Mała kuchnia w bloku - jak ją urządzić?

Mała kuchnia w bloku może być bardzo urokliwym miejscem pod warunkiem, że sprytnie zagospodarujemy jej przestrzeń. Małe jest piękne, ale bardziej wymagające. Warto dołożyć wszelkich starań, aby powiększyć ją optycznie. Ważne, żeby nasza mała kuchnia w bloku była na tyle przestronna, aby każdy z domowników czuł się w niej swobodnie. Zaaranżujmy mały metraż kuchni w bloku w taki sposób, aby było modnie i bardzo wygodnie.

Mała kuchnia w bloku jest sporym wyzwaniem: musimy dobrze przemyśleć każdy element, aby nie ograniczać dodatkowo jej przestrzeni. Odpowiednia zabudowa i rozmieszczenie sprzętów kuchennych, a także wybór materiałów wykończeniowych pomoże nam osiągnąć upragniony efekt. Ważna jest także kolorystyka, która poszerzy optycznie przestrzeń. Warto pamiętać o najnowszych trendach - podpowiemy, na które warto zwrócić uwagę, urządzając małą kuchnię w bloku.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku

Jeśli rozpoczynamy urządzanie małej kuchni w bloku od podstaw, warto przemyśleć kwestię zamówienia mebli na wymiar. Szczególnie, jeśli jej przestrzeń jest wymagająca - zbyt wąska lub bardzo niska. To pozwoli nam dokładnie rozplanować wnętrze. Możemy też sprytnie wykorzystać wnęki. W przypadku małych kuchni w bloku, zawsze warto umieścić sprzęty kuchenne w zabudowie. Wybierając meble na wymiar możemy znaleźć dla nich miejsce, które pozwoli nam je wygodnie obsługiwać, bez konieczności schylania się do piekarnika albo sięgania wysoko do mikrofalówki. Dobrze sprawdzą się jednolite fronty mebli, na przykład bezuchwytowe, tworzące gładką, niewyróżniającą się z tła płaszczyznę. Biały kolor szafek i ścian sprawi, że mała kuchnia w bloku wyda się bardziej przestronna. Błyszczące fronty, odbijające światło spotęgują dodatkowo ten efekt.

Jeżeli nasza mała kuchnia w bloku jest otwarta na salon lub jeśli mamy możliwość przebudowania jej w ten sposób, zyskamy dzięki temu kilka dodatkowych możliwości aranżacyjnych. W otwartej przestrzeni dobrze sprawdzi się wyspa, która może jednocześnie tworzyć zabudowę dla piekarnika lub zmywarki, co pozwoli oszczędzić nieco przestrzeni. Będzie również dobrym miejscem na płytę grzewczą. Wyspa jest ciekawym łącznikiem pomiędzy małą kuchnią - aneksem kuchennym, a salonem. 

Aranżacja małej kuchni w bloku

Udana aranżacja małej kuchni w bloku to taka, która zapewni nam wystarczającą ilość miejsca na przygotowanie posiłków oraz spełni nasze wymogi estetyczne. Warto sięgnąć do bieżących trendów, aby dowiedzieć się, co w trawie piszczy. Współczesna kuchnia to proste formy i komfortowe rozwiązania, które śmiało możemy zastosować w aranżacji małej kuchni w bloku. Przeważają geometryczne kształty szafek - stawiamy na umiar i klarowność linii. Do niedawna fronty mebli były gładkie, bez prześwitów. Obecnie, wraz z duchem retro, który zagościł we wszystkich wnętrzach, zaczęły pojawiać się w nich przeszklenia. Obok bieli malują się ciepłe odcienie - musztarda, rude odcienie drewna.

Aranżacja małej kuchni w bloku wymaga również zastosowania odpowiednich materiałów. Jednym z nich jest modny obecnie marmur. Możemy go zastąpić nieco tańszym materiałem - spiekiem kwarcowym, który bardzo dobrze nadaje się na blat kuchenny. W nowej odsłonie powraca także lastrico. Oba materiały sprawdzą się w aranżacjach małej kuchni w bloku. Wysoki połysk tworzy błyszczącą taflę, co dodaje wnętrzu przestrzenności. Podobny efekt tworzą białe, połyskujące płytki typu metro, które świetnie pasują do małej kuchni w bloku.

Nowoczesne małe kuchnie w bloku - co je wyróżnia?

Czym powinna się charakteryzować nowoczesna mała kuchnia w bloku? Na pewno umiarem, prostotą form i stylową kolorystyką. Coraz częściej wybieramy ciemną, matową zabudowę kuchenną. Musimy mieć jednak na uwadze, że białe kolory powiększają optycznie wnętrze. Jeśli nasza mała kuchnia w bloku jest wyjątkowo wąska i w dodatku zamknięta, warto wybrać jaśniejsze barwy i błyszczące fronty. Czarne lub antracytowe meble lepiej sprawdzą się w przypadku kuchni otwartej na salon. Możemy również zdecydować się na mniej radykalną wersję, czyli połączenie bieli i czerni. Biała zabudowa i ciemne dodatki, np. betonowe lampy, stworzą bardzo nowoczesną aranżację małej kuchni w bloku.

Czarna kuchnia w nowoczesnym styluCzarna kuchnia w nowoczesnym stylu Fot. Jakub Dziedzic, WFM KUCHNIE, wfm-kuchnie.pl

Więcej o: