Sztuka formowania krzewów - topiary

Efektownie przycięte krzewy nadają ogrodom niezwykły, bajkowy charakter. Te fantastyczne formy cieszą oko już od czasów antyku. Zobaczcie przegląd dzieł sztuki topiarskiej.

Ogród Zarcero, Kostaryka

Topiary to krzewy, lub małe drzewa którym dzięki systematycznemu przycinaniu nadano pożądany kształt. Dawniej były to głównie geometryczne formy, obecnie krzewy przycina się tworząc figury ludzi, zwierząt lub przedmiotów.

Przycinane rośliny są najczęściej zimozielone, iglaste lub o małych liściach. Mają kompaktową budowę i kolumnowy pokrój. Ten sposób cięcia dobrze znoszą bukszpan wieczniezielony, żywotnik, wawrzyn szlachetny, ostrokrzew, cis i ligustr.

Na zdjęciach niezwykłe rzeźby ogrodowe z Kostaryki. Ogród powstał w 1964 roku kiedy to architekt krajobrazu, Evangelisto Blanco wyrzeźbił swoją pierwszą pracę topiarską. Zapoczątkowało to rozwój tej dziedziny w Kostaryce, a także w całej Ameryce Środkowej i Południowej. Przechadzając się po ogrodzie, możemy podziwiać zachwycające rzeźby m.in. dinozaura, ośmiornicę, króliki, tańczącą parę, samolot czy też powóz. Bardzo efektowny jest tunel powstały z połączenia wierzchołków krzewów.

Poniżej mistrz Evangelisto Blanco przy pracy.

Ogród Marqueyssac, Francja.

150 tysięcy bukszpanów, dokładnie tyle rośnie obecnie w Château de Marqueyssac. Zamek został zbudowany pod koniec XVII wieku przez Bertranda de Vernet Marqueyssac, doradcę Ludwika XIV. Posiadłość położona jest na wzgórzu Vézac z widokiem na piękną rzekę Dordogne. Obecny wygląd ogrodu jest dziełem Juliena de Cerval, zapalonego ogrodnika, który w 1861 odziedziczył Marqueyssac i poświęcił trzydzieści lat swojego życia na jego pielęgnowanie. Zasadził tam dziesiątki tysięcy bukszpanów, które odpowiednio przycinane przypominają organiczne kształty, nadają ogrodowi niepowtarzalny charakter.

ogrody
www.marqueyssac.com

Fingask Castle, Szkocja

Najstarsza część zamku Fingask powstała 1594. Zabytkowy ogród rozciąga się na skalistym, stromym wzgórzu. Ogród może poszczycić się okazałymi, geometrycznymi rzeźbami. Duże formy krzewów mają w sobie coś bajkowego. Dzięki nim otoczenie zamku wygląda jak sceneria do filmu "Alicji w Krainie Czarów".

Ogród Villandry, Francja

Renesansowy ogród przy pałacu Villandry, to jedno z najpiękniejszych założeń nad Loarą. Ogród zachwyca różnorodnością precyzyjnych geometrycznych form. Można w nim podziwiać parter z symbolami muzyki, labirynt, ogród słońca i wodny. Jednak wizytówką Villandry jest ogród miłości, w którym strzyżone bukszpany i kolory kwiatów symbolizują różne rodzaje miłości: tragiczną, tkliwą, płochą i szaloną.

O miłość tragicznej przypominają zakrzywione sztylety, wypełnione czerwonymi kwiatami. Miłość tkliwą przedstawiają symetrycznie rozmieszczone serca, które oddzielone są czerwonymi płomieniami. Miłość płocha, zdradliwa, cudzołożna została przedstawiona za pomocą rogów, potajemnych liścików i wachlarzy. Miłość szalona - spiralne ułożone serca na parterze zdają się wirować w tańcu.

topiary, rzeźby, bukszpan
http://www.chateauvillandry.fr

Levens Hall, Wielka Brytania

Ogród pochodzi z XVII wielu, powstał około w 1694. Dzięki niezwykłym okolicznościom i trosce pielęgnujących go ogrodników Levens Hall przetrwał do naszych czasów w niezmienionej formie. Topiary jakie w nim znajdziemy są jednymi z najstarszych i najsławniejszych na świecie.

Hidcote Manor, Wielka Bryania

Hidcote Manor Gardens w Gloucestershire to jeden z najczęściej odwiedzanych ogrodów w Wielkiej Brytanii. Tym, co wyróżnia Hidcote Manor, jest przede wszystkim ciekawy plan, który składa się z serii połączonych z sobą 28 wnętrz ogrodowych otoczonych żywopłotami, murem lub swobodną roślinnością. Każdy z tych ogrodowych salonów ma swoją niepowtarzalną atmosferę. Jedne charakteryzują się precyzyjnie strzyżonymi roślinnymi rzeźbami w kształcie ptaków czy ozdobnych portali, inne starannie zaplanowanymi kolorystycznie rabatami lub wyszukanymi elementami małej architektury.

parki, ogrody, topiary
Fot. Katarzyna Bellingham

Pearl Fryar, Stany Zjednoczone

Od 1980 roku Pearl Fryar rzeźbi oryginalne kształty z krzewów w Bishopville, w Południowej Karolinie. Żywe rzeźby zachwycają pod względem artystycznym i ogrodniczym. Wiele roślin które zdobią ogród zostały uratowane z kompostownika lokalnych szkółek. Dzięki cierpliwości Pearl Fryar i jego zręczności te odpady zostały przekształcone w cudowne abstrakcyjne kształty. Ogród Pearl zawiera ponad 300 efektownie przystrzyżonych roślin.

Film "Edward Nożycoręki" w reżyserii Tima Burtona

Niezwykły klimat jaki wprowadzają topiary zadecydował o tym iż są one chętnie wykorzystywane w filmach. Na zdjęciach kadry z filmu Tima Burtona "Edward Nożycoręki".

Więcej o: