Skrót AGD odnosi się do artykułów gospodarstwa domowego. Pod tym pojęciem kryją się urządzenia, których używamy w domach do codziennych prac związanych ze sprzątaniem, przygotowywaniem posiłków czy przechowywaniem żywności. AGD możemy podzielić w zależności od przeznaczenia i pomieszczenia w domu, w którym zwykle je przechowujemy - oraz pod względem budowy, tzn. wymagają zintegrowania z zabudową meblową. Występuje również pojęcie “małego AGD” - są to sprzęty typu: mikser, opiekacz, mikrofalówka, toster, itp. - czyli te urządzenia, które możemy po użyciu schować do szafki lub szuflady.

AGD w kuchni

Bez AGD w kuchni wiele prac byłoby wręcz niemożliwych. Lodówka służy nam do przechowywania żywności, która wymaga niskiej temperatury. Zmywarka do naczyń wyręczy nas w czynności, której chyba nikt nie lubi - szczególnie, gdy przychodzi nam posprzątać po imprezie lub świątecznym obiedzie, na który zaprosiliśmy rodzinę. Sprzęt AGD to również robot kuchenny, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie dzisiaj pracy w kuchni. Płyta grzewcza, zarówno gazowa, jak i indukcyjna, są niezbędne do gotowania, smażenia, duszenia i odgrzewania potraw. Pieczenie nie odbędzie się z kolei bez piekarnika (choć część jego funkcji w kuchni mogą przejąć urządzenia z małego AGD - opiekacz lub multicooker). Kuchenki mikrofalowe to temat nieco kontrowersyjny - mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Co nie zmienia faktu, że w wielu kuchniach są wykorzystywane niemal codziennie.

AGD do zabudowy

Lodówka do zabudowy oraz zmywarka do zabudowy to AGD, które najczęściej chowamy za frontami meblowymi. Trend budowania mieszkań, w których kuchnia jest połączona z salonem wymusił na nas bardziej staranne aranżowanie przestrzeni roboczej - a co za tym idzie, ukrywania w kuchni wszystkiego, czego nie chcemy oglądać, kiedy akurat nie jesteśmy w trakcie przygotowywania posiłku. Dążenie do minimalizmu w aranżacji kuchni szybko zaczęło dotyczyć również AGD - modele przeznaczone do zabudowy spełniają swoją funkcję tak samo jak tradycyjne urządzenia, ale nie rzucają się w oczy.

AGD w łazience

Kiedyś największym hitem AGD były pralki automatyczne - obecnie mamy do dyspozycji tak szeroką gamę urządzeń, że niewiele jest w stanie zrobić na nas wrażenie. AGD w łazience do przede wszystkim pralka. Bez niej pranie byłoby prawdziwą udręką, więc nikt nie neguje korzyści, jakie płyną z jej posiadania. Inaczej jest jednak w kwestii wyglądu - pralka nie zdobi łazienki, mało tego - zajmuje miejsce, którego przeważnie mamy w tym pomieszczeniu bardzo mało. Stąd często stosowane rozwiązania, które mają nam pomóc w ukryciu pralki. Tam, gdzie jest to możliwe, chowamy zatem AGD w zabudowie - a czasem przenosimy je do innego pomieszczenia, np. do przedpokoju (do szafy) lub kuchni. W najmniejszych łazienkach często pojawia się pralka ładowana od góry - taki model pozwala zaoszczędzić trochę miejsca, ale nie nadaje się do zabudowania. Warto też wspomnieć o AGD, które kupujemy coraz chętniej - to pralko-suszarka. Dzięki niej w jednym urządzeniu możemy zarówno uprać, jak i wysuszyć ubrania, bez konieczności rozwieszania ich na suszarkach.

Zobacz także:

Kuchnia Szafki kuchenne Naczynia kuchenne Naczynia AGD Akcesoria kuchenne Blaty kuchenne

agd