Jak hodować zioła na balkonie lub parapecie?

Czy wiesz, że hodując zioła na balkonie albo nawet na parapecie, możesz w ciągu miesiąca sporo zaoszczędzić? Zyskasz przy tym zdrowie, bo przecież zioła mają przecież działanie lecznicze. Jeśli dobrze się zabierzesz za uprawę ziół, możesz świeżą „zieleninę” mieć przez cały rok. Jak zatem hodować zioła?

W domowych warunkach doskonale poradzą sobie: szczypiorek, mięta, tymianek, bazylia, curry, oregano, estragon czy pietruszka. Nieco bardziej wymagająca jest bazylia, ale i ona też może się udać.

Aby hodowla przyniosła plony, wybierz właściwy pojemnik.

Weź pod uwagę wielkość korzeni. Zioła o krótkich korzeniach, a więc np. bazylia i tymianek, znakomicie będą się czuły w płytkich misach. Inne rośliny, np. melisa potrzebują głębszych donic o średnicy co najmniej 20 cm.

Najlepszym podłożem do ziół jest ziemia uniwersalna

Kupując, zwróć uwagę, czy nie zawiera ona nawozów, bo zioła nie lubią chemicznych dodatków. Rośliny o suchych wąskich liściach (szałwia, rozmaryn) lubią też ziemię piaszczystą, te z soczystymi dużymi liśćmi (melisa, bazylia) wolą podłoże próchnicze.

JAK ZROBIĆ EKOLOGICZNY NAWÓZ DO ROŚLIN?>>

Aby zioła dobrze rosły

Rozpoczynając uprawę ziół, lepiej kup sadzonki w sklepie ogrodniczym. Co jakiś czas uszczypnij górne odrosty, aby pobudzić roślinę do wzrostu. Zioła podlewaj, jeśli po włożeniu palca w doniczkę na głębokość 2,5 cm ziemia jest sucha. Używaj wody o temperaturze pokojowej. Dobrze, aby odstała co najmniej 2 doby, w ten sposób zniknie z niej chlor, który może uszkodzić system korzeniowy. Zioła uprawiane w doniczkach najlepiej rosną w temperaturze 15-20 st. C. Nie przegrzewać więc ich i nie narażaj na przeciągi! Aby dobrze rosły muszą mieć co najmniej 5 godzin światła.

JAK TANIO URZĄDZIĆ OGRÓD? 21 SPRYTNYCH SPOSOBÓW>>

Jeżeli chcesz samodzielnie przygotować sadzonki...

urwij gałązkę z liśćmi o długości około 10 cm (tuż pod ostatnią parą liści). Pamiętaj, aby gałązka, którą chcesz ukorzenić, nie miała kwiatów. Oberwij wszystkie liście do połowy gałązki, czyli na wysokość około 5 cm, włóż do szklanki z wodą , którą będziesz co kilka dni wymieniać. Po około 4 tygodniach powinny pojawić się korzenie. Gdy osiągną 10 cm długości, przesadź roślinkę do ziemi.

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.