Czy wiesz, że możesz samodzielnie zrobić proszek do prania? Aby zrobić naturalny, ekologiczny i przede wszystkim skuteczny proszek potrzebujesz:
ZOBACZ TEŻ: JAK ZROBIĆ TABLETKI DO ZMYWARKI?>>
Zamiast szarego mydła możesz użyć płatków mydlanych. Najlepsze jest mydło marsylskie, które zawiera aż 72 proc. olejów roślinnych (np. oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej rzepakowy, olej arganowy). Jest ponadto antyalergiczne i bakteriobójcze. Nadaje się do pieluszek.
ZOBACZ, JAK ZROBIĆ PROSZEK DO PRANIA [KROK PO KROKU]>>
Jeśli lubisz olejki eteryczne, do prania wybieraj tylko trzy. Cytrynowy ma właściwości wybielające i świetnie nadaje się do białych ubrań. Lawendowy chroni przed molami, a z drzewa herbacianego dezynfekuje pranie i jest znakomity do prania ubrań chorych – ma silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Olejki wkrapiaj do przegródki na płyn zmiękczający.
Gdy często pierzesz ubrania mocno zabrudzone, zrób silniejszy proszek z 1 szklanki płatków mydlanych (lub szarego mydła), 1 szklanki sody oczyszczonej, 1 szklanki boraksu i 1/2 szklanki kwasku cytrynowego. Składniki wsyp do pojemnika i wymieszaj. Wystarczy na ok. 30 prań.
ZOBACZ TEŻ: JAK ZROBIĆ DOMOWY ODŚWIEŻACZ POWIETRZA?>>
Do prania wełny i jedwabiu używaj płynu. Zrobisz go z 1/2 szklanki sody kalcynowanej, 1/2 szklanki boraksu, 1 szklanki płatków mydlanych i 2 litrów wody. W litrze gorącej wody rozpuść sodę i boraks. Płatki mydlane zalej 1/2 litra wody i gotuj, aż się rozpuszczą. Połącz z roztworem sody i boraksu. Dolej pozostałe pół litra gorącej wody. Przelej do naczynia, zamknij je i wstrząśnij.
Aby pranie było miękkie, dodawaj octu spirytusowego (pół szklanki na pranie). Jeśli chcesz, aby pranie pachniało, „zmiękczacz” przygotuj wcześniej: do 4 litrów octu, dodaj 20 kropel olejku np. miętowego. Wymieszaj. Płyn możesz przechować do pół roku.