Jak tanio podróżować? Sposoby na tanie podróżowanie

Podróże między miastami są sporym wydatkiem. Ale i tu możesz nieco zaoszczędzić. Jak? Zobaczcie nasze sposoby na tanie podróżowanie

Carpooling - podróżujesz i... zarabiasz

Czy wiesz, co to jest carpooling? To nowoczesna forma autostopu, korzystna i dla pasażera, i dla kierowcy. Pasażer dorzuca się do podróży, a kierowca w ten sposób zmniejsza koszty wyprawy. Powiesz, że to sposób stary jak świat. Owszem, ale teraz istnieją wyspecjalizowane serwisy internetowe kojarzące obie strony (a nie jak dawniej „podobno znajomy jedzie ”) Wystarczy zarejestrować się i szukać okazji. Dzięki temu będziesz wiedzieć, z kim odbywasz podróż i jakim samochodem. Wcześniej (przed wyjazdem) ustalcie koszty, ilość bagażu i dokładne miejsce docelowe (aby nie okazało się, że kierowca zostawi Cię w środku nocy np. w Wesołej, czyli jakby nie było w Warszawie, tyle, że do centrum jest jeszcze kilkanaście kilometrów!). Oczywiście zawsze pozostaje niepewność co do umiejętności kierowcy (rajdowiec?) albo zachowań pasażera (gadułą?), ale wspólna podróż jest odnotowana w serwisie, więc porwanie raczej nie grozi. Zawsze możesz też prosić o referencje. Carpooling to znakomity sposób na dodatkowy zarobek przede wszystkim dla użytkowników samochodów służbowych, np. przedstawicieli handlowych, którzy często podróżują samotnie dużymi autami.

ZOBACZ TEŻ: TANIE KSIĄŻKI - 6 SPOSOBÓW NA TANIE CZYTANIE>>

Porównaj wszystkie opcje

Jeśli mimo wszystko obawiasz się podróży z nieznajomym, też możesz nieco oszczędzić. Przede wszystkim policz całkowite koszty podroży, z ewentualnym noclegiem. W dużych miastach często bardziej opłacalny jest przelot samolotem jednego dnia w obie strony, niż podróż pociągiem i nocleg. Przy liczeniu uwzględniaj także ceny dojazdu do dworców (czasami są poza miastem) i lotnisk. Weź pod uwagę czas – nocą przejazdy są droższe.

ZOBACZ TEŻ: 21 SPOSOBÓW NA TANI OGRÓD>>

Bilety za złotówkę

Jeżeli tylko znasz termin podróży, natychmiast kupuj bilety. Zapłacisz dużo mniej. Gdy widzisz bilet za kilka złotych, a wiesz, że w tym czasie pojedziesz, kupuj bez wahania. Nawet jeśli pojedziesz w innym czasie, stracisz tylko złotówkę. A może się uda i dopasujesz termin?

Śledź promocje

Korzystaj z promocji. Kupuj np. bilety weekendowe lub podróżnika. Czasami koleje mają tzw. superbilety, warto śledzić promocje. Pomocą służą wyszukiwarki cenowe. Zawsze pomocny jest facebook z najświeższymi informacjami.

 

Więcej o: