Maty masujące - przyniosą ulgę w bólu pleców i pomogą się zrelaksować

Magdalena Polak
03.06.2022 13:20
Praca przy biurku, stres i zła postawa wpływają negatywnie na kondycję naszych pleców. Coraz częściej objawia się to ich bólem, który narasta i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak skutecznie temu zaradzić?

Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście regularne ćwiczenia, spacery i dbanie o dobrą postawę, szczególnie podczas pracy przy komputerze. Czasami jednak sama profilaktyka nie wystarcza, wtedy korzystamy z usług masażysty i fizjoterapeuty. Jednak regularny masaż u specjalisty jest kosztowny, wówczas z pomocą przychodzą maty i poduszki masujące. 

Poduszka masującaPoduszka masująca Fot. Shutterstock

Maty masujące

By ulżyć sobie w bólu, warto skorzystać z maty masującej, którą kładziemy bezpośrednio na fotel lub kanapę. Są one bardzo proste w obsłudze i zapewniają, zależnie od modelu, nawet kilka różnych form masażu. Może to być tylko delikatna wibracja, wałkowanie, ostukiwanie lub ugniatanie bolących mięśni pleców. Dzięki takiemu masażowi plecy się rozluźniają, co pomaga pozbyć się bólu. 

Poduszka masującaPoduszka masująca Fot. Shutterstock

Jakie funkcje mogą mieć maty masujące?

Maty masujące to wielofunkcyjne urządzenia, które warto dobrać tak, by spełniały jak najwięcej naszych wymagań. Na rynku dostępne są maty, które mają dodatkowe funkcje: 

  • masaż strefowy - maty wyposażone w opcję masażu strefowego mogą skupić się na wybranej części ciała, np. na krzyżu, okolicach lędźwi czy karku.
  • timer - dzięki niemu nasza mata wyłączy się sama po określonym czasie. Wpływa to korzystnie na bezpieczeństwo użytkowania i zmniejsza zużycie prądu.
  • funkcja grzania - dzięki ogrzewaniu mata nie tylko rozluźnia, ale również łagodzi ból. Ciepło dochodzi do głębszych partii mięśni, rozluźniając je i przynosząc ulgę w dolegliwościach.

Pistolet do masażu

Na rynku oprócz mat i poduszek do masażu dostępne są również pistolety do masażu - jest to narzędzie, które poprzez szybkie i intensywne uderzenia głowicy pobudza przepływ krwi w ciele. Wpływa to na lepsze krążenie i rozluźnienie obolałych mięśni. Masaż pistoletem wpływa też pozytywnie na powięzi. Często nazywany jest terapią perkusywną (działanie regularnym uciskiem i wibracjami) stosowaną w terapii mięśni głębokich.

Pistolet do masażuPistolet do masażu Fot Shutterstock

Maty masujące mają oczywiście działanie prozdrowotne, jednak najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem, który doradzi w kwestii używania mat masujących i masażerów. Ogólne przeciwwskazania do korzystania z maty to między innymi: urazy kręgosłupa, żylaki i choroby krążenia, ciąża, otwarte rany, wysoka gorączka. 

Masaż nie rozwiązuje wszystkich problemów, najważniejsza jest profilaktyka i kontrola lekarza, by zadbać o swoje ciało i zdrowie. 

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • car2fill

    0

    Z tymi matami to ostrożnie; Kiedyś na tak mi wymasowały lędźwie, że nie mogłem wstać z fotela i dwa tygodnie ani siedzieć, ani leżeć, tylko na boku w pozycji embrionalnej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX