Eko sprzątanie: ocet spirytusowy. Co czego go wykorzystać?

Ocet spirytusowy jest niedrogi i bardzo skuteczny - najlepszy do domowych porządków Zdziwisz się, jak wiele potrafi!

Zanim zaczniesz szaleć z octem spirytusowym, pamiętaj, aby nakładać rękawiczki. Skóra długo narażona na kontakt z octem może popękać. Masz już rękawice? Czas zacząć porządki.

Ocet zastąpi drogie preparaty zwalczające pleśń. Świeżą pleśń usuniesz, pocierając ślady roztworem z octu i wody w równych proporcjach. Stara powinna zniknąć, gdy wetrzesz w plamy ocet nierozcieńczony. Po trzech dniach miejsce przemyj wodą z mydłem i wysusz papierowym ręcznikiem. Po pleśni nie powinno być śladu. 

Masz kamień w sedesie? Wymieszaj trzy łyżki sody z trzema łyżkami soli kuchennej i wsyp do sedesu. Wlej połowę szklanki octu. Po pół godzinie wlej do sedesu dwie szklanki wrzątku. Wyszoruj sedes szczotką i spuść wodę wraz z kamieniem. Taką samą mieszanką przetkasz rury, ale jeszcze szybciej przywrócisz im drożność, gdy wlejesz do odpływu szklankę octu z rozpuszczoną w niej torebką sody oczyszczonej (uwaga, będzie się pienić!). Po kwadransie spłucz gorącą wodą. Możesz też wsypać do odpływu 100 gram soli, a potem wlej 400 ml wrzącego octu. Puść najpierw ciepłą, a potem zimną wodą.

ZOBACZ TAKŻE: 19 SPOSOBÓW NA WYKORZYSTANIE CYTRYNY>>

Jeśli na ściankach kabiny prysznicowej zbiera się osad, ocet pośpieszy Ci z pomocą. Wymieszaj pół szklanki octu ze szklanką wody i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Wlej do spryskiwacza i nanoś na ścianki. Wycieraj do sucha.

Ocet świetnie poradzi sobie z kamieniem w ekspresie do kawy. Do zbiornika na wodę wlej dwie szklanki octu i szklankę wody. Włącz ekspres. Gdy maszyna zużyje całą wodę „octową”, nalej czystą i znów włącz. Powtarzaj dwa-trzy razy, aż zniknie zapach octu.

Nie kupuj nabłyszczaczy do zmywarek! Zamiast nich do dozownika wlej ocet. Naczynia będą pięknie błyszczeć.

Plastikowe pojemniki na żywność brzydko pachną? Nasącz skórkę od chleba octem i włóż do pojemnika na całą noc. Zapach zniknie.

Nie możesz uporać się z nalotem po herbacie i kawie w termosie? Wlej do niego 1 szklanki octu i uzupełnij ciepłą wodą. Wrzuć kilka ziarenek ryżu (surowego!). Zakręć termos i mocno potrząsaj. Wylej i naczynie dokładnie wypłucz.

ZOBACZ TAKŻE: JAK WYKORZYSTAĆ SKÓRKĘ BANANA?>>

Chcesz odświeżyć dywan? Do czterech litrów wody dodaj szklankę octu. Roztwór wcieraj w dywan, uważając, aby go zbyt mocno nie zmoczyć. Zobaczysz, jak odżyją jego kolory!

Białym pożółkłym ubraniom przywrócisz biel, gdy kilka godzin będziesz moczyć je w roztworze z 12 części wody i jednej części octu. Po takiej kąpieli ubrania wypierz zgodnie z zaleceniami na metce. Są na ubraniach plamy z owoców lub długopisów? Przed praniem wetrzyj w nie kilka kropel octu. Ocet powinien też poradzić sobie ze śladami rdzy – namocz takie ubranie na kilkanaście godzin w nierozcieńczonym occie.

Masz problem z usunięciem etykiety lub naklejki z ceną? Przetrzyj ją ścierką zamoczoną w occie, zniknie bez śladu. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.