Jak oszczędzać wodę w łazience, kuchni i ogrodzie?

Sporo niepotrzebnej wody leje się w łazience, kuchni i w ogrodzie. To w tych miejscach można dużo zaoszczędzić. Doraźnie wystarczy zmienić nawyki, a przy okazji remontu zamontować ?oszczędne? urządzenia. Podpowiadamy jak oszczędzać wodę.

Jak oszczędzać wodę w łazience?

- Zawsze zakręcaj wodę podczas mycia zębów czy golenia. Gdy Ty szorujesz zęby przeglądając się lustrze, możesz „stracić” nawet 9 litrów wody na minutę.

- Do płukania ust używaj kubka zamiast bieżącej wody! Zużyjesz tylko 0,5 litra zamiast 16 litrów!

- Do kąpieli napełniaj wannę do połowy. To naprawdę wystarczy, aby umyć się i zrelaksować, a połowa wanny to oszczędność ok. 100 litrów wody. Zatykaj też ją od razu korkiem. Nawet jeśli na początku poleci zimna woda, to i tak się za chwilę wymiesza z gorącą.

- Nie stój długo pod prysznicem, z którego woda leci mocnym strumieniem. Czy wiesz, że w ciągu 10 minut przez prysznic przelatuje ok. 180 litrów wody? Czterominutowy prysznic w zupełności wystarczy, a zużyjesz tylko 60 litrów.

- Nie traktuj ubikacji jak śmietnika i nie wrzucaj od niej np. niedopałka papierosa. Będziesz zmuszona spuścić wodę, a to kolejna starta. Ustaw w łazience kosz i wrzucaj do niego chusteczki czy waciki.

- Przy remoncie łazienki, pomyśl o wc ze spłuczką regulującą ilość spłukiwanej wody.

- Zamontuj baterie jednouchwytowe, bo regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata wody. Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast.

ZOBACZ, WANNA KONTRA PRYSZNIC. CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA?>>

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

- Nigdy nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie w lodówce (przez całą noc) lub w mikrofalówce.

- Gdy zmywasz naczynia ręcznie, umyj je w jednej komorze, a spłukuj w drugiej pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

- Zmywarkę uruchamiaj tylko wtedy, gdy jest całkowicie załadowana.

- A może warto pomyśleć o instalacji natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie tracić wody, czekając na jej podgrzanie?

ZOBACZ, JAK TANIO URZĄDZIĆ OGRÓD. 21 SPRYTNYCH SPOSOBÓW>>

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

- Podlewaj tylko rośliny, a nie np. kawałek chodnika czy ulicy.

- Na koniec węża nałóż końcówkę, która reguluje strumień wody.

- Podlewaj ogród rano lub wieczorem, gdy temperatura jest najniższa – dzięki temu unikniesz strat wody na skutek parowania.

- Warto pomyśleć o zbiorniku na deszczówkę, rośliny bardzo ją lubią.

- Okrywaj ziemię korą, dłużej utrzyma wilgoć.

- Sadząc rośliny, grupuj je według zapotrzebowania na wodę. Dzięki temu nie będziesz musiała często podlewać np. skalniaków.

- Jeśli marzysz o fontannie, to wybieraj tylko taką z zamkniętym obiegiem wody. Zainstaluj ją w miejscu, gdzie nie ma silnych wiatrów.

- Do mycia wjazdu lub chodnika, używaj szczotki i wiadra z wodą, a nie lej wody z węża - zaoszczędzisz litrów wody. Z tego samego powodu do mycia samochodu użyj wiadra z wodą i gąbkę zamiast bieżącej wody.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.