Ławka ogrodowa z oparciem - jak zrobić ją samodzielnie? Prosta instrukcja

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś jak zrobić ławkę ogrodową, ale zabrakło Ci pomysłu i motywacji, ten artykuł może być inspiracją. Własnoręcznie wykonane meble ogrodowe cieszą się coraz większą popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego, tworzą bowiem niepowtarzalne i ciekawe aranżacje. Zamieniają nudny ogród w niezwykłą przestrzeń do relaksu. Jak zrobić ławkę do ogrodu? Przedstawiamy prostą instrukcję.

Ławka ogrodowa z oparciem.Ławka ogrodowa z oparciem. Fot. Shutterstock

Niezbędne materiały i narzędzia

Do samodzielnego wykonania drewnianej ławki ogrodowej potrzebne będą:

 • Deski lub palety
 • Lakier, bejca lub farba
 • Piła
 • Szlifierka kątowa
 • Papier ścierny
 • Wyrzynarka
 • Wkrętarka
 • Metr
 • Wkręty do drewna
 • Śruby
 • Tekstylia.

Montaż ławki ogrodowej krok po kroku

Poniżej znajdziesz krótki opis, który poprowadzi Cię krok po kroku, i pomoże zrobić drewnianą ławkę ogrodową.

Projekt ławki

Dobrze zrobiony projekt, to połowa sukcesu. Możesz wykonać go osobiście, wg własnego wzoru i pomysłu, lub skorzystać z gotowych inspiracji dostępnych np. w internecie. Pamiętaj, aby precyzyjnie zmierzyć zarówno miejsce w którym stanie mebel jak i wymiary jego poszczególnych elementów. Ustal rozmiar oparcia oraz długość i wysokość siedziska. Zastanów się czy chcesz, żeby ławka miała niskie, czy wysokie nogi. Projekt pomoże Ci we właściwym dopasowaniu wielkości ławki, do posiadanej powierzchni. Pamiętaj, że te pomiary zdecydują o ostatecznym wyglądzie mebla. Precyzyjnie zrobione ławki ogrodowe mogą stać się prawdziwą perełką wystroju.

Materiał na ławkę ogrodową

Ławka ogrodowa z oparciem w stylu prowansalskim.Ławka ogrodowa z oparciem w stylu prowansalskim. Fot. Shutterstock

Z jakiego materiału warto zrobić ławkę do ogrodu? Naszym zdaniem najlepiej z drewna lub z palet. Drewno jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowym. Łatwym w obróbce i utrzymaniu. Wymaga co prawda regularnej impregnacji, ale odwdzięcza się za to pięknym wyglądem i wieloletnią funkcjonalnością. Niezależnie od tego czy wybierzesz drewno w postaci deski czy palety, przed przystąpieniem do pracy musisz oszlifować i pomalować materiał.

Ostateczny wybór tworzywa należy do Ciebie. 

Jak poprawnie zrobić ławkę ogrodową?

Ławka wykonana z palet

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie mebla z europalet wystarczy, że połączysz ze sobą dwie, leżące płasko, obok siebie palety. Na nie połóż i przytwierdź kolejne dwie. Otrzymasz w ten sposób siedzenie o klasycznej wysokości i wymiarach. Jeśli chcesz, żeby Twój mebel był nieco wyższy, możesz dołożyć trzecią warstwę. Wysokość ławki z drewna możesz regulować także przez dodanie drewnianych nóg lub przykręcenie kółek. Te drugie sprawią, że mebel będzie mobilny. Aby ławka miała wygodne oparcie tylne oraz boczne, musisz dodatkowo przykręcić palety po bokach oraz z tyłu siedziska. Elementy połącz ze sobą za pomocą wkrętów i wkrętarki. Taki sposób mocowania zapewni ławce trwałość. Do kompletu możesz zrobić prosty stół.

Nie zapomnij o wykończeniu. Poukładaj na siedzisku miękkie poduszki lub koc, które sprawią, że mebel będzie wygodny i komfortowy.

Ławka wykonana z desek

Ławki ogrodowe wykonane z desek wymagają poświęcenia większej ilości czasu i precyzji, a przede wszystkim dobrego projektu. Najprostsza wersja ławki z drewna składa się z siedziska, czterech nóżek oraz oparcia. Nóżki można zastąpić masywniejszymi konstrukcjami bocznymi, do których mocuje się siedzisko.

Siedzenie powstaje z połączenia dwóch desek, o takiej długości, która zapewni dwa lub trzy miejsca siedzące. W podobny sposób wykonuje się oparcie. Następny krok to połączenie: siedziska z nogami lub poręczami bocznymi.

Oczywiście to, jaki model ławki wybierzesz, zależy od Ciebie i Twoich zdolności manualnych. Doświadczony majsterkowicz potrafi z kilku kawałków drewna stworzyć prawdziwe cudo.

W przypadku mebli z drewna ustawionych w ogrodzie, dodatkowy przytulny efekt zyskasz używając do aranżacji przyjemnych w dotyku tekstyliów i świec.

Drewniane meble ogrodowe wykonane własnoręcznie 

W warunkach domowych, obok ławek, wykonać można wiele innych mebli ogrodowych na wymiar np.: sofy ogrodowe, krzesła ogrodowe, stoły ogrodowe lub huśtawki ogrodowe. Jest to tani i prosty sposób na stworzenie ciekawych i niepowtarzalnych aranżacji. Meble ogrodowe zrobione własnoręcznie są unikatowe i dzięki temu tworzą jedyny w swoim rodzaju wystrój ogrodu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.