterycznych (np. z mięty, cytryny, lawendy). 

Więcej o:
Copyright © Agora SA