Jak urządzić mały salon ze stołem?

Mały salon w bloku też może być ciekawy i funkcjonalny - trzeba jednak w bardzo przemyślany sposób zaaranżować tę przestrzeń. Na co szczególnie zwracać uwagę? Jak sprawić, by pomieszczenie było praktyczne? Wreszcie: jakim stylem inspirować się przy wykańczaniu niewielkiego salonu w bloku?

Salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu.Salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu. Fot. Shutterstock

Jak urządzić mały salon ze stołem? Pamiętaj o tym, nim wybierzesz aranżację

Z jednej strony przestrzeń w małym salonie nakłada na nas pewne ograniczenia, z drugiej zaś nie jest w stanie pozbawić inicjatywy i możliwości stworzenia bardzo stylowego pomieszczenia. Przede wszystkim musimy w przemyślany sposób zabrać się za zmianę wystroju. Warto przy tym mieć na uwadze:

  • budżet, którym dysponujemy: nawet zmiana wystroju małego salonu wymaga pokaźnych nakładów; również stoły do salonu z reguły nie należą do tanich mebli
  • funkcjonalność: przestrzeń małego salonu nie jest odpowiednim miejscem dla gromadzenia dużej liczby mebli; także wielkość stołu bardzo się liczy - musi nam umożliwiać swobodną komunikację we wnętrzu. Wybierzmy również takie krzesła do salonu, które są wygodne i wykonane z dobrej jakości materiałów
  • rozplanowanie wnętrza: rozmieszczenie drzwi, okien i dostęp do naturalnego światła będą bardzo istotne przy aranżacji małego salonu

Mały salon też może być funkcjonalny

W małym salonie nie tylko musimy zastanowić się nad wyborem stylu, ale i właściwym doborem elementów wyposażenia - przede wszystkim samego stołu, jego kształtu i typu. W przypadku wnętrza, gdzie spożywane są także posiłki, musimy stworzyć jakiś wariant salonu ze stołem. Nie wszędzie jednak pojawienie się obszernego mebla jest wskazane. Wówczas, gdy w małym salonie zorganizowana została jedynie przestrzeń do wypoczynku, najpewniej wystarczy niewielki stolik kawowy. Niektóre modele oferują pod blatem także półki, które mogą być w tym przypadku pomocne jeśli chodzi o przechowywanie drobiazgów.

Jeśli jednak mały salon w bloku ma służyć też spożywaniu posiłków, to trzeba zadbać o odpowiednią ilość miejsca do siedzenia. Niekiedy nie lada wyzwanie stanowi przeznaczenie 70 cm wzdłuż długości blatu i 40 cm jego głębokości dla każdej osoby. Krzesła muszą też swobodnie odsuwać się tak, by nie zakłócać komunikacji w pomieszczeniu.

Jaki stół wybrać do niewielkich wnętrz? Aranżacja małej przestrzeni premiuje raczej modele prostokątne, które niekiedy można ustawić także pod ścianą. Choć wystrój jadalni niewielkich rozmiarów mógłby być ciekawszy, gdyby wybrać mebel okrągły, to nie zawsze taki pomysł się sprawdzi. Jeśli masz wątpliwości, to wybierz rozwiązanie możliwie najlepiej dopasowane do przestrzeni twojego mieszkania.

Stół z krzesłami w salonieStół z krzesłami w salonie Fot. shutterstock

Mały salon ze stołem - przydatne rozwiązania

Aranżacja salonu ze stołem w bloku, gdzie mamy niewiele przestrzeni, zdecydowanie nie jest łatwa. W przypadku takiego pomieszczenia możemy jednak posłużyć się niejednym sprytnym rozwiązaniem. Przykłady? W takim mieszkaniu warto łączyć różne strefy. Dobrym wyjściem jest tak umieścić stół, by był dobrze doświetlony i poza czasem wspólnego przebywania w gronie rodziny lub przyjaciół służył nam do pracy.

Taki niewielki salon warto też urządzić w oparciu o niezwykle praktyczny minimalizm. Warto pozostawić tylko te meble, które mają w takim pokoju praktyczne zastosowanie. Od wielkiej sofy lepiej sprawdzi się tutaj nieco krótsza i węższa. Niekoniecznie warto jest też obstawiać całą przestrzeń ścian szafkami lub komodami.

W przypadku niedużych wnętrz nawet sam stół może być dobrany tak, by nie zabierał zbyt wiele miejsca. Warto wybierać meble rozkładane - niewielki stolik można w ich przypadku znacząco zwiększyć w sytuacji, gdy spodziewamy się gości, po czym znowu szybko i wygodnie złożyć.

Jak urządzić mały salon ze stołem, by optycznie zwiększyć przestrzeń?

Niewielki salon w naturalny sposób będzie sprzyjał tworzeniu klaustrofobicznego wrażenia. W jaki sposób zaaranżować pokój dzienny, który będzie mógł uchodzić za większy, niż jest w rzeczywistości? Możemy tu skorzystać z przynajmniej kilku sprytnych rozwiązań w aranżacji. Jak już stwierdziliśmy - warto usunąć niepotrzebne meble. Takie wnętrze lubi też jasne kolory ścian i podłóg. Meble powinniśmy zdecydowanie wybierać na wysoki połysk. Nie jest też przypadkiem łączenie takiego pokoju z jadalnią i kuchni. Przestrzeń typu ''open space'', niezależnie od stylu jej aranżacji, pozwala budować korzystne złudzenie optyczne. Salon z kuchnią w domu lub bloku wymaga jednak urządzenia w stylu lub stylach, który nie będą powodowały wizualnych konfliktów.

Mały salon ze stołem - przykładowe aranżacje

Jak urządzić mały salon ze stołem? Możemy to zrobić choćby w:

  • stylu skandynawskim - w takim salonie ulubione kolory to biel, pastele i naturalna barwa drewna. Zastanawiając się nad jadalnią i jej urządzeniem, nie możemy pominąć solidnego stołu z jasnego drewna - koniecznie z zawieszoną nad nim metalową lub drewnianą lampą o designerskim wykończeniu
  • stylu glamour -właśnie w takim salonie cenne będą połyskliwe powierzchnie, które uczynią przestrzeń optycznie większą
  • stylu minimalistycznym -także wybór nowoczesnych mebli i aranżacja z przewagą szarości we wnętrzu mogą być bardzo estetyczne w niedużym pomieszczeniu. Taki styl pozwala wprowadzać tu także ożywcze akcenty w kontrastujących kolorach - czerwieni lub zieleni
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.