Taras i salon - jak je łączyć?
We współczesnej architekturze efekt otwarcia salonu na taras osiąga się najczęściej dzięki dużym przesuwanym drzwiom, przeszklonym ścianom czy wielkoformatowym oknom. Tego typu usunięcie granicy pomiędzy dwoma przestrzeniami powinno łączyć się z bardzo ważnym zabiegiem: i taras, i otwarty na niego salon należy dopasować do siebie tak, by były spójne stylistycznie (chyba że z założenia stawiamy na odważne łączenie stylów, kolorów, struktur). Zasada ta dotyczy wszystkich składowych aranżacji (podłóg, mebli, ścian, dodatków) i odnosi się nie tylko do jednorodności stylistycznej (np. do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym powinniśmy dopasować nowoczesne wyposażenie tarasu), ale również jakości zastosowanych materiałów (tani plastik na tarasie nie prezentuje się dobrze na tle wysokiej jakości mebli we wnętrzach).
W miarę możliwości i na tarasie, i w salonie oscylujmy wokół podobnej kolorystyki , takich samych lub podobnych materiałów, struktur czy rozwiązań aranżacyjnych - wszystko to pozwoli na przenikanie się dwóch przestrzeni w sposób płynny .
Iluzja przenikania - rola podłogi
Harmonijne przedłużenie salonu na taras najłatwiej osiągnąć przez wykorzystanie w obu przestrzeniach podłogi z podobnych lub takich samych materiałów. Najlepiej sprawdzą się tu takie, które można zastosować zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach.
Jeśli nie chcemy postawić na identyczne materiały, dobierajmy podobne, zarówno pod względem kolorystyki, jak i struktury (np. drewno - drewnopodobna ceramika lub płytki). Jeśli wykorzystujemy połączenia kontrastowe, starajmy się stosować materiały, które pasują do siebie stylistycznie (np. drewno i beton). Licząc na wyjątkowe efekty, warto pochylić się nad materiałami odważnymi i wyróżniającymi się, np. beton architektoniczny .
Zespolenie przez wyposażenie Jednorodność dwóch przestrzeni podkreślona zostanie także przez utrzymane w jednym stylu oraz podobne kolorystycznie i materiałowo meble lub dodatki . Ponieważ tarasy i balkony (szczególnie te w miejskich blokach) coraz częściej odgrywają rolę kolejnego pomieszczenia w mieszkaniu, są pieczołowicie meblowane i wyposażane w różne elementy: krzesła, stołki i stoły, fotele, ławeczki, donice, oświetlenie, grille, zewnętrzne kuchnie, kominki, jacuzzi, donice, żagle, ozdobne detale. Wybiera się do nich to, co najbardziej odpowiada stylowi tarasu i naszej wizji wypoczynku . Najlepsze efekty unifikujące w tym przypadku uzyskamy, wykorzystując materiały odpowiednie i do wnętrz, i na zewnątrz. Sprawdzi się tutaj drewno - wykonane z niego meble tarasowe i pokojowe można zestawiać z wieloma strukturami, fakturami i stylami. Poszukiwaczom gorących trendów proponujemy beton architektoniczny . Dzięki swoim właściwościom, może być on stosowany jako budulec mebli salonowych, ogrodowych, mebli tarasowych, ławek, szezlongów i elementów najpopularniejszych - donic.
Taras i salon z wyjątkowym materiałem w tle
Beton architektoniczny zapewni doskonały efekt przenikania przestrzeni salonu i tarasu nie tylko w sferze tła aranżacyjnego (ściany i podłogi) , ale również poprzez wyposażenie (meble do wnętrz, meble tarasowe, małe i duże donice betonowe). To materiał świetnie nadający się do zespalania salonów i tarasów. Dlaczego? Po pierwsze ma niepodważalną zaletę: wykonane z niego płyty i meble można stosować na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Po drugie beton pasuje do wielu stylów : idealnie odnajdzie się w aranżacjach nowoczesnych, a umiejętnie wkomponowany sprawdzi się i w tych bardziej tradycyjnych. Można go więc zastosować w różnorodnych aranżacjach salonowo-tarasowych. Po trzecie zaś beton architektoniczny jest na tyle uniwersalny , że bardzo dobrze mu w połączeniu z różnymi materiałami. Drewno, cegła, metal, tkaniny, dywany - beton w zależności od zestawienia zmienia charakter - ociepla lub podkreśla swój surowy wizerunek. Betonowe wyposażenie i okładziny mają jedną cenną właściwość: naprawdę wyróżniają się spośród innych. Designem i praktycznością .
Para jakich mało - praktycznie i modnie
Beton, jak mało który materiał, nie tylko dobrze wygląda i jest trendy, ale przede wszystkim zaskakuje praktycznością. Co to oznacza? Mrozoodporność i wodoszczelność, wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe i stosunkową łatwość w utrzymaniu czystości. Betonowe meble i okładziny nie potrzebują specjalnego zabezpieczania na zimę. Dodatkowo ich ciężar - często odbierany jako niedogodność - świetnie sprawdza się na tarasach w trakcie wietrznych dni. Dzięki obciążeniu betonowe meble tarasowe nie przemieszczają się podczas trudnych warunków atmosferycznych. Na zakończenie warto dodać jeszcze jedną ważną informację - płyty i meble z betonu architektonicznego, dzięki nowoczesnej technologii wytwarzania, mogą mieć zminimalizowane rozmiary ścian, a co za tym idzie, zmniejszoną wagę. Nie taki więc beton ciężki.
Właścicielem marki Modern Line jest firma Bruk Sp z o.o. Więcej o betonie architektonicznym na stronie: www.modernline.info.pl