Jak zrobić tabletki do zmywarki?

Tabletki to zmywarki to spory wydatek. Jak je zrobić samodzielnie? Zmywarki bardzo ułatwiają nam życie, pozwalają też oszczędzać wodę, co przekłada się na niższe rachunki. Możesz jeszcze więcej zaoszczędzić, jeśli samodzielnie przygotujesz tabletki lub proszek do zmywania.

Aby przygotować ok. 40 tabletek będziesz potrzebować:

  • 2 szklanki sody oczyszczonej
  • 1 szklankę soli
  • 1/2 szklanki kwasku cytrynowego
  • 1 szklankę wody

 

Pierwszy krok to zamiana sody oczyszczonej w piorącą, czyli kalcynowaną. Rozgrzej piekarnik do 200 st. C. Na płaską blachę rozsyp szklankę sody oczyszczonej i wstaw na godzinę do nagrzanego piekarnika. Od czasu do czasu sodę przemieszaj (aby się nie przypaliła). Soda kalcynowana jest bardziej sypka i matowa.

ZOBACZ: WSZYSTKO O ORZECHACH PIORĄCYCH>>

Teraz zmieszaj ją z sodą oczyszczoną, kwaskiem i solą. Wciąż mieszając dolewaj wodę, aby powstała gęsta papka (uwaga, może się pienić!). Jeśli chcesz, aby tabletki pachniały, do masy wkrop kilkanaście kropli naturalnego olejku zapachowego (np. cytrynowego).

Przygotuj foremki do lodów. Do otworów nakładaj po łyżeczce papki. Musisz to robić szybko, bo masa błyskawicznie zastyga. Odstaw foremki na około 30 minut. Po tym czasie wyjmij kostki i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. I gotowe!

ZOBACZ: JAK ZROBIĆ NATURALNY ODŚWIEŻACZ POWIETRZA?>>

Jeśli wolisz proszek do zmywarki, zrobisz go z 2 szklanek sody kalcynowanej, szklanki sody oczyszczonej, szklanki boraksu i pół szklanki kwasku cytrynowego. Składniki zmieszaj i przechowuj w ciemnym słoju. Do zmywania wystarczy jedna czubata łyżka proszku rozsypana na dnie zmywarki. 

Więcej o: