design
-
W którą stronę podąża polski design? O projektach "Make me!"
Ceramika, która chłodzi miasto, naczynia z gliny miejskiej, stołki biurowe pobudzające ciało do aktywności, boja ratownicza współpracująca z dronem, przenośna lampa solarna - co jeszcze projektują polscy designerzy, w którą stronę podąża polskie wzornictwo? Razem z Łódź Design Festival przyglądamy się wizjom polskich projektantów i przedstawiamy finałowe projekty konkursu "Make me!".
-
"Pracuję bez strachu przed szefem i docinków koleżanek z pracy". O "cittaslow" polskich mam i ich wielkanocnych ozdobach
Cenią sobie "slow life". Zrezygnowały z szybkiego tempa życia i postanowiły same być sobie szefami. Dlatego zainwestowały we własną markę z lokalnym rękodziełem. Tworzą ozdoby wielkanocne i inne akcesoria do domu, a nawet ubrania. Co inspiruje te polskie kobiety? Głównie natura. "Wystarczy mały szczegół, który staje się inspiracją nowego projektu. Piękno tkwi w prostocie".
-
Włocławki miały nie tylko kwiatowe, lecz także ludowe wzory. Kultowy fajans powraca
Nieprzerwanie produkowano je od 1873 roku. Gdy pojechały na wystawę do Brukseli, już nie wróciły. Belgowie wszystko wykupili. W latach 90. na chwilę zostały zapomniane, bo stały się synonimem PRL-u. Dziś kultowe Włocławki ponownie święcą triumfy i są obiektem kolekcjonerskich poszukiwań. Zwłaszcza te kobaltowe, brązowe oraz z ludowymi wzorami. Są znakiem rozpoznawczym włocławskiego fajansu.
-
Skóra i metal - minimalistyczne fotele inspirowane klasykami designu
"Do ludzi z werwą, z rozmachem i oddane przyszłości" - mówił o swoich minimalistycznych meblach Poul Kjaerholm, jeden z czołowych projektantów duńskiego, nowoczesnego wzornictwa. Jego projekty zainspirowały na przykład Fritza Hansena, dzięki któremu powstała skórzana wersja fotela PK-22. Świetne meble do odpoczynku, o subtelnej, nieprzytłaczającej formie, stworzyli też Le Corbusier czy Marcel Breuer. Oto wybrane hity.
-
"Słoneczniki, słońce i spokojna twarz Wołodymyra Zełenskiego". O plakatach dla Ukrainy
Są takie momenty w historii, kiedy sztuka nabiera mocy co najmniej miliona słów. Polscy ilustratorzy, graficy wspierają Ukrainę i tworzą specjalne serie plakatów. "Jeśli mogę i umiem jakoś pomóc, dać ułamek nadziei, to właśnie tym jest ta praca" - mówi autorka kolażu, na którym widnieje portret prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, jako "dawcy nadziei". Jest też plakat "Panna Wolna", który oddaje hołd uciekającym z Ukrainy kobietom, także wiele innych.
-
"Make art, not war" - sztuka też może pomóc. Artyści są solidarni z Ukrainą
Polscy artyści, architekci, projektanci także solidaryzują się z Ukrainą. "Pokój jest dobrem należnym każdemu człowiekowi i liczymy, że szybko wróci również w Ukrainie" - wyrażają nadzieję, którą starają się podtrzymywać m.in. z pomocą sztuki ulicznej, organizując specjalne wystawy czy projektując praktyczne rozwiązania dla uchodźców.
-
Kobiety polskiego wzornictwa lat 50. i 60. Ta piątka przeszła do historii
Działaczki, dzięki którym ukształtowały się najważniejsze dla wzornictwa przemysłowego instytucje, projektantki mebli, ceramiki, tkanin - oto wspaniałe kobiety polskiego designu. Rozgłos zdobyły już w latach 50. i 60. XX wieku, ale dziś wciąż chcemy o nich pamiętać.
-
Spółka autorska Olgierda Szlekysa i Władysława Winczego. O "stylu ładowskim"
O spółce autorskiej Olgierda Szlekysa i Władysława Winczego było głośno w latach 40. i 50. XX wieku. Wzornictwo tych projektantów wyróżniała forma, technika konstrukcji i obróbki drewna. Ich tapczany z półkami były hitem do małych mieszkań i produkowano je przez wiele lat. Po wojnie to dzięki tym designerom swoją działność wznowiła też Spółdzielnia Artystów Plastyków ŁAD.
-
"Wzornictwo, które łączy minimalizm formy z wyszukanym detalem": trendy 2022
Minimalizm króluje we wnętrzach od lat, ale dziś to nie tylko meble w zabudowie wykonane z płyty wiórowej czy MDF. Świetnej jakości oświetlenie, meble, dodatki o prostej, subtelnej, ale niebanalnej formie, w różnorodnych kolorach tworzą polskie marki. Przedstawiamy trzy z nich.
-
"Gdy dobrze wyeksponowana codzienność staje się zjawiskiem". O polskiej ceramice
Kobiece kształty na talerzach z gliny, kamionkowe naczynia o koreańskiej konstrukcji, wazony ze złotymi wypustkami oraz z efektem 3D - wszystko od polskich artystów. Zaskakują niestandardowym podejściem do projektowania, formami, wzorami i kolorami. Oto współczesna ceramiczna sztuka użytkowa, która pięknie ozdobi nie tylko stół czy komodę, lecz także ściany.
-
Tych mebli nie kupisz w sieciówkach. Polscy designerzy celują w prostotę i minimalizm
Wydrążony pień drzewa z półkami brzmi kuriozalnie, ale wygląda za to świetnie. Łukowe siedzisko nawiązujące do renesansowego fotela Dantego oraz inne meble, które popularne były w Europie w XVII i XVII wieku, tworzą dziś polscy designerzy. Ich formę zminimalizowali i unowocześnili dekoracyjnymi elementami z mosiądzu, kamienia świętokrzyskiego czy wełny tomaszowskiej. Zaskakują piękną linią wzorniczą. To "design, który skupia się na ludzkiej duchowości".
-
Jak "antique business" zmienił się w "fashion business". O designie Śniadewiczów
- Kiedyś warto było kupić stylowy mebel z konkretnej epoki, bo nie tracił na wartości - mówi Agnieszka Śniadewicz-Świca, córka założycieli Galerii Ars Longa i pasjonatów antycznej sztuki użytkowej. Postanowiła ona unowocześnić rodzinny biznes i stworzyć własną markę, miejsce, które pokochają fani niebanalnego designu.
-
Prym wiódł Witkacy. O polskim malarstwie i awangardzie z Zakopanego
W Zakopanem malowało wielu polskich artystów. Dziś ich prace są źródłem inspiracji dla wielu współczesnych malarzy. Legendarne portrety Witkacego, barwne ilustracje strojów ludowych Zofii Stryjeńskiej, nastrojowe prace Andrzeja Wróblewskiego, pejzaże Rafała Malczewskiego i Stanisława Gałka, drzeworyty Władysława Skoczylasa. Choć te obrazy są bardzo różnorodne, wszystkie powstały z fascynacji Tatrami i Podhalem.
-
Jak duński fotel "Serce" pojawił się w Nowym Jorku, był szał. Polski design też promuje miłość
Jak fotel "Serce" pojawił się w nowojorskim sklepie, zainteresowanie nim było tak duże, że zakończyło się interwencją policji. Dziś serduszkowy design nadal cieszy się ogromną popularnością, a pomysłów na "użytkowe wzory miłości" nie brakuje. Sprawdziliśmy co mają do zaoferowania polscy projektanci.
-
Nowoczesny design z odrobiną ponadczasowości. "Chciałoby się powiedzieć - meble idealne"
"Dają wygodę, a mimo zgrabnych gabarytów również mieszczą zaskakująco wiele" - ten nowoczesny polski design z odrobiną ponadczasowego klimatu pięknie ozdobi wnętrza i doda im funkcjonalności. To proste, szykowne, a jednocześnie praktyczne formy, które ręcznie powstają w polskich manufakturach rzemieślniczych, często z najlepszych gatunków drewna.
-
Duże kubki do herbaty i kawy z autorskich kolekcji polskich rysowników: top 18
W polskim designie jest również miejsce na humor, dlatego wybraliśmy duże kubki do herbaty i kawy, które wyróżniają śmieszne rysunki i nadruki. Dzięki nim już od rana będzie można mieć dobry humor. Wybierz kilka i skompletuj ulubiony serwis
-
Biurko, aktywne siedzisko, lustrzane światło - ten polski design umili pracę
Jak zaaranżować aktywną i stylową przestrzeń do pracy? Przedstawiamy patenty, a także nowości od polskich designerów - sprytne i niezwykle stylowe meble i dodatki, które świetnie odnajdą się w każdej przestrzeni pracy twórczej.
-
Krzesła inspirowane projektem Tolix'a - trend
Krzesło Tolix to francuski klasyk designu, który znów jest bardzo populary. Krzesło jest uniwersalne, klasyczne i ładne. Pierwotny wzór zaskakuje wysoką ceną, jednak my znaleźliśmy modele inspirowane projektem Tolix. Zobaczcie sami!
-
Więcej światła na święta. Lampy sygnowane nazwiskami projektantów
Przed świętami warto zadbać nie tylko o większe porządki w domu. To dobry moment, by odświeżyć wnętrza za pomocą kilku mebli lub dodatków. Świetnym pomysłem będzie też inwestycja w nowe oprawy świetlne. Odpowiednio dobrane mogą nie tylko podkręcić styl wnętrz, lecz także wpłynąć na klimatyczny nastrój w domu, który jest niezwykle istotny w czasie Bożego Narodzenia. Oto kilka stylowych i niezwykle funkcjonalnych lamp od polskich designerów.
-
Stylowe krzesło Louis Ghost wciąż jest modne. To nie tylko ponadczasowa forma
Stylowe krzesło Louis Ghost nie potrzebowało zbyt wiele czasu, by trafić na listę kultowych produktów wzornictwa przemysłowego. Na czym polega jego fenomen? Przedstawiamy ten świetny mebel.
-
Piękne meble w stylu skandynawskim. Te top 18 wpisuje się w trendy 2022 roku
Meble wypoczynkowe, komody, regały, stoliki i inne meble skandynawskie to dziś piękne, praktyczne i ergonomiczne formy, którymi zachwyca się cały świat. Wybraliśmy top 18 produktów do każdego domu. Teraz wiele z nich kupisz w specjalnej ofercie.
-
Piękny design na stół. "Istotna jest również funkcja i ergonomia"
Talerz z motywem pałacowych kafli oraz greckiej sukni, artystyczne kryształy o różnych formach, ceramika w stylu lat 60., niebanalne świeczniki i wazony - mamy jeszcze więcej dobrego designu od znanych polskich projektantów. Top 10 wzorniczych perełek ozdobi każdy stół. Są też bardzo funkcjonalne, dlatego mogą służyć na co dzień, jak również być częścią dekoracji podczas wyjątkowych okazji.
-
7 designerskich foteli, które pokochasz za styl i komfort
Komfortowe fotele to coś więcej niż suma siedziska, oparcia i podłokietników. Wieczór spędzony na przyjemnej lekturze, kawa wypita w miłym towarzystwie, złapanie oddechu w codziennym biegu - fotele stają się bohaterami domowych wnętrz. Nie bez znaczenia pozostają kształty mebli, inspirowane często pracami znanych projektantów. Poznaj 7 modeli designerskich foteli, które zaskakują intrygującą formą oraz niezwykłą wygodą.
-
Polski design na czasie: "Coś co się wyróżnia i zachowuje ponadczasowe standardy"
Krzesła, stoły, fotele, kwietniki z obłościami. Minimalistyczne, a jednocześnie artystyczne lampy. Ceramiczne naczynia, które wyglądają, jak uformowane przez naturę czy też finezyjne wazony o ponadczasowej stylistyce. Wszystko ręcznie wykonane i od polskich marek, które warto znać, śledzić i wspierać.
-
Karol Stryjeński. To on połączył góralski styl Witkiewicza z nowoczesną architekturą
Jak pisał o nim polski historyk sztuki Jerzy Remer - "zamykał wyobraźnię w nowoczesnych formach, inspirując się stylem lokalnym". Karol Stryjeński zaprojektował m.in. pawilon polski na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu w 1925 r., gmach Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie, Wielką Krokiew w Zakopanem czy schroniska tatrzańskie nad Morskim Okiem. Stworzył też kilka ciekawych mebli i dekoracji. Każdy jego projekt wniósł wiele dobrego dla polskiego designu lat 20. i 30. XX wieku.
-
Lata 70. i 80. to nie tylko meblościanki Kowalskich. Aleksander Kuczma stworzył polski design w duńskim stylu
W latach 70. i 80. XX wieku nie tylko Kowalscy tworzyli świetne meble. Choć ich meblościanki były w prawie każdym polskim M3 i M4, były też projekty, które powstały na wzór duńskiego designu. Ich twórca Aleksander Kuczma udowodnił, że nawet w socjalistycznej Polsce, w czasie ekonomicznych trudów, można realizować się zawodowo i tworzyć nie tylko powszechnie dostępny, niedrogi, praktyczny, lecz także stylowy design. Wiele jego mebli eksportowano do innych krajów Europy.
-
Design Marii Chomentowskiej z lat 50. "Pająk" i "Płucka"- kiedyś niedocenione, dziś to kolekcjonerskie rarytasy
Ta projektantka tworzyła meble do kuchni, sypialni, pokoju dziecięcego, a nawet do szkoły. Przygotowała około 200 mebli do produkcji seryjnej, ale szczególnie popularne stały się jej krzesła z lat 50. i 60. XX wieku. "Płucka", "Pająk", model 200-102 to trzy polskie ikony designu ze sklejki i drewna, które zaprojektowała Maria Chomentowska. Dziś mogłyby wzbogacić wizualnie wiele różnorodnych jadalni.
-
Kiedy design spotyka się z modą. Ceramika art déco w stylu Gosi Baczyńskiej
Nowoczesność i art déco, czyli wysmakowana elegancja form, piękna symetria i geometria kształtów, mniej i bardziej szykowne zdobienia, subtelne kolory i naturalne materiały. Tak prezentują się najmodniejsze wnętrza tego roku. Odrobinę blichtru postanowiła im dodać także jedna z największych, polskich ikon mody - Gosia Baczyńska. Oto jej nowoczesna ceramika do domu zainspirowana sztuką lat 20. XX wieku.
-
Duński design: 6 nowych projektów z "3daysofdesign". Są już w Polsce
Proste linie wzornicze, szykowne formy, jasne, naturalne kolory - duński design zachwyca od lat i wyznacza piękne trendy wnętrzarskie. Na jednym z najważniejszych wydarzeń skandynawskiego wzornictwa przemysłowego - "3daysofdesign" w Kopenhadze - zaprezentowano 6 nowych, ciekawych projektów. Są już dostępne w polskiej ofercie.
-
"Moje formy to skóry, które zdejmuję, znacząc etapy mojej drogi". Dziś są warte 18 mln zł
Ta rzeźba może stać się najcenniejszym dziełem sztuki w Polsce - jej wartość szacuje się na 12-18 milionów złotych. "Tłum III" stworzyła jedna z najbardziej znanych na świecie polskich artystek - Magdalena Abakanowicz. To dzięki niej polska sztuka została zauważona poza granicami kraju, prezentując się niekonwencjonalnie i refleksyjnie.