Aranżacje kuchni

Aranżacje kuchni, jak żadnego z innych pomieszczeń, muszą uwzględniać zasady ergonomii. Wnętrza kuchni to miejsca, w których wykonujemy mnóstwo powtarzalnych czynności: przynosimy zakupy, chowamy je do lodówki i szafek, potem wyjmujemy, myjemy i obrabiamy (obieramy, siekamy), a na koniec gotujemy lub pieczemy. Projekty kuchni powinny więc uwzględnić podział pomieszczenia na kilka stref: zapasów, przechowywania, mycia, obróbki i gotowania. Ustawienie sprzętów w odpowiedniej strefie pomoże zmniejszyć dystans, jaki musimy codziennie pokonywać. Elementy stref zwykle się przenikają. Na przykład niektóre akcesoria (garnki, duże sztućce) czy produkty spożywcze (oleje, przyprawy) wygodniej przechowywać w strefie gotowania, a inne w strefie obróbki.

Aranżacje kuchni to oczywiście w każdym przypadku inna estetyka, ale wspomniane wyżej zasady ergonomii powinny dotyczyć wszystkich tego rodzaju wnętrz, bez względu na to, czy mamy na myśli aranżacje kuchni w domu jednorodzinnym, aranżacje kuchni w domu drewnianym, aranżacje kuchni w domu z bali, czy – tym bardziej – takie, jak aranżacja małej kuchni. Dobry pomysł na kuchnię jest w cenie.

Projekty kuchni w znacznym stopniu zależą od tego, czy chodzi o aranżacje małej kuchni bez okna, aranżacje kuchni z wyspą czy też, dajmy na to, aranżacje kuchni z aneksem. Wystrój kuchni, aranżacje kuchenne to wypadkowa warunków lokalowych i naszych oczekiwań. A szukając inspiracji (kuchnia inspiracje) warto pamiętać o wspomnianych na początku zasadach.