Mszyce - jak się ich pozbyć? Ekologiczne środki do walki z mszycami

Mszyce to duży problem. Po co wydawać pieniądze na drogie środki zwalczające myszce, jeśli możesz doskonałe preparaty zrobić sama? Będzie nie tylko taniej, ale i ekologicznie. A dbałość o środowisko naturalne zawsze się opłaci.

Nasze rośliny często są atakowane przez mszyce. Lubią one zwłaszcza rośliny o wybujałych i delikatnych pędach oraz osłabione. Dość szybko potrafią się z nimi rozprawić, czyli zjeść. Na szczęście istnieje kilka naturalnych sposobów, aby się ich pozbyć.

Jeśli zauważysz mszyce na roślinach doniczkowych, dokładnie umyj liście (po obu stronach) zwykłą wodą. Najlepiej robić to pod bieżącą wodą. Powtarzaj kilka razy, aż pozbędziesz się szkodników. Uwaga! Nie wystawiaj mokrych roślin na słońce, bo je poparzysz.

Są jednak rośliny, które nie lubią, aby moczyć ich liście. Do nich wykorzystaj naturalne nawozy. Przygotuj wyciąg z liści i ziemniaków: posiekaj je, zalej wodą i pozostaw na dobę. Po tym czasie podlej rośliny.

ZOBACZ: JAK ZROBIĆ EKOLOGICZNY NAWÓZ DO OGRODU?>>

Szybko pozbędziesz się mszyc, stosując ekologiczne spryskiwacze. Skuteczny jest napar z cebuli. Cebulę pokrój i zalej wrzątkiem. Postaw na małym ogniu na kwadrans (nie gotuj!). Ostudź i bez rozcieńczania spryskaj rośliny. Godny polecenia jest również wyciąg z czosnku. Posiekaj 3-5 ząbki i zalej na noc zimą wodą. Rano ekologiczny środek do zwalczanie mszyc jest gotowy – trzeba nim spryskać liście.

Jeśli masz w ogrodzie mlecze (mniszek lekarski), zerwij garść i zalej na wodą na trzy godziny. Powstałym wyciągiem spryskaj zaatakowane rośliny.

Kup paczkę najtańszych papierosów i przygotuj z nich dwa naturalne preparaty na myszce. Rozdrobniony tytoń zalej na kilka godzin wodą o temperaturze pokojowej. Po tym czasie postaw na małym ogniu i gdy zacznie wrzeć, zdejmij. Powstały napar rozcieńcz wodą w proporcji 1:4 (jedna porcja naparu, cztery wody) i umyj liście. Prościej jest przygotować wyciąg. Posiekany tytoń zalej zimną wodą na dobę i spryskaj rośliny.

ZOBACZ: JAK ZROBIĆ KOMPOSTOWNIK?>>

Pamiętaj, że naturalne preparaty szybko tracą moc, trzeba je wykorzystać od razu po przygotowaniu.

 W ogrodzie powinnaś posadzić aksamitki. Ich zapach odstrasza owady, a nawet małe gryzonie. Aksamitki w warzywniaku zwalczają nicienie glebowe i hamują rozwój chwastów.

Mszyce odstraszy także zapach lawendy, majeranku, mięty i tymianku – warto mieć choć jeden krzaczek tych ziół. Bardzo nie lubią też zapachu anyżu, czosnku, szczypiorku, cebuli i rzodkiewek. Odstraszają je petunie i nasturcje. Jeśli natomiast posadzisz wrotycz lub krwawnik, zwabisz do ogrodu biedronki, a one już same doskonale rozprawią się z mszycami.

Czy wiesz, że mszyce można oszukać? Możesz położyć pod zaatakowaną roślinę folię aluminiową. Myszce bardzo nie lubią światła, a folia będzie doświetlać liście od spodu. Myszce przyciąga kolor żółty – nalej więc wodę do żółtej miednicy i postaw pod liśćmi. Do zabójczej kąpieli zwabi je kolor miski.

Urlopowe podlewanie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.