polski design
-
Fotele retro - piękne i wciąż aktualne wzornictwo PRL-u
Polscy projektanci okresu PRL-u pozostawili po sobie świetne projekty, które dziś wciąż cieszą się wielką popularnością i noszą miano designerskich perełek. Te fotele retro warto znać.
-
"Moje formy to skóry, które zdejmuję, znacząc etapy mojej drogi". Dziś są warte 18 mln zł
Ta rzeźba może stać się najcenniejszym dziełem sztuki w Polsce - jej wartość szacuje się na 12-18 milionów złotych. "Tłum III" stworzyła jedna z najbardziej znanych na świecie polskich artystek - Magdalena Abakanowicz. To dzięki niej polska sztuka została zauważona poza granicami kraju, prezentując się niekonwencjonalnie i refleksyjnie.
-
Polska ceramika na Boże Narodzenie - kobalt i szarość to nowe kolory świąt
Nowe wzory, ponadczasowy kształt i stare metody produkcji - to polska ceramika w bożonarodzeniowych aranżacjach od Manufaktury w Bolesławcu. Zobaczcie, jak natura zainspirowała polską artystkę do pracy twórczej.
-
Były dla wyrafinowanych estetów, dziś święciłyby triumfy. O meblach art déco Karola Tichego
Ten design art déco święciłby dziś triumfy. Po wystawie w Paryżu, która odbyła się w 1925 roku, nie zrobił wielkiej furory w kraju, choć Polacy przywieźli aż 170 nagród. Nie kupiono prawie żadnych eksponatów, a twórcy czuli się niedocenieni. Jednak według krytyków sztuki, doczekaliśmy się "artystycznej niepodległości" i początku modernizmu w Polsce. Nowoczesną sztukę z elementami stylu art déco pięknie połączył Karol Tichy - prekursor awangardowych rozwiązań lat 20. XX wieku.
-
Nie tylko Tom Dixon czy Patricia Urquiola. W Mediolanie zachwycili też Polacy
Prada, Dolce & Gabbana, Armani - te luksusowe marki modowe zrodziły się w Mediolanie, ale od dawna to miasto jest również kolebką największych sław wzornictwa przemysłowego. To wylęgarnia designerskich talentów, które można poznać na targach Salone del Mobile, znanych i docenianych na całym świecie. W tym roku nie zabrakło także polskich debiutów i ich innowacyjnych projektów.
-
"Fundamentem rzeczy większych jest to, co niepozorne". O designie inspirowanym Bałtykiem
Krzesło przypominające nadmorskie wydmy, system meblowy inspirowany masztem z żaglem, lusterka osadzone na drewnianych pieńkach. Polscy projektanci mają sporo pomysłów na wykorzystanie nadmorskiego klimatu w designie. Przedstawiamy ich niebanalne projekty.
-
"Sztuka i projektowanie to opowieść". Tych plakatów się nie zapomina
Abstrakcyjne formy, geometrie, natura, dziwactwa, dzieci, biznesmeni, sportowcy - to malują polscy ilustratorzy. Czasem są to zwykłe sytuacje z życia codziennego, jednak przedstawione w niekonwencjonalny sposób, nie dają o sobie zapomnieć. Jedne mają podtekst, intrygują. Inne przekaz, wzbudzają emocje i uczucia, wzruszają, a czasem rozśmieszają. To polskie plakaty, które chętnie powiesilibyśmy w domu.
-
"Mamy szczęście, bo lubimy to, co robimy". O obiecujących polskich markach
Polski design nie jest nudny, ale za to bardzo różnorodny. Te cztery marki, które tworzą meble i akcesoria do wnętrz, mają sporo do zaproponowania. Skrupulatnie realizują też plan biznesowy, który działa i zbliża je do wejścia na rynki zagraniczne. Zobaczcie, jak zapracowały na swój sukces i na jakie formy mebli postawiły.
-
"Kawowy pokaz mody, ale w maleńkiej formie". I tylko polskie kubki
Mamy fajne kubki polskich artystów - każdy jest inny i wyjątkowy. Powstałyza pomocą różnych technik z inspiracji ludzkim ciałem, naturą, muzyką. Pozwolą zamienić zwykłe czynności picia kawy i herbaty w ulubione rytuały, pełne smaku i dobrego designu.
-
"Aloes. Wygląda na brutala, ale w środku jest miękki" - zabawne dodatki do domu dla miłośników roślin
Oto dodatki do domu z roślinnymi grafikami i zabawnymi sentencjami, które świetnie ozdobią każde wnętrze, a także wprowadzą do niego więcej życia i radości. Nasz typ? Kubek i plakat z aloesem - "wygląda na brutala, ale w środku jest miękki". Zabawne nadruki mają też dodatki z monsterą, sukulentami czy sansewieriami. Idealne na prezent dla miłośnika roślin.
-
"Szukałem swojego miejsca, a świat wydawał się być poza Polską". O życiu i porcelanie Marka Cecuły
Historię życia i ceramiki pisał na kilku kontynentach. Uciekł z Polski za marzeniami, a także z obawy przed tym, co spotkało jego bliskich. Kiedy w 1998 roku zmarła księżna Diana, wymyślił rozbity talerz z jej portretem. Popękane kawałki białej porcelany wykorzystał do uhonorowania bohaterów World Trade Center. Do dziś przełamuje schematy pracy twórczej, za co wielokrotnie został nagrodzony w Polsce i na świecie. Oto artysta, ceramik, pedagog, który za pomocą sztuki pragnie naprawić świat. Mistrz porcelany - Marek Cecuła.
-
Eryka i Jan Drostowie. Dorobek mistrzów szkła prasowanego pokazuje Muzeum Miasta Gdyni
Eryka i Jan Drostowie to mistrzowie szkła prasowanego. Ich innowacyjne projekty produkowane w hucie Ząbkowice były inspiracją dla wielu czołowych projektantów. Wiele z nich eksportowano do krajów zachodnich, co nie było takie oczywiste w czasach PRL-u. Teraz jest szansa na poznanie ich designerskiego dorobku w Muzeum Miasta Gdyni.
-
Jej ceramikę najpierw poznał Nowy Jork. Od niedawna jest w Polsce
Alicja Patanowska najpierw pokazała prace w Nowym Jorku, Szanghaju, Paryżu i wielu innych miejscach na świecie, a teraz prezentuje je w Polsce. Do nabycia jest niebanalna ceramika i szkło z limitowanych kolekcji. Tylko w jednym miejscu w kraju. Zobaczcie, gdzie warto zajrzeć.
-
Polski dom i taras w stylu boho. Może rodem z Bali, czyli jaki?
Aranżujemy nie tylko dom, ale balkon i taras w stylu boho, by jeszcze lepiej cieszyć się upragnionym wypoczynkiem. Długie, ciepłe i słoneczne dni to najlepsza zachęta, by częściej przebywać na świeżym powietrzu. Dlatego wnętrze pod chmurką również powinno być komfortowe i piękne. Poznaj wskazówki aranżacyjne i inspiracje boho, które pomogą doskonale połączyć naturalny i stylowy design z trwałością i wygodą w różnych wnętrzach.
-
Polski design, który leczy. Ta wzornicza wizja ma przyszłość
Design może być piękny, praktyczny, ale również prozdrowotny. Projekty Anny Gwiazdy zwracają uwagę na zaspokajanie emocjonalnych potrzeb człowieka, przy pomocy mądrze zaprojektowanego produktu. Do tej pory udało jej się stworzyć kilka zabawek, które pomagają w leczeniu traumy i rozwijają empatię u dzieci. Jest również wzornictwo, które przydaje się maluchom i dorosłym w codziennym użytkowaniu. Ta wizja produktów ma przyszłość.
-
Najlżejsze krzesło świata nie jest już z Włoch, a z Polski. Mamy "Oscara designu". I to niejednego
Najlżejsze krzesło świata nie jest już z Włoch, a z Polski. Piękny i trudno dostępny labradoryt z Kanady można mieć już w domu, w wersji wielkoformatowego gresu. Tłumaczenie 70 języków obcych "na już" też jest możliwe. To tylko niektóre z rewelacyjnych projektów Polaków, które otrzymały prestiżową "czerwoną kropkę". W 2021 roku jest ich dużo więcej. Przedstawiamy 15 innowacyjnych produktów, które doceniło zagraniczne jury Red Dot Award 2021.
-
Jak "Muszelka" pojechała na pierwszą wystawę do Paryża. O polskiej ikonie do jadalni
Kultowa "Muszelka" powstała w 1956 roku i szybko trafiła na listę skarbów polskiego designu. Odtąd wciąż jest doceniana i pokazywana na licznych wystawach w kraju i za granicą. Tym świetnym krzesłem z dziurką do dzisiaj inspirują się polskie marki.
-
Polski design do herbaty. Te porcelanowe kubki i filiżanki urozmaicą codzienną rutynę
Parzenie herbaty to nieodłączna część naszej codzienności. Wiedzą o tym również polskie marki specjalizujące się we wzornictwie użytkowym. W ich kolekcjach można znaleźć wyjątkowe kubki oraz filiżanki z porcelany, dzięki którym ten rytuał staje się jeszcze przyjemniejszy. Wybraliśmy kilka z nich.
-
Po latach zmienili zawód i oddali się pasji. Dziś tworzą polski design
Pasja stała się dla nich sposobem na życie, ale dopiero po wielu latach tułaczki po korporacyjnych korytarzach w kraju i za granicą. Dziś tworzą design o świetnej formie, w który chętnie inwestują Polacy. Oto ciekawe historie trzech rodzimych marek i ich twórców.
-
Z cyklu 'Design po polsku'. Mazowsze, Bieszczady czy Mazury? Powstała seria plakatów z polską fauną i florą
Plakat to świetny pomysł na dekorację wnętrza. Unikatowe ilustracje sprawiają, że mieszkanie "mówi" więcej o jego domownikach. Rosnącą popularnością cieszą się propozycje inspirowane naturą, dlatego zwróciliśmy uwagę na serię plakatów "Regiony Polski" autorstwa Katarzyny Nowakowskiej, które są inspirowane polskimi krajobrazami.
-
O tej kropce marzy każdy designer. Jest jak Oscar. W 2020 mamy ich osiem
Te polskie projekty otrzymały "czerwoną kropkę" - prestiżowy znak jakości, oryginalności i funkcjonalności w świecie designu, przyznawany przez międzynarodowe jury i porównywalny do filmowych Oscarów. Wśród perełek wzornictwa są owalne meble do łazienki, lustra obrotowe, oddychające doniczki, stoliki kawowe.
-
Polski design i Bauhaus: Jak stworzono nowoczesność w kawiarni Adria
Bawiły się w niej elity i występowały znane orkiestry, ale to wystrój był prawdziwą gwiazdą. Meble konstrukcyjne, krzesła i fotele z legendarnej kawiarni Adria w Warszawie okrzyknięto jednymi z pierwszych i najsłynniejszych polskich projektów, inspirowanych Bauhausem.
-
Moda na ceramikę inspirowaną przyrodą: ręcznie lepione kubki i talerze polskich artystów zachwycają
Jest piękna, ma nieregularne kształty i przeróżne kolory natury. To polska ceramika toczona na kole garncarskim i lepiona ręcznie w niewielkich manufakturach. Wspaniale łączy sztukę z rzemiosłem.
-
Butterfly, Eames i Womb. Kultowe fotele na udaną sjestę
Ponadczasowe, piękne i wygodne fotele na udaną sjestę. Oto ikony światowego designu, które zainspirowały polskich projektantów do odświeżenia ich form. Skrzydła motyla, na których można wygodnie usiąść czy kultowy fotel Eamesów inspirowany rękawicą do baseballa - uaktualnione wersje znajdziesz teraz w polskich sklepach.
-
Polski plakat dawno trafił z ulicy na salony. Czy nadal jest świetny?
Polski plakat miewa graficzne wpadki, ale i momenty glorii. Trafił z ulicy na salony i nie kojarzy się już tylko z reklamowym słupem. Dziś to różnorodny design, który przyciąga świetnymi wzorami. Wisi w muzeach, galeriach i pięknie dekoruje domowe wnętrza. Kto stworzył polski plakat?
-
Meble must have 2020, czyli "Orły" polskiego designu
Unikatowe polskie meble zostały nagrodzone prestiżowym tytułem must have 2020. To świetny design - projekty twórcze, niebanalne, nowoczesne. Na przykład modułowy regał inspirowany Bauhausem, sofa w stylistyce lat 70. i 80., albo stoliki, lampy, lustra o kaligraficznych wzorach.
-
Zbigniew Horbowy. Designer, który dokonał rewolucji w kreacji szkła
Szkło, które tworzył Zbigniew Horbowy było luksusem w peerelowskiej rzeczywistości. Trafiało na królewskie dwory i do rządowych gabinetów. Jego kieliszki z czaszami, butle "Chianti", wazony "Ufo" to dziś wyjątkowe dzieła polskiej sztuki. Znajdują się zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, a także za granicą, m.in. w nowojorskim The Corning Museum of Glass.
-
Roman Modzelewski. To jego fotelem zachwycił się Le Corbusier
Jego nowatorski fotel RM58 najpierw zyskał uznanie świata, a dopiero potem polskich miłośników designu. Roman Modzelewski był znany głównie w Łodzi, gdzie mieszkał i pracował. Dziś już wiemy, że to wielki i wszechstronny artysta, po latach bardzo podziwiany i doceniany.
-
Stylowe biurko w domu: polski design był nowoczesny już pół wieku temu
Projektanci mebli, mistrzowie formy i materiału już od co najmniej pół wieku udowadniają wielki kunszt technik rzemieślniczych. Wojciech Hora i Mieczysław Puchała stworzyli funkcjonalne i stylowe biurka, przy których dziś chętnie pracują młode pokolenia. Są też nowe projekty - świetne meble biurowe XXI wieku. Jedne i drugie potrafią stworzyć wspaniałe miejsce do życia online i pracy twórczej.
-
Nowe "Hałasy"- kultowe meble Rajmunda Teofila Hałasa ponownie dostępne
Odkrywamy historię kultowych mebli sprzed lat i wskazujemy odświeżone modele, które znowu są w ofercie! To ikony polskiego designu projektu profesora Rajmunda Teofila Hałasa - regał ze zmienną wysokością, stolik kawowy Kawa i Papierosy, taboret Imugo i krzesło 200-190. W pięknej, współczesnej odsłonie prezentują je polskie marki: Nowy Model i 366 Concept.