Jak wyczyścić sportowe buty? Czy można prać je w pralce?

Jasne, letnie obuwie lubi się brudzić. Czyszczenie butów zamszowych, płóciennych czy z kolorowymi wstawkami to nie lada wyzwanie. Radzimy Wam dziś, jak skutecznie wyczyścić sportowe buty.

Dlaczego nie można prać butów w pralce?

Najprościej byłoby je wrzucić do pralki, ale z kilku powodów nie jest to dobry pomysł. Po pierwsze: buty mogą się rozkleić i wtedy z pralki osobno wyjmiesz podeszwy, a osobno wierzch, który na dodatek będzie cały w kleju. Po drugie: tak wyprane buty stracą kolor: mogą zżółknąć, zszarzeć, albo przybrać barwę kolorowych wstawek. Po trzecie: mogą się trwale odkształcić. Po czwarte: gumowe podeszwy popękają. Co więc robić? Pozostaje czyszczenie ręczne.

Czyszczenie białych, płóciennych butów

Białe płócienne buty możesz czyścić na kilka sposobów. W każdym będziesz potrzebować szczoteczki do zębów.

  • Sposób 1 - na szczoteczkę nanieś odrobinę pasty do zębów (koniecznie białej) i wcieraj w buty. Gdy będzie się pienić, wycieraj białym ręcznikiem papierowym. Buty pozostaw na kilka godzin do wyschnięcia.
  • Sposób 2 - do sody oczyszczonej wlej tyle octu, aby powstała gęsta papka. Wcieraj ją w buty za pomocą szczotki. Miksturę zmyj pod bieżącą wodą.

Białe podeszwy możesz wyczyścić zmywaczem do paznokci.

ZOBACZ TEŻ: JAK WYCZYŚCIĆ BUTY BANANEM?>>

Jak wyczyścić buty z nubuku?

Kolorowe sportowe buty najczęściej są uszyte ze skóry welurowej i nubukowej. Wyjątkowo nie lubią wilgoci. Jeśli np. po deszczu powstały zacieki, zmyj je letnią wodą za pomocą szczotki włosianej. Po wysuszeniu buty wyszczotkuj.

Jak usunąć zabrudzenia na zamszu?

Niewielkie zabrudzenia na zamszowych butach usuniesz skórką od chleba. Chleb nie powinien być zupełnie świeży, najlepszy jest taki, który przeleżał przynajmniej jeden dzień. Pocieraj skórką suche plamy tak długo, aż znikną. Uwaga! Pocieraj miękiszem, a nie skórką!

Pomocna gumka do ścierania

Ślady po błocie usuniesz zwyczajną gumką do ścierania. Pamiętaj, aby buty najpierw wysuszyć, gdy będziesz ścierać mokre, brud rozniesiesz na całą powierzchnię. Jeśli się spieszysz, na mokre plamy przyłóż papierowy ręcznik i dociskaj, aby wciągnął jak najwięcej wilgoci. Skóry nigdy nie susz suszarką do włosów, bo popęka.

ZOBACZ TEŻ: JAK SIĘ POZBYĆ MOLI?>>

Czyszcząca mikstura

Zamszowe buty możesz wyczyścić miksturą przygotowaną z mleka i sody oczyszczonej. Łyżeczkę sody wysyp do szklanki mleka i wymieszaj. Zamocz miękką szmatkę, wyciśnij nadmiar płynu i delikatnie pocieraj plamy. Właśnie- pocieraj, a nie wycieraj, aby nie uszkodzić zamszu. Na oporniejszy brud można do roztworu dodać pół łyżeczki mydła.

Tłuste plamy na butach

Tłuste plamy usuniesz octem spirytusowym - zwilż nim delikatnie materiał, a następnie usuń używając szczotki. Taką plamę usuniesz też, obsypując ją talkiem lub mąką ziemniaczaną. Pozostaw na co najmniej 10 godzin. Po tym czasie wytrzep talk i wyczyść buty gumową szczoteczką lub zwykłą gumką.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.