Po czym poznać dobry materac?

Dobry materac powinien dostosowywać się do kształtu ciała, sprawić, że leżysz wygodnie, nie zapadasz się, ale też nic cię nie uwiera. Na co zwrócić uwagę, wybierając materac spośród wielu dostępnych modeli? Skorzystaj z naszych porad.

Wybierając materac, musimy ocenić wiele jego cech, które decydują o wygodzie podczas snu, a w dalszej perspektywie mają wpływ na nasze zdrowie, dobre samopoczucie, prawidłową postawę.

Najważniejsze cechy:

Twardość. Materac powinien podpierać ciało tak, aby kręgosłup osoby leżącej na boku znajdował się w płaszczyźnie poziomej, a na wznak - zachował swoje naturalne krzywizny. Wiele modeli ma tzw. strefy twardości (od 3 do 7), które umożliwiają lepsze dopasowanie się materaca do kształtu ciała. Podczas ich projektowania bierze się jednak pod uwagę średni wzrost i jedną pozycję w czasie snu, dlatego zdaniem specjalistów strefy twardości mają raczej drugorzędne znaczenie (a podnoszą cenę!).

Sprężystość punktowa, czyli elastyczność. Pod wpływem ciężaru powinny reagować tylko wybrane punkty materaca, a nie cała jego powierzchnia. Za elastyczne uważa się materace z lateksu, pianki termoelastycznej, pianki wysokoelastycznej.

Wymiary. Minimalna szerokość dla jednej osoby to 70 cm. Długość powinna być większa o 15-20 cm niż wzrost użytkownika (jeśli na materacu śpią dwie osoby, trzeba uwzględnić wzrost tej wyższej).

Pokrowiec. Chroni wkład przez zabrudzeniem, kurzem, szybkim zniszczeniem. Większość pokrowców jest uszyta z bawełny (materiał naturalny, oddychający, co zapobiega rozwojowi pleni i grzybów) oraz pikowana włókniną albo pianką. Korzystna jest też domieszka włókien bambusa. Dobre właściwości antybakteryjne mają tworzywa sztuczne, np. wiskoza, poliester, poliamid.

Decydując się na jeden materac, warto zainwestować w model o dobrej sprężystości punktowej, w przeciwnym razie osoba lżejsza będzie czuła każdy ruch partnera. Dobrym rozwiązaniem jest też kupienie "materaca dla par", podzielonego na dwie strefy: miękką, dopasowaną do anatomii kobiecego ciała, oraz twardszą, przystosowaną do budowy mężczyzny.

Jak dbać o materac?

Połóż go na stelażu dopasowanym do rodzaju materaca (patrz str. 94). Zapewni to wentylację oraz zwiększy elastyczność materaca i przedłuży jego żywotność.

Gdy wstaniesz z łóżka, nie przykrywaj od razu materaca kołdrą i w tym czasie wywietrz sypialnię.

Aby pozbyć się roztoczy i kurzu, odkurzaj materac odkurzaczem. Można go też spryskać specjalnym preparatem przeciw roztoczom.

Co 3 miesiące przełóż materac na drugą stronę i odwróć go tak, by tam, gdzie leżała głowa, teraz było miejsce na nogi.

Zanim kupisz

1 Połóż się na materacu i wypróbuj wszystkie pozycje, w jakich zasypiasz i się budzisz.

2 Oceń twardość: połóż się na plecach, wsuń pod biodra dłonie i spróbuj przesunąć je w kierunku ramion. Jeśli dłonie przesuwają się lekko albo czujesz dyskomfort w okolicach ramion i bioder, oznacza to, że materac jest zbyt twardy. Świadczy o tym także wolna przestrzeń pozostająca między materacem a ciałem na wysokości brzucha, kiedy leżysz na boku. Z kolei materac jest za miękki, jeśli z trudem zmieniasz pozycję.

3 Sprawdź elastyczność (sprężystość punktową): połóż się na brzuchu i oprzyj łokciami o materac. Jeśli ma on dobrą sprężystość punktową, uginają się tylko miejsca znajdujące się bezpośrednio pod łokciami, ewentualnie niewielka powierzchnia wokół nich.

4 Sprawdź, czy gdy przewracasz się z boku na bok, materac nie skrzypi lub się nie unosi. Kiedy leżysz, nie powinny unosić się jego rogi.

Co jest w środku materaca?

1. Pianka wysokoelastyczna, tzw. zimna. Materiał z dużymi porami, dzięki którym materac dobrze oddycha oraz odprowadza ciepło i wilgoć. Ma wysoką sprężystość punktową, nie odkształca się, dopasowuje do ciała, dobrze podpiera kręgosłup. Zalecany stelaż: z listew bukowych, z regulacją położenia. Ceny od 700 do 2500 zł za materac 160 x 200 cm.

2. Pianka termoelastyczna, tzw. leniwa. Tworzy jedynie warstwę zewnętrzną w materacach. Zmienia swoją twardość w zależności od temperatury: w kontakcie z ciepłym ciałem elastycznie dopasowuje się do jego kształtu. Powoli wraca do pierwotnego stanu, dzięki czemu nie tworzą się stałe wgłębienia - to zapobiega powstawaniu odleżyn i stabilizuje ciało w optymalnej pozycji (wtedy nie obracamy się często w ciągu nocy i śpimy spokojniej). Ze względu na wysoką izolację termiczną nie jest wskazana dla osób intensywnie się pocących. Zalecany stelaż: z listew bukowych, z regulacją położenia. Ceny od 800 do 7000 złotych za materac 160 x 200 cm.

3. Lateks. Wytwarzany z naturalnego mleczka kauczukowego, czasem dodaje się do niego lateks syntetyczny. Ma bardzo dużą elastyczność punktową, nie zużywa się szybko. Materac dobrej jakości zawiera powyżej 20 proc. naturalnego kauczuku. Nie rozwijają się w nim bakterie i grzyby, dlatego poleca się go alergikom. Materac z dużą ilością syntetyku jest natomiast mało przewiewny, co sprzyja rozwojowi bakterii. Zalecany stelaż: wytrzymały ze względu na ciężar lateksu, najlepiej z listew bukowych, z regulacją położenia. Ceny od 400 do 3000 złotych za materac 160 x 200 cm.

4. Sprężyny kieszeniowe. Małe sprężyny (250-510 szt. na metr kw.) są umieszczone w pojedynczych kieszonkach z tkaniny, które pracują niezależnie od siebie. Im więcej sprężyn, tym elastyczniejszy materac. Uginające się osobno sprężyny dopasowują się do kształtu ciała - zapadają się pod wystającymi częściami i podtrzymują pozostałe. Sprężyny są obłożone pianką lub lateksem. Zalecany stelaż: z listew brzozowych, z regulacją położenia. Ceny od 350 do 5000 złotych za materac 160 x 200 cm.

5. Sprężyny bonnellowe. Wykonane z podwójnie hartowanej stali, są ze sobą połączone dodatkowymi sprężynkami, co zwiększa odporność materaca na odkształcenia. Niestety, taka konstrukcja powoduje przenoszenie ruchu, dlatego jeśli w łóżku mają spać dwie osoby, lepiej wybrać inny model. Materace bonnellowe są też twarde (zwłaszcza gdy jedną z warstw jest mata kokosowa) i mało elastyczne - nie dopasowują się do ciała. Sprężyny bonnellowe, podobnie jak kieszeniowe, okłada się warstwą pianki lub lateksu. Zalecany stelaż: z listew brzozowych, bez regulacji położenia. Ceny od 200 do 800 złotych za materac 160 x 200 cm.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.