Jak zrobić ekologiczny nawóz do ogrodu? Najlepsze naturalne nawozy

Wcale nie musisz kupować drogich i sztucznych nawozów, aby Twój ogród zachwycał bujną roślinnością. Ekologiczne nawozy możesz przygotować samodzielnie. Wcale nie będą ustępować ?kupnym?, a nawet będą od nich lepsze!

Aby cieszyć się wspaniałymi kwiatami, krzewami, warzywami czy owocami, rośliny muszą być odpowiednio odżywione. Dobry ekologiczny nawóz zrobisz np. z resztek organicznych pozostałych po przygotowaniu posiłku lub tego, co przyniesiesz ze spaceru.

Nawóz ze skorupek jaj

Skorupki jaj są bogate w wapń. Jeśli nie masz czasu, możesz je tylko pokruszyć i od razu wymieszać z ziemią. Lepszy jednak nawóz ekologiczny otrzymasz, gdy skorupki zalejesz wodą na kilka dni i dopiero gdy woda zmętnieje, podlejesz nią rośliny. Uwaga! Ten naturalny nawóz możesz stosować nie częściej niż co dwa tygodnie. Świetnie nadaje się do lawendy, piwonii, cukinii, ogórków, pomidorów, a także wszystkich roślin doniczkowych.

Nawóz ze skórki od banana

Skórka od banana zawiera bardzo dużo potasu. Ekologiczny nawóz możesz przygotować na kilka sposobów. Najprościej jest skórki z kilku bananów wysuszyć, suche pokruszyć (jeszcze lepiej przepuścić przez maszynkę do mięsa) i nasypać pod roślinę. Możesz też proszek rozpuścić w wodzie i podlewać nim rośliny. Zbyt skomplikowane? Zakop świeżą skórkę wprost do ziemi. Bananowy nawóz ekologiczny wzmacnia zwłaszcza rośliny kwitnące. Odstrasza też mszyce.

JAK ŻYĆ EKOLOGICZNIE? 10 SPOSOBÓW NA EKOLOGICZNE ŻYCIE>>

Nawóz z kawy i herbaty

Nie od dziś wiadomo, że są rośliny, które uwielbiają kawę i herbatę. Oczywiście fusy. Do „kawoszy” należą m.in. jagody, borówki amerykańskie, marchew, a z kwiatów azalie, róże, rododendrony i hortensje. Aby przygotować im ekologiczny nawóz, zmieszaj przesuszone fusy z kawy z glebą (w proporcji 1 fusów na 3 ziemi) i podsyp rośliny, przekopując glebę do głębokości 10-15 cm. Takim nawozem dokarmiaj rośliny raz miesiącu.

Niemniej dobry będzie ekologiczny nawóz płynny. Aby go przygotować, fusy kawy zaraz po zaparzeniu jeszcze raz przelej wrzątkiem i rozcieńcz wodą w stosunku 1:1 lub nawet 1:2 (więcej wody). Podlewaj rośliny raz na dwa tygodnie.

JAK ZROBIĆ KOMPOSTOWNIK?>>

Nawóz z pokrzywy

Bardzo dobry nawóz ekologiczny dla roślin zielonych, a także dla warzyw (np. pomidorów lub ogórków), powstaje z pokrzywy. Pokrojone zalej wodą, a po kilku dniach, gdy nawóz nie będzie się już burzyć i ściemnieje, rozcieńczonym (1:2) podlej rośliny Uwaga! Ten nawóz lepiej przygotowywać w ogrodzie, bo fermentując nie pachnie zbyt pięknie. Nieprzyjemna woń utrzymuje się jeszcze przez pół godziny od podlania.

Nawóz z zeszłorocznych liści

Starzy działkowcy polecają ekologiczny nawóz z zeszłorocznych liści. Wybierz się do lasu i nazbieraj najlepiej lekko podgniłe. W domu przepuść je przez maszynkę doi mięsa, zalej wodą i gotuj ok.5 godzin na wolnym ogniu, aż otrzymasz masę o konsystencji marmolady. Uwaga na nieprzyjemny zapach! Po ostudzeniu, połóż np. pod pelargonie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.