W małej i wąskiej kuchni w bloku zabudowę kuchenną trzeba było umieścić na na jednej ścianie. Kącik śniadaniowy urządzono w załomie ściany. Przycięty na wymiar blat przymocowano do ściany na zawiasach. Kiedy nie jest potrzebny, można go opuścić, żeby nie przeszkadzał w poruszaniu się po wąskiej kuchni.
fot. Rafał Lipski
Całe pomieszczenie jest utrzymane w białej kolorystyce i w stylu skandynawskim. Nowoczesne rozwiązania pozwoliły na optymalne wykorzystanie niewielkiej powierzchni. Ta mała kuchnia w bloku jest nie tylko funkcjonalna, ale również modna.
W projekcie kuchni w bloku na Mokotowie optymalnie wykorzystano niewielką przestrzeń. Zmieściły się tam wszystkie niezbędne sprzęty oraz wygospodarowano sporo miejsca na przechowywanie. Żeby optycznie powiększyć małe pomieszczenie, ściany pokryto białą farbą oraz białymi, błyszczącymi płytkami "metro". Na jedynej wolnej ścianie namalowano szarą farbą lamperię.
EG Projekt - Ewelina Golinowska
Żeby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, zdecydowano się na sprzęt AGD do zabudowy. Wolno stojąca kuchenka czy piekarnik pochłonęły by znacznie więcej przestrzeni. Z tych samych względów w projekcie uwzględniono wykorzystanie okapu wyspowego. Jest on montowany do sufitu, a nie ściany, co również pozwala na swobodniejsze aranżowanie przestrzeni. Podobne rozwiązania powinni rozważyć wszyscy posiadacze małej kuchni w bloku.
EG Projekt - Ewelina Golinowska
W rogu pomieszczenia wprowadzono zabudowane szafki sięgające pod sam sufit, które zapewniają odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie. Ważnym zabiegiem jest wprowadzenie mini-wyspy kuchennej. Dzięki niej wygospodarowano miejsce na płytę grzewczą oraz blat, przy którym można spożywać posiłki.
Stylistka, zainspirowana sielskim widoczkiem z fińskiego talerza wiszącego na ścianie, zaaranżowała małą kuchnię w bloku w rustykalnym stylu. Wprowadzono blat z laminowanej białej płyty oraz stalowy zlewozmywak z baterią. Z powodu ograniczonego budżetu kupiono tanie modele w jednym z supermarketów budowlanych. Stare szafki odświeżono, wykańczając je samoprzylepną okleiną imitującą bielone drewno. Na ścianie między szafkami wisi fiński talerz.
Fot. Agnieszka Żelazko
Ścianę nad blatem chronią laminowane panele podłogowe imitujące stare deski. To przede wszystkim one nadały wnętrzu wiejski styl. Takie panele znakomicie sprawdzają się na kuchennej ścianie - nie zniszczą się ani pod wpływem wilgoci, ani wysokiej temperatury. Nowe są również relingi, na których gospodyni wiesza sztućce kuchenne. Teraz są one zawsze pod ręką, a dodatkowo wzmacniają rustykalny charakter wnętrza.
Zobacz także: 10 pomysłów na aranżację ściany nad blatem
Fot. Agnieszka Żelazko
Mała kuchnia w bloku - tym razem w 15,5-metrowej kawalerce. Na tak małej powierzchni nie można sobie pozwolić na choćby najmniejsza stratę miejsca. Wybrano więc urządzenia AGD mniejsze od standardowych. Takie modele oferuje wielu producentów. Dolna zabudowa w kształcie litery L zapewnia w miarę wygodne miejsce do pracy. Aby zwiększyć liczbę schowków, pod górnymi szafkami umieszczono rząd półek.
fot. Michał Mutor
Przepierzenie z pomalowanych na biało sosnowych listew dzieli wnętrze na strefy o różnej funkcji. Taka ażurowa przegroda nie ogranicza dopływu naturalnego światła do aneksu kuchennego.
Plan mieszkania 15,5 m kw.
W tym mieszkaniu salon, kuchnia i przedpokój są połączone szerokim przejściem bez drzwi. Dzięki temu te ciasne pomieszczenia wydają się znacznie przestronniejsze i jaśniejsze - szczególnie aneks kuchenny nie wygląda już jak mała kuchnia w bloku. Powiększone otwory w ścianie wykończono zamówionymi u rzemieślnika listwami ze stali.
Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta
W kuchni znajduje się zabudowa z płyty MDF lakierowanej na grafitowo, stalowy sprzęt AGD i beton na ścianie decydują o industrialnym klimacie kuchni. Chłód tych materiałów został przełamany ciepłym drewnem brzozy, z którego zrobiono blat. Szara kolorystyka prezentuje się stylowo i nowocześnie.
Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta
Umiejętnie dobrane meble i dodatki stworzyły spójny, elegancki wystrój przywodzący na myśl stare francuskie mieszkania. Wrażenie to potęgują laminowane panele na podłodze, imitujące stare dębowe deski.
Co zrobić, by mała kuchnia w bloku wydawała się większa? Nawiązać jej wystrojem do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. W tym lokum to kropki stały się motywem przewodnim. Nie mogło ich więc zabraknąć także w kuchni. Pas ściany nad kuchennym blatem wykończono płytkami ceramicznymi. Nad nimi zamocowano płytę gipsowo-kartonową pokrytą tapetą w dyskretny kwiatowy deseń. Pod płytą schowano przewody gazowe i oświetlenie blatu. Zamiast szafek wiszących - tylko prosta półka fornirowana dębem.
fot. Radosław Wojnar
Nietypowa zabudowa znajduje się w centrum mieszkania. Od strony kuchni są w niej pojemne szafki, piekarnik i lodówka, ze strony pokoju dziennego - regał, a część przedpokojowa mieści pralkę ze schowkami. Zabudowa kuchenna z płyty MDF została zrobiona na zamówienie. Jej biały kolor sprawia, że pomimo swoich rozmiarów nie przytłacza wnętrza.
fot. Radosław Wojnar
Całe mieszkanie liczy tylko 33 m kw. Przy takim metrażu udało się zaaranżować w pełni funkcjonalną, choć małą kuchnię. Z konieczności jednak jest to kuchnia otwarta, w której liczbę mebli ograniczono do minimum. Granicę między kuchnią a salonem wyznacza stół, przy którym można wygodnie usiąść i zjeść posiłek. Było to niezmiernie ważne dla właścicieli.
Fot. Damian Osak
Szeroki parapet bliżej kuchni stanowi przedłużenie blatu roboczego zrobionego z płyty laminowanej. Stół można w każdej chwili wysunąć spod niego - wtedy zasiądzie przy nim więcej osób. Szafki z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF zostały zrobione na zamówienie.
Ta mała kuchnia w bloku jest dodatkowo wąska. W jej urządzaniu nic nie mogło pozostać pozostawione przypadkowi. Gazowa płyta grzejna została wybrana ze względu na nietypowy kształt. Ma wymiary 90 x 51 cm, a palniki są tak rozmieszczone, że można na nich jednocześnie ustawić nawet cztery duże garnki. Piekarnik z funkcją mikrofali zainstalowano w wysokiej zabudowie, która pozwoliła funkcjonalnie zagospodarować całą ścianę. Mieści się w niej także chłodziarko-zamrażarka. Nad urządzeniami zaprojektowano cztery głębokie schowki.
Fot. Rafał Lipski
Dolne szafki w tym ciągu mają tylko 50 cm głębokości (o 10 cm mniej od standardowych). Dzięki temu między ciągami można było zachować odległość ok. 100 cm, konieczną, by swobodnie sięgać do szafek. Zlewozmywak z kompozytu ma tylko 43 cm szerokości (standardowe modele nie mieściły się na szafkach głębokości 50 cm). Każdy centymetr powierzchni został tak zaaranżowany, by zwiększyć funkcjonalność kuchni. Aż trudno uwierzyć, że taki projekt udało się zrealizować we wnętrzu o szerokości zaledwie dwóch metrów!
Fot. Rafał Lipski
Wystrój tej małej kuchni w bloku jest bezpretensjonalny i pogodny. Monika i Marcin kupili gotową zabudowę w IKEA; szafek jest niewiele, ale tyle w zupełności im wystarcza. W dzień wnętrze jest dobrze oświetlone naturalnym światłem wpadającym przez okno. Po zmroku rozjaśniają je halogenowe reflektorki zainstalowane na przeciągniętych skosem linkach.
Fot. Monika Olesińska i Katarzyna Sobczyk-Osuchowska
Jednak to drobiazgi, a nie duże elementy wyposażenia tworzą klimat. W kuchni znalazło się wile starannie dobranych elementów dekoracyjnych. Wśród nich można znaleźć ozdobne naczynia, skrzynki, wiklinowe przedmioty. Wszystkie składają się na sielski wystrój kuchni.
Monika Olesińska i Katarzyna Sobczyk-Osuchowska
Ta mała kuchnia w bloku ma wydłużony kształt. Żeby maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń właściciele wprowadzili zabudowę w kształcie litery L, z szafkami górnymi sięgającymi sufitu. Zyskano w ten sposób mnóstwo miejsca do przechowywania. na podłodze ułożono płytki imitujące drewno. Duże płytki ułożono jak ceglany mur.
Zobacz także: Jak urządzić wąską kuchnię?
Fot. Arkadiusz Ścichocki
Minimalistyczny wystrój kuchni ożywiają ceramiczne dekory w abstrakcyjny wzór umieszczone między dolnymi a górnymi szafkami. Ściany pomalowano specjalną farbą przeznaczoną do kuchni, można więc zmywać z nich wszelkie zabrudzenia. Odcień farby jest zbliżony do koloru szafek stojących. Wiszące są również popielate, ale o kilka tonów jaśniejsze. Stół jest wąski, nie utrudnia więc swobodnego poruszania się w kuchni. Zamiast krzeseł wybrano stołki, które można całkowicie wsunąć pod blat, by nie przeszkadzały podczas pracy.
Fot. Arkadiusz Scichocki
Właściciele mieszkania chcieli uzyskać wrażenie większej przestrzeni, dlatego zdecydowali się na kuchnię otwartą. W kuchni przeważa odcień białej czekolady. Ściany nad blatem z kompozytu zostały zabezpieczone taflą szkła lacobel w tym samym kolorze. Na podłodze ułożono płyty polerowanego gresu.
Fot. Przemyslaw Andruk
Ciemne szafki wiszące, fornirowane drewnem wenge, wyglądają jak czekoladowe tafelki. Zestawiono je z jasnymi - z płyty MDF lakierowanej na wysoki połysk. Owe błyszczące powierzchnie dodatkowo rozjaśniają i wnętrze kuchni i potęgują wrażenie większej przestrzeni.
Fot. Przemyslaw Andruk
O wystroju tej małej kuchni w bloku zdecydował nie tylko skromny metraż, ale i niewielki budżet. Stolik śniadaniowy nie mógł być duży, bo przeszkadzałby w poruszaniu się po wąskim pomieszczeniu. Jest to zrobiony na zamówienie blat przymocowany wspornikami do ściany. Przy nim stoją stołki, które również zajmują mało miejsca - gdy nie są używane, nakłada się jeden na drugi. Kącik oświetla niewielki kinkiet zainstalowany nad stołem.
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
Kinkiet nad oknem bardzo przydaje się wieczorem - oświetla miejsce pracy przy zlewozmywaku. W dzień dopływ naturalnego światła można teraz precyzyjnie regulować żaluzjami - wybrano model z lakierowanymi na biało listewkami, które nie dominują we wnętrzu. Zasłony nie zdałyby tu egzaminu - przeszkadzałyby w czynnościach wykonywanych w tej części kuchni; moczyłaby je też pryskająca ze zlewu woda. Relingi zamocowane na ścianie przy oknie to doskonałe miejsce na naczynia i akcesoria najczęściej używane w pracach kuchennych.
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG