Jak oszczędnie jeździć samochodem? Ecodriving bez tajemnic

Ecodriving, czyli oszczędna jazda samochodem zyskuje coraz więcej zwolenników. Umiejętność ta jest szczególnie ważna, gdy drożeją ceny paliw. Czas nauczyć się prowadzić samochód taniej! Zdradzamy kilka trików!

Usuń zbędne rzeczy z samochodu

Na początek przyjrzyj się temu, co wozisz w samochodzie. Czy naprawdę musisz wciąż mieć zamontowany duży bagażnik na dachu? A może Twoje dziecko już urosło, a Ty nadal jeździsz z jego fotelikiem w bagażniku? A może wozisz zimowe (letnie) opony? Badania wykazały, że w zależności od wielkości samochodu, około 100 kilogramów dodatkowej wagi w aucie, to zużycie około 0,7 l paliwa więcej na 100 kilometrów. Czas zrobić porządki!

Sprawdź stan samochodu

Zwróć uwagę na właściwe ciśnienie opon. Przy zbyt małym zwiększa się zużycie paliwa o około 10 procent. No i w lecie schowaj zimowe opony - grubszy bieżnik, a takie mają zimowe opony, automatycznie powodują zwiększone zużycie paliwa. Kilka litrów paliwa więcej mogą też kosztować wyeksploatowane amortyzatory, ukręcone półosie i pęknięte sprężyny. Również zabrudzony filtr powietrza i paliwa może prowadzić do większego zużycia paliwa.

JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE? 7 POMYSŁÓW DO ZASTOSOWANIA>>

Klimatyzacja? Używaj jej z głową

W upalne dni nie musisz rezygnować z klimatyzacji, ale używaj jej rozsądnie. Włączanie jej na maksymalny poziom może zwiększyć zużycia paliwa nawet do 2 litrów na 100 km. Jednak klimatyzacja nastawiona na pierwszy poziom jest znacznie tańsza, niż jazda z otwartym oknem.

Bądź przewidującym kierowcą

Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie wiąże się z większym zużyciem paliwa. Jeżeli dojeżdżasz do skrzyżowania na którym gaśnie zielone, noga z gazu! Nie wciskaj gwałtownie pedału hamulca tuż przed światłami. Staraj się prowadzić z równomierną prędkością i unikaj jazdy na wysokich obrotach. Im niższa prędkość obrotowa silnika, tym mniejsze zużycie paliwa.

WANNA KONTRA PRYSZNIC. CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA?>>

Wyłącz silnik

Wyłączaj silnik, nawet podczas krótkich postojów, np. przed zamkniętym przejazdem kolejowym. To spora oszczędność. Ale gdy odpalisz silnik, nie czekaj, ruszaj od razu. Nawet podczas najbardziej surowej zimy, samochody są gotowe do jazdy zaraz po uruchomieniu silnika.

 

 

Więcej o: