Smart Living. Czy Polacy prowadzą mądre i sprytne życie?

Moda na sprytne życie weszła do Polski przebojem. Coraz więcej osób zauważa, że zastosowanie optymalizacji w wykonywaniu codziennych zadań poprawia jakość życia i podnosi ogólny poziom odczuwanej satysfakcji. Nowy styl życia łączy się także z zupełnie innym spojrzeniem na obowiązki domowe.

Według ostatnio opublikowanego raportu „Smart Living. Czy Polacy prowadzą mądre i sprytne życie? Portret smart Polaka”, przygotowanego przez Mobile Institute dla Pralniomatów Hi'Shine, idea Smart Living najlepiej znana jest osobom w wieku 25-34 lat mieszkającym w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców.

Smart życie polega według nich na: inteligentnym wykorzystaniu dostępnych zasobów; skupianiu się na tym, co robimy dobrze i lubimy robić, a korzystaniu z usług zewnętrznych w pozostałych obszarach; stosowaniu nowoczesnych technologii na co dzień.

Aż 97% Polaków deklaruje, że żyje przynajmniej częściowo zgodnie z założeniami idei Smart Living, natomiast 84% korzysta z nowoczesnych rozwiązań w celu ułatwienia i przyspieszenia realizacji zadań. Owocuje to nie tylko oszczędnością czasu. Entuzjaści Smart Living częściej deklarują, że czują się szczęśliwi - 73% w porównaniu z 51% w grupie osób ustosunkowanych sceptycznie do nowego trendu.

Do obowiązków, których osobiste wypełnianie przysparza najwięcej niedogodności, należą: gotowanie, pranie, sprzątanie, robienie zakupów. Jakie możliwości w tym zakresie daje nam Smart Living?

1. Pyszne jedzenie bez gotowania

Stosunek Polaków do gotowania zmieniły serwisy służące do zamawiania jedzenia z restauracji online. Zapewniają one jednoczesny dostęp do menu wielu restauracji gotowych dostarczyć posiłek do naszego domu lub biura. W podjęciu decyzji pomagają opinie użytkowników. Najwięcej lokali – ponad 5 tysięcy – ma w ofercie Pyszne.pl, dostępne w przeglądarce oraz jako aplikacja na systemy Android i iOS. Serwis nie dolicza żadnych opłat – ceny dań są identyczne, jak w restauracjach.

2. Czyste ubrania z pralniomatu

Jednym z głośnych w ostatnim czasie przełomów jest uruchomienie ogólnopolskiej sieci pralniomatów Hi'Shine. Na czym polega ich nowatorstwo? Z usługi można skorzystać o dowolnej porze, w dowolnym pralniomacie, na przykład w drodze do pracy. Potrzebujemy do tego jedynie telefonu komórkowego. Czyste ubrania odbierzemy już następnego dnia.

ZOBACZ TEŻ: JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ W KUCHNI, ŁAZIENCE I OGRODZIE>>

3. Sprzątanie na godziny

Pozamiatane.pl, serwis łączący klientów ze sprawdzonymi sprzątaczami, działa na razie wyłącznie na terenie Warszawy, jednak planuje wkrótce objąć zasięgiem także inne miasta. Pozwala w kilku krokach zamówić przez internet usługę sprzątania. Użytkownik może zadecydować o terminie, czasie, a nawet wybrać na podstawie opinii konkretną osobę, której powierzy wykonanie prac w swoim domu czy biurze. Usługę można zamówić jednorazowo lub cyklicznie.

ZOBACZ TEŻ: MAŁY KOSZYK ZAMIAST DUŻEGO, CZYLI JAK ROBIĆ ZAKUPY?>>

4. Optymalizowane zakupy

Kupowanie bywa przyjemne, potrafi jednak w męczący sposób rozciągać się w czasie. Polacy przywiązują dużą wagę do jakości produktów, sprawdzają parametry i opinie, aby wyszukać rzeczy optymalnie dostosowane do potrzeb. Nie znaczy to jednak, że gotowi jesteśmy przepłacać. Skrócić czas spędzany na zakupach pomagają porównywarki. Jedną z najpopularniejszych jest aplikacja Idealo, pozwalająca sprawdzić oferty z ponad trzystu różnych sklepów internetowych. Po wpisaniu nazwy, kodu EAN lub zeskanowaniu kodu kreskowego otrzymujemy szczegółowe informacje o produkcie: dane techniczne, zdjęcia, materiały wideo, testy i opinie. Możemy też liczyć na przysłanie powiadomienia, gdy interesujący nas produkt dostępny jest w atrakcyjnej cenie.

 

Więcej o: