Jak oszczędzać wodę w łazience, kuchni i ogrodzie?
Jak oszczędzać wodę w łazience?
- Zawsze zakręcaj wodę podczas mycia zębów czy golenia. Gdy Ty szorujesz zęby przeglądając się lustrze, możesz „stracić” nawet 9 litrów wody na minutę.
- Do płukania ust używaj kubka zamiast bieżącej wody! Zużyjesz tylko 0,5 litra zamiast 16 litrów!
- Do kąpieli napełniaj wannę do połowy. To naprawdę wystarczy, aby umyć się i zrelaksować, a połowa wanny to oszczędność ok. 100 litrów wody. Zatykaj też ją od razu korkiem. Nawet jeśli na początku poleci zimna woda, to i tak się za chwilę wymiesza z gorącą.
- Nie stój długo pod prysznicem, z którego woda leci mocnym strumieniem. Czy wiesz, że w ciągu 10 minut przez prysznic przelatuje ok. 180 litrów wody? Czterominutowy prysznic w zupełności wystarczy, a zużyjesz tylko 60 litrów.
- Nie traktuj ubikacji jak śmietnika i nie wrzucaj od niej np. niedopałka papierosa. Będziesz zmuszona spuścić wodę, a to kolejna starta. Ustaw w łazience kosz i wrzucaj do niego chusteczki czy waciki.
- Przy remoncie łazienki, pomyśl o wc ze spłuczką regulującą ilość spłukiwanej wody.
- Zamontuj baterie jednouchwytowe, bo regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata wody. Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast.
ZOBACZ, WANNA KONTRA PRYSZNIC. CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA?>>
Jak oszczędzać wodę w kuchni?
- Nigdy nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie w lodówce (przez całą noc) lub w mikrofalówce.
- Gdy zmywasz naczynia ręcznie, umyj je w jednej komorze, a spłukuj w drugiej pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
- Zmywarkę uruchamiaj tylko wtedy, gdy jest całkowicie załadowana.
- A może warto pomyśleć o instalacji natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie tracić wody, czekając na jej podgrzanie?
ZOBACZ, JAK TANIO URZĄDZIĆ OGRÓD. 21 SPRYTNYCH SPOSOBÓW>>
Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
- Podlewaj tylko rośliny, a nie np. kawałek chodnika czy ulicy.
- Na koniec węża nałóż końcówkę, która reguluje strumień wody.
- Podlewaj ogród rano lub wieczorem, gdy temperatura jest najniższa – dzięki temu unikniesz strat wody na skutek parowania.
- Warto pomyśleć o zbiorniku na deszczówkę, rośliny bardzo ją lubią.
- Okrywaj ziemię korą, dłużej utrzyma wilgoć.
- Sadząc rośliny, grupuj je według zapotrzebowania na wodę. Dzięki temu nie będziesz musiała często podlewać np. skalniaków.
- Jeśli marzysz o fontannie, to wybieraj tylko taką z zamkniętym obiegiem wody. Zainstaluj ją w miejscu, gdzie nie ma silnych wiatrów.
- Do mycia wjazdu lub chodnika, używaj szczotki i wiadra z wodą, a nie lej wody z węża - zaoszczędzisz litrów wody. Z tego samego powodu do mycia samochodu użyj wiadra z wodą i gąbkę zamiast bieżącej wody.