Jak kupować na promocjach? 6 najważniejszych zasad

Kupując po cenach promocyjnych, można wiele zyskać. Ale też wiele stracić, bo nie każda promocja jest promocją! Jak zatem kupować, by nie stracić? Na co zwracać uwagę?

1. Kupuj po sezonie

Najbardziej opłacalne są obniżki posezonowe odzieży i butów. Wtedy ceny potrafią faktycznie spaść nawet o 70-80 proc. Ale nawet na tak dużych wyprzedażach nic nie zaoszczędzisz, jeśli kupisz rzeczy, które nie są Ci absolutnie potrzebne! Zanim więc sięgniesz po kartę (portfel), zastanów się, czy na pewno musisz mieć ten T-shirt? Czy przypadkiem niedawno nie kupiłaś podobnego? Czy potrzebny jest Ci na teraz kostium kąpielowy, skoro planujesz odchudzanie? Do czego założysz tę oszałamiającą spódnicę? Nie kupuj od razu, przejdź się z towarem po sklepie, to pozwali Ci nieco otrzeźwieć.

MAŁY KOSZYK ZAMIAST DUŻEGO. JAK ROBIĆ MĄDRE ZAKUPY?>>

2. Bądź czujna

Sprawdzaj dokładnie metki i porównuj ceny tzw. ilościowe towarów, a nie opakowań. Sklepy mają obowiązek podawania cen np. w kilogramach lub litrach. I tak proszek do prania może w promocji kosztować 15 zł, ale za opakowanie 500 gramowe, czyli 30 zł za kilogram. Na innej zaś półce stoi proszek za 20 zł, lecz w opakowaniu 700 gram. Z obliczeń wynika, że ten drugi proszek jest tańszy, bo kilogram kosztuje 28,5 zł. Takie obliczenia robi za Was sklep i warto czytać też drobne cyferki na metkach. Dotyczy to absolutnie każdego towaru.

3. Uwaga na opakowania zbiorcze

Zdarza się, że w promocji są np. serki, ale taniej kupisz tylko dwa czteropaki. Jeśli są w nim Twoje smaki, zdążysz zjeść przed upływem daty ważności i wielkość jednego opakowania absolutnie wszystkich serków jest taka sama jak bez promocji, kupuj. Bywa jednak, że np. w trzech pudełeczkach jest 200 gram, a w czwartym (gratisowym) 80 gram. A to już się nie zawsze opłaca.

4. Uważaj na haczyki

Jeśli jest napisane, że dzisiaj w promocji jest sok, sprawdź w jakim smaku. Może okazać się, że tylko jabłkowy i to w kartonach 2 litrowych. Na półkach smaki bywają wymieszane, dlatego najpewniej jest sprawdzić cenę pod czytnikiem.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI O DARMOWYCH WYDARZENIACH?>>

5. Sprawdzaj gazetki

Przed zakupami, zwłaszcza spożywczymi, kosmetycznymi i chemii gospodarczej, warto zapoznać się z gazetkami promocyjnymi (są już specjalne aplikacje). Wtedy będziesz wiedziała, czy przypadkiem w sąsiednim markecie takie samo mleczko kokosowe nie jest tańsze.

6. Sprawdzaj jakość promocyjnych towarów

Co z tego, że pomidory są tańsze o 20 proc, skoro wcale nie są smaczne i w efekcie zepsują się! Zwiędnięte zioła w doniczkach też nie mają szans na „odbicie”, chyba, że natychmiast je zużyjesz. Koszulka nocna ma świetny fason, ale jest uszyta z sztucznego materiału? Nie przepuści powietrza i nocą będziesz zalewać się potem – od razu ją wyrzucisz. Czyli pieniądze lądują w koszu.

 

Więcej o: