Design z krowich odchodów i sposoby na wykorzystanie psiej sierści - zaskakujące materiały zaprezentowane podczas Singapore Design Week

Glośniki wykonane z krowich odchodów to tylko niektóre z nietypowych projektów wykonanych z tego materiału, które zostały zaprezentowane podczas tegorocznego Singapore Design Week. Co jeszcze można było zobaczyć i czym zaskoczyli nas projektanci?

Od lat naukowcy nawołują do zmiany stylu życia, by przeciwdziałać zmianom klimatu i nadmiernej konsumpcji, w tej idei podczas tegorocznego Singapore Design Week mogliśmy zapoznać się z kilkudziesięcioma projektami, które mają na celu zwrócenie uwagi na istotę recyklingu, oraz prezentowanie nowych ekologicznych materiałów. 

 

Obiekty wykonane z krowich odchodów

Jedne z najbardziej kontrowersyjnych projektów to te zaprezentowane przez projektanta i naukowca z Bandung Institute of Technology - Adhu Nugrah. Adhi zaprezentował swój sposób przekształcania krowich odchodów w przedmioty codziennego użytku. Na wystawie zapoznać się można było z technologią procesu oczyszczania odchodów, a następnie łączenia go z plastikiem z recyklingu i klejem do drewna. Tak wypieczony materiał posłużył projektantom do stworzenia stołków, głośników czy lamp. 

Patrząc na te przedmioty nie można się domyślić z czego zostały wykonane, gdyż gotowy, oczyszczony materiał wygląda jak wszystkie inne eko mikstury.

Głośnik wykonany z krowich odchodów/ Dywan wykonany z sierści psów pozyskanej od groomerówGłośnik wykonany z krowich odchodów/ Dywan wykonany z sierści psów pozyskanej od groomerów Fot: Marc Tan / Cynthia Chan

Skąd sama idea na wykorzystanie materiału w ten sposób? W zeszłym roku podobne projekty, między innymi wykorzystywanie krowich odchodów do druku domów w technologii druku 3D, można było oglądać podczas Dutch Design Week w Eindhoven. Temat ten jest niezwykle ważny ponieważ odchody zwierząt to jedno z największych źródeł zanieczyszczeń środowiska. Związki azotu, amoniak i metan zawarte w odchodach zwierząt powodują większe zanieczyszczenia powietrza niż spaliny samochodowe, a do tego należy jeszcze dodać zanieczyszczenie wody jakie wywołują hodowle przemysłowe zwierząt. 

Pomysły na wykorzystanie psiej sierści

Cynthia Chans zaprezentowała kontrowersyjny dla niektórych projekt dywaników wykonanych z psiej sierści. Jednak uprzedzając komentarze informujemy, że chodzi tu o sierść pozyskiwaną bez szkody zwierząt. Czesząc pupila w domu, zależnie od rasy, sami dostrzegamy, że po wyczesaniu go moglibyśmy spokojnie mieć drugiego psa z tej sierści. Projektantka zwraca uwagę, że jej materiał może być ekologiczną alternatywą dla tworzyw sztucznych. Metoda ta jest w pełni bezpieczna dla zwierząt, zakłada ona filcowanie, tuftowanie a następnie dzianie i prasowanie sierści, by następnie przekształcać je w materiał podobny do skóry.  

Podczas Singapore Design Week z pewnością temat ekologii i recyklingu był niezwykle ważnym wątkiem i warto zainteresować się innowacyjnymi projektami, które zostały zaprezentowane pod koniec września. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA