Jak porządnie wyczyścić pralkę? Zrób to raz, a dobrze!

Wyjmujesz pranie z pralki, a one wcale nie pachną świeżością? Otwierasz drzwiczki pralki i czujesz nieprzyjemny zapach? A może dostrzegasz w bębnie grzyba? Czas na porządne czyszczenie pralki! Wypróbuj domowe sposoby - przygotuj preparaty ekologiczne.

Do szufladki na proszek wsyp pół torebki sody oczyszczonej. Wybierz program 90 st. C (pełen cykl) i włącz pralkę. Nie musimy dodawać, że "pierzesz” pralkę, a więc bez ubrań.

Jeśli przy okazji dezynfekcji chcesz równocześnie pozbyć się kamienia, do pojemnika zamiast sody wlej 3 szklanki octu spirytusowego. Włącz pełen cykl ustawiony na temperaturę 90 st. C. Uwaga, w mieszkaniu będzie unosił się charakterystyczny zapach octu. Aby mieć pewność, że pranie nie będzie nim pachnieć, po odkamienianiu nastaw pustą pralkę na 90 st. C i "wypierz”.

embed

Bardzo skuteczny jest również kwasek cytrynowy. Aby zdezynfekował pralkę, do pojemnika na proszek wsyp 1/3 szklanki kwasku. Dalej postępuj jak wyżej, czyli 90 st. C i pełen cykl prania.

Grzyb w pralce usuniesz, gdy wykonasz dwa puste (bez ubrań) prania. Do pierwszego dodaj sodę z trzema łyżkami boraksu, do drugiego ocet.

I na przyszłość:

 • Raz w miesiącu rób „puste” pranie w temperaturze 90 stopni.
 • Nie zamykaj szczelnie drzwiczek pralki, lepiej, aby były lekko uchylone.
 • Nie zostawiaj mokrych rzeczy w pralce – po praniu natychmiast je wyjmij.
 • Nie wkładaj wilgotnych ręczników do bębna, gdy wiesz, że będą tam czekać kilka godzin.

 

Zobacz też: Aspiryna udrożni rury i... 10 zastosowań, o których nie słyszeliście>>

Zobacz też: Jak zrobić zabójczą pułapkę na muszki owocówki?>>

 

Zapisz

Więcej o:
Komentarze (2)
Jak porządnie wyczyścić pralkę? Zrób to raz, a dobrze!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Michał

  0

  Dobre rady, ale zawsze lepiej mieć chyba po prostu dobrą pralkę. Moja ja program samoczyszczący bęben i czyszczę ją tylko z zewnątrz. W aktualniejszych rankingach widać zresztą mnogość takich udogodnień - prorankingi.pI/rankingi/agd/pralki/

 • culebre

  0

  Raz się dałem nabrać na te brednie. Ocet, owszem, OK, działa. Za to pół torebki (a nawet mniej) sody oczyszczonej w pralce będzie miało tylko jeden, natychmiastowy skutek, jeszcze podczas tego czyszczenia: zapchana i spalona pompa wody. Wymiana 150zł w pralce Candy, w innych markach będzie to o wiele więcej. I powie to wam każdy serwisant.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX