Gęsty, zdrowy trawnik to ozdoba każdego domu. Odpowiednia pielęgnacja i regularne koszenie pomoże nam osiągnąć efekt zielonego dywanu. Co to oznacza w praktyce? Poznaj sprawdzone metody, które pobudzą źdźbła trawy do wzrostu i zablokują rozwój chwastów. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków.

Trawnik: dobierz odpowiedni gatunek nasion

Każdy rodzaj trawnika to zupełnie inna mieszanka nasion. Na początku musimy zdecydować, jaki efekt chcemy osiągnąć. Mieszanki dywanowe stworzą piękny trawnik ozdobny. Wymagają jednak starannej pielęgnacji i dużo światła. Bardziej odporne są mieszanki rekreacyjne - świetnie sprawdzą się na działkach użytkowych. Rosną równie dobrze w słońcu, jak i w półcieniu, dobrze znoszą deptanie. Dla zacienionych miejsc odpowiednie będą mieszanki parkowe. Trawniki tego typu nie potrzebują częstego koszenia. Wielbiciele polnych kwiatów powinni zdecydować się na mieszanki łąkowe, które mają w swoim składzie nasiona roślin kwitnących. Są polecane szczególnie dla większych ogrodów.

Pierwsze koszenie trawnika - kiedy je wykonać?

Z pozoru prosta czynność koszenia trawnika rządzi się swoimi prawami. Warto wiedzieć, że trawę należy skracać o ? długości, aby jej źdźbła były mocne i gęste. Pierwsze wiosenne koszenie powinniśmy wykonać, gdy mają 8-10 cm. Zazwyczaj moment ten przypada na przełom marca i kwietnia. Do kolejnego koszenia przystępujemy, gdy trawa ma ok. 4-6 cm. Nóż należy ustawić na wysokości 5-6 cm. Częstotliwość koszenia trawnika zależy od tempa wzrostu. Wiosną jest ono zawsze nieco wolniejsze. Standardowo powinniśmy skracać trawę raz w tygodniu. Czasem jednak nasz trawnik wymaga koszenia 2-3 razy w tygodniu. Ostatnie zabiegi pielęgnacyjne naszego trawnika wykonujemy natomiast w połowie października. Trawa powinna mieć ok. 4 cm przed sezonem zimowym. Taka wysokość zabezpieczy ich korzenie przed przemarznięciem i nie spowoduje łamania, czy gnicia pod warstwą śniegu.

Efektowny trawnik wymaga dobrego sprzętu

Koszenie trawnika to czynność sezonowa, ale wbrew pozorom, poświęcamy jej wiele czasu. Według statystyk, nawet 30 razy w roku. Z tego względu nie warto oszczędzać na sprzęcie. Postawmy na kosiarkę sprawdzonej marki, np. Stihl, Hecht, Makita, Ryobi, Fieldmann, czy Stiga. Bezpieczną, wygodną i prostą w obsłudze. Pamiętajmy, że wadliwy sprzęt może wyrządzić sporo szkód i zniszczyć zaplanowany efekt. Tanie kosiarki wykonane są z materiałów znacznie gorszej jakości. Niektóre elementy taniego sprzętu mogą wymagać wymiany już po jednym sezonie. Wybór kosiarek jest bardzo duży - możemy postawić na ręczną, spalinową lub elektryczną. W zależności od tego, na jakim terenie mieści się nasz trawnik. Pierwsza z nich jest najtańsza i najbardziej popularna. Dużą zaletą jest cicha praca oraz niewielkie koszty eksploatacyjne. Przy zakupie warto zdecydować się na kosiarkę ręczną z funkcją regulacji wysokości koszenia, która pozwoli nam dostosować wysokość trawnika do naszych potrzeb. Jeśli szukamy sprzętu dla większego obszaru, lepiej postawić na kosiarkę spalinową o dużej mocy silnika, która poradzi sobie z wysoką trawą. Kosiarka elektryczna sprawdzi się tam, gdzie mamy dostęp do gniazdka. Jak sama nazwa wskazuje, jest napędzana energią elektryczną.

Tego nie toleruje twój trawnik

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji trawnika jest używanie kosiarki o tępym nożu. To powoduje rozrywanie trawy zamiast przycinania. Jeśli zauważasz białe końcówki na jej źdźbłach, pora udać się do serwisu. Warto przed rozpoczęciem każdego sezonu skontrolować stan sprzętu, aby temu zapobiec. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu kosiarki. To pomoże uniknąć rdzewienia, powstającego w wyniku rozkładu resztek pokosu. Zasada jest prosta: dobry, zadbany sprzęt pomoże nam osiągnąć efekt zdrowego, zielonego trawnika.

Koszenie trawnika w 3 krokach

Zawsze rozpoczynaj koszenie trawnika od jego brzegów. Nadaj odpowiedni kierunek strzyżenia, aby uniknąć pasów. Najprościej jest kosić jeden pas i wracać w kierunku przeciwnym, tworząc pas równoległy. Za każdym razem warto zmienić linię cięcia o 90 stopni. Nie narażaj swojej kosiarki na pracę w trudno dostępnych miejscach, np. pomiędzy drzewami - użyj podkaszarki. To wygodne narzędzie ułatwi ci pracę. Pomocne będą również ręczne lub akumulatorowe nożyce do trawy. Świetnie sprawdzą się w przypadku wysokich krawężników, murków.

Nawożenie trawnika i walka z chwastami

W trosce o zdrowy wygląd naszego trawnika, warto nawozić go 2-3 razy w roku. Pierwsze nawożenie trawnika powinniśmy wykonać na przełomie marca i kwietnia, kolejne w okolicach czerwca. Przystępujemy do tego po skoszeniu trawy, nawóz rozkładamy równomiernie - to bardzo ważne! Unikniemy dzięki temu wypalenia trawy w miejscach, gdzie nawozu jest zbyt dużo. Najłatwiej rozprowadzają się nawozy mineralne w postaci płynu, proszku, granulatu. Ten rodzaj nawozu pomaga również w walce z chwastami i sprawia, że trawa staje się gęstsza. Często jednak nie jest to wystarczająca dawka odżywcza dla naszego trawnika. Doskonałe rezultaty przynosi nawożenie organiczne - kompost, obornik, torf, które poprawia właściwości gleby, dostarcza makro i mikroelementów, reguluje naturalne procesy. Świetnie sprawdza się w przypadku trawników na glebach piaszczystych.

Zobacz także:

Ogrody Zieleń w czterech kątach Taras Kwiaty Ogród Rośliny Zieleń

trawnik