Co jeszcze wyróżnia ów styl? Co sprawia, że z roku na roku zyskuje coraz większą popularność? Dlaczego tak świetnie wpisuje się w aktualny kierunek budownictwa?
Nowoczesna stodoła to udane połączenie tradycyjnej architektury z aktualnymi trendami w budownictwie i dbałością o stan środowiska naturalnego. Dom stworzony w tym stylu wyróżnia się prostą, bardzo oszczędną bryłą osadzoną na planie prostokąta, pozbawioną dodatkowych detali – wykuszy, lukarn i balkonów. Jego charakterystycznym elementem jest również dwuspadowy dach pozbawiony okapów. Dużym plusem projektów z tej kategorii jest zwarty charakter zabudowy, który minimalizuje ryzyko występowania mostków termicznych, sprzyja energooszczędności i pozwala ograniczyć straty ciepła. Oprócz znakomitych parametrów energetycznych, nowoczesne stodoły są coraz chętniej wybierane ze względu na koszty budowy – prosta konstrukcja jest zdecydowanie tańsza i łatwiejsza w realizacji niż rozrzeźbiona forma o podobnej powierzchni użytkowej.
Charakterystyczną cechą współczesnego budownictwa jest zastosowanie dużych okien, które w nowoczesnych stodołach mogą osiągać rozmiary wielkich przeszklonych połaci – np. całej ściany szczytowej. Ich zadaniem jest doskonałe doświetlenie wnętrza, otwarcie pomieszczeń na otoczenie, a także nadanie formie lekkości. Dom wypełniony naturalnym światłem jest przyjazny dla mieszkańców – jasna energia pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników, a bliski kontakt z ogrodem dodatkowo poprawia nastrój. W tak zorganizowanej przestrzeni każdy czuje się swobodnie i komfortowo. Warto pamiętać, że szerokie przeszklenia powinny być skierowane na południe lub zachód – pozwoli to czerpać zyski cieplne z energii słonecznej i wspomóc system grzewczy budynku, a tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu i oświetleniu. Przed nadmiernym nasłonecznieniem w upalne dni ochronią rolety lub specjalne przesłony.
Minimalistyczna forma zachęca do zabawy z estetyką elewacji. Na ścianach nowoczesnych stodół królują materiały wykończeniowe stylem nawiązujące do natury – drewno, kamień, klinkier. Surowce pokrywają całe ściany albo ich fragmenty, co służy podkreśleniu domowych stref i nadaje budynkowi przytulny charakter. Inwestorzy chętnie sięgają również po okładziny blaszane i aluminiowe oraz beton dekoracyjny. Dużą popularnością cieszy się także zabawa kolorem i zestawianie ze sobą tynków o kontrastujących barwach.
Wnętrze nowoczesnej stodoły jest na ogół podzielone między otwartą strefę dzienną umieszczoną na parterze oraz nocną na poddaszu. Reprezentacyjną częścią domu jest przestronny salon z panoramicznym przeszkleniem sięgającym od podłogi do sufitu, dzięki któremu dom wspaniale wypełnia się światłem. Często stosowanym zabiegiem jest rezygnacja ze stropu nad pokojem dziennym oraz umieszczenie okien lub świetlików w spadzistym dachu – dzięki takiemu rozwiązaniu, siedząc wygodnie na kanapie, można obserwować gwiazdy i cieszyć się poczuciem otwartej oraz niczym nieskrępowanej przestrzeni.
Większość nowoczesnych stodół to budynki o doskonałej efektywności energetycznej. Już na etapie projektowania wyposażane są w pakiet energooszczędnych instalacji, m.in. wentylację mechaniczną z rekuperacją, pompę ciepła i system solarny. Zrównoważona architektura w parze z innowacyjną technologią to gwarancja niskich rachunków za ogrzewanie i wentylację budynku, a także wysoki komfort życia mieszkańców.
Nowoczesne stodoły są wyznacznikiem zrównoważonego budownictwa, które z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Efektowny minimalizm oraz uniwersalna forma sprawiają, że dom zaprojektowany w tym stylu nigdy nie wyjdzie z mody i doskonale wpisze się w każdy kontekst – świetnie odnajdzie się zarówno w miejskiej okolicy, jak i podmiejskim oraz wiejskim krajobrazie. Nowoczesna stodoła to doskonałe rozwiązanie dla wielbicieli dobrego designu, którzy jednocześnie dbają o środowisko i własną kieszeń.
Komentarze (0)
Domy w stylu stodoły
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!