Jak oszczędzać przy nieregularnych zarobkach?

Nawet jeśli masz nieregularne zarobki możesz oszczędzać. Wystarczy rozsądnie planować wydatki. Przy odrobinie samodyscypliny jesteś w stanie odkładać pieniądze, nawet gdy nie otrzymujesz co miesiąc pensji.

Przede wszystkim musisz określić przypuszczalną kwotę, jaką będziesz dysponować co miesiąc. Przy nieregularnych wpływach można ją wyliczyć, biorąc pod uwagę zarobki z ubiegłego roku, ale bezpieczniej jest planować wydatki biorąc pod uwagę wpływy w najgorszym pod względem zarobków miesiącu. Jeżeli wówczas udało Ci się przeżyć bez długów, na pewno uda Ci się i teraz, a każdy wyższy wpływ będzie Twoją oszczędnością.

ZOBACZ: JAK NAUCZYĆ DZIECKO OSZCZĘDZANIA?>>

Teraz przygotuj listę niezbędnych i stałych wydatków: czynsz, opłaty za media(gaz, prąd, woda, internet, komórka), koszty transportu, zakupy spożywcze. Zsumuj wydatki i porównaj z przypuszczalnymi dochodami. Jeśli suma kosztów jest wyższa niż kwota zarobków, to znaczy, że budżet trzeba ciąć.

Przyjrzyj się jeszcze raz wydatkom. Nie ma rady, musisz je ograniczyć. Na pewno nie zmniejszysz opłat za czynsz, ale może trzeba będzie samochód zmienić na komunikację miejską albo nawet rower? Może warto zastanowić się nad zmianą dostawcy internetu? Czy musisz kupować drogie miesięczniki, gdy większość gazet i czasopism ma swoje wydania internetowe? Może na jakiś czas ograniczysz jedzenie na mieście? Zmniejszaj wydatki tak długo, aż kwota kosztów nie będzie co najmniej równa kwocie zarobków.

ZOBACZ: JAK MĄDRZE PLANOWAĆ ZAKUPY?>>

Jeśli udało Ci się tak zmniejszyć koszty, że będą one mniejsze niż zarobki, załóż dla nich oddzielne konto oszczędnościowe i przelewaj na nie każdą nadwyżkę. Tych pieniędzy nie ruszaj tak długo, aż uzbierasz co najmniej trzykrotność stałych miesięcznych wydatków. To będzie budżet awaryjny, który możesz ruszyć naprawdę w sytuacjach nadzwyczajnych (np. choroba). Dopiero, gdy na koncie oszczędnościowym zobaczysz kwotę równą rocznym wydatkom, możesz pomyśleć np. o wakacjach lub dodatkowych inwestycjach.

Więcej o: