W czasach PRL-u monstera wręcz robiła furorę. Można było spotkać ją nie tylko w domach, ale również w biurach i urzędach. Nic w tym dziwnego, ponieważ ma szalenie dekoracyjne liście. Później na długo o niej zapomnieliśmy, ale gdy już wróciła to z przytupem. Kształt liścia stał się designerskim motywem, a sama monstera najczęściej kupowaną rośliną doniczkową. Ażeby pięknie rosła możemy ją zasilić domowym nawozem.
Zobacz też: Skalniak w donicy to absolutny hit na balkon. Niebanalny i efektowny! Zobacz, jak się prezentuje
Choć w Polsce monstera znana jest od dekad, to warto pamiętać, że jest to roślina stricte tropikalna. Myśląc o warunkach domowych, trzeba jednak pamiętać o tym aspekcie. Co to oznacza w praktyce? Monstera potrzebuje światła rozproszonego i żyznego przepuszczalnego podłoża. Może to być mieszanka ziemi uniwersalnej, perlitu, włókna kokosowego i keramzytu.
W naturze jest rośliną pnącą się, dlatego potrzebuje solidnej podpory. Najlepszy będzie palik z mchem sphagnum. Monsterę sadzimy w doniczkach z odpływem, ponieważ nie znosi zastojów wody. I tu przechodzimy do clue uprawy tej rośliny.
Monstera nie jest wybitnie wymagającą rośliną, jednak w kwestii podlewania bywa kapryśna. Każdorazowo przed należy sprawdzić palcem lub higrometrem podłoże na głębokości kilku centymetrów. Jeśli jest suche to, wtedy podlewamy. Przelana monstera bardzo szybko gnije. Ponadto jako roślina tropikalna uwielbia dużą wilgotność powietrza, którą zapewni jej nawilżacz powietrza. Jeśli chcemy ją zraszać, to skrupulatnie omijając młode liście, które mają tendencję do gnicia. Warto ją zasilać nawozem do roślin zielonych, ale doskonały nawóz możemy przygotować ze skórek banana. Umyte skórki banana kroimy i zalewamy litrem wody w słoiku. Chowamy go do zaciemnionego miejsca. Po dobie jest już gotowy do użycia. Takim nawozem monsterę nawozić możemy raz w miesiącu.
Zobacz też: To 3 najgorętsze fryzury lata 2023. Proste, a bardzo kobiece. Uwielbia je Sophia Richie