Red Dot 2014 : czerwone kropki dla Polski

Czym Oskar dla scenarzysty, tym Red Dot dla projektanta. W tym roku do Polski trafiło pięć zaszczytnych kropek. Nie tylko w katergoriach typowo wnętrzarskich.

Nagrody Red Dot Design Award przyznawane są od 1955 roku w Essen. Jury ocenia produkty i testuje produkty pod względem innowacji, funkcjonalności, ergonomii, jakości i ekologii w 21 kategoriach (m.in.: przestrzeń publiczna, środowisko naturalne, energia, łazienka, akcesoria domowe, oświetlenie, miejsce pracy, komunikacja, rozrywka, moda, mobilny styl życia, edukacja). W tym roku konkurowało ze sobą 4815 produktów z 53 krajów.

1. Clapp

Kolekcja (sofa, fotel i stoliki kawowe) zaprojektowane przez Piotra Kuchcińskiego dla marki Noti. Widać w niej wyraźne inspiracje designem lat 50. i 60.

2. Dot.

Nomen omen. Lustro zaprojektowane przez Katarzynę Okińczyc dla marki miior. DOT. to nowatorskie, ergonomiczne rozwiązanie, które dzięki specjalnemu, mechanizmowi o nazwie Axio-link, pozwala na odsuwanie centralnej części tafli lustra od ściany. Ta niezwykła funkcja umożliwia użytkownikowi zachowanie optymalnej, wygodnej postawy w trakcie wykonywania codziennej toalety. Lustro wyposażone jest również w automatycznie zapalające się w trakcie wysuwania oświetlenie ledowe.

3. Drop

Lampy zaprojektowane przez włoskie studio Emo Design dla polskiej marki Rosa. Przeznaczone są do oświetlania przestrzeni publicznych, np. alejek parkowych. Anodowane aluminium, z których są zrobione, ulega w 100 proc. recyklingowi.

4. OXeN

Jednostka odzysku ciepła produkowana przez firmę Flowair. Odzyskuje energię z powietrza usuwanego z pomieszczenia w czasie. Nadaje się do budynków o większej kubaturze, m.in. halach produkcyjnych, magazynach, obiektach sportowych czy handlowych. Urządzenie dostało już nagrodę Dobrego Wzoru 2013 w kategorii Praca, przyznawaną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

5. K 10

Kasa fiskalna, proj. Ergo Design, produkowana przez markę Elzab. Pierwsza na naszym rynku kasa fiskalna z panelem dotykowym. Kształtem przypomina elektroniczne urządzenie osobistego użytku. Można z niej korzystać nie tylko stacjonarnie, ale i w terenie. Jest wytrzymała na zarysowania, wstrząsy oraz nacisk.

Więcej o: