Co zrobić z zużytymi bateriami?

Zużyte baterie to problem dla wielu z nas. Zobacz, co powinieneś z nimi zrobić!

Polacy zużywają ok. 200 milionów baterii rocznie. Baterie jednorazowe stanowią ok. 90 proc.wszystkich z nich. To najczęściej baterie cynkowo-manganowe, pełne szkodliwych substancji, zarówno dla środowiska jak i człowieka. Ze względu na zawartość m.in. ołowiu, kadmu i rtęci trzeba je poddawać specjalistycznej utylizacji.

ZOBACZ, CO ZROBIĆ Z PRZETERMINOWANYMI LEKAMI >>

Jeśli wyrzucisz swoje zużyte baterie razem ze zwykłymi śmieciami, to zatrują później glebę i wodę — nawet jeśli była to tylko jedna bateria!

Dlatego porozglądaj się za specjalnymi kontenery, które wbrew pozorom, są łatwo dostępne. Najczęściej można je znaleźć w supermarketach, szkołach i różnych instytucjach publicznych. Możliwe także, że taki punkt znajdziesz w swojej pracy.

Wystarczy, że wpiszesz w internetową wyszukiwarkę „punkty zbiórki zużytych baterii” - albo po prostu rozejrzysz się w miejscach, w których bywasz regularnie, np. w najbliższym sklepie.

Oddaj baterie firmie wywożącej śmieci

W większości mniejszych lub większych miast władze samorządowe organizują specjalne, najczęściej weekendowe punkty selektywnej zbiórki,gdzie możesz bezpiecznie pozbyć się baterii. To obowiązek samorządu.

W niektórych gminach baterie można też oddać razem ze śmieciami - zazwyczaj dwa razy w roku, przy okazji odbioru odpadów gabarytowych i elektrozłomu. Baterie muszą być zapakowane osobno, a torbę lub pudełko, w którym się znajdują, trzeba podpisać.

ZOBACZ, JAK NIE MARNOWAĆ JEDZENIA >>

Pamiętaj, że baterii nie musisz oddawać zaraz po ich wyczerpaniu. Poczekaj, aż zbierze się ich większa liczba. Warto też wiedzieć, że niektóre urządzenia działają świetnie na bateriach niemal całkiem wyczerpanych, bo ich zapotrzebowanie na prąd jest znacznie niższe. Baterię, która nie zadziała w latarce, ciągle można np. wykorzystać np. w elektronicznym budziku. Spróbujmy się też przyzwyczaić do baterii, które można ponownie ładować, tzw. akumulatorów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.