Kominek w sezonie jesienno-zimowym nadaje niepowtarzalnego klimatu w domu, dlatego tak wiele osób decyduje się na jego montaż. Jednak utrzymanie go w czystości niektórym sprawia dość spory problem, a brudna szyba psuje cały efekt. Jak szybko i skutecznie ją wyczyścić? Podpowiadamy.
W sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych preparatów do czyszczenia szyb kominkowych. Jednak po co przepłacać, jak można zastosować o wiele tańszy produkt, który wiele osób ma w swoim domu. Mowa tutaj oczywiście o occie. Cieszy się on niesamowitą popularnością, jeśli chodzi o sprzątanie mieszkania. Skutecznie usuwa brud z przeróżnych powierzchni.
Znakomite efekty pozwala uzyskać właśnie m.in. w czyszczeniu szyby kominkowej. Jak go użyć? Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 najlepiej w pojemniku z atomizerem, co ułatwi jego aplikację. Można wykorzystać tutaj stary pojemnik po płynie do okien lub kupić specjalną buteleczkę, która kosztuje grosze.
Przygotowaną mieszanką należy spryskać szybę kominkową i przetrzeć ręcznikiem papierowym lub ściereczką z mikrofibry. Ważne, aby nie używać do tego szorstkich ściereczek, gąbek i druciaków, ponieważ mogą one porysować powierzchnię. Czynność tę należy powtórzyć kilka razy, aż do uzyskania zadowalającego efektu, czyli błyszczącej szyby bez smug i zacieków.
Szybę kominkową najlepiej przecierać wodą z octem po około 12 godzinach od momentu wygaszenia paleniska. Dzięki temu łatwiej będzie usunąć zalegający na niej dym i sadzę.
Chcąc uniknąć uporczywych zabrudzeń na szybie kominkowej, należy przede wszystkim skupić się na sposobie palenia w kominku. Warto stosować wyłącznie odpowiednio wysuszone drewno, które charakteryzuje się niską wilgotnością. Będzie ono spalało się efektywnie, dając więcej ciepła, a wytwarzając mniej dymu i sadzy.
W kominku nie należy palić śmieciami ani papierem, gdyż podczas spalania wydzielają one substancje chemiczne i zanieczyszczenia przyczyniające się do mocnego kopcenia szyby. Oprócz tego warto zwrócić uwagę również na rodzaj stosowanej podpałki. Niektóre z nich mogą zawierać substancje smoliste. Czytaj też: Tym drewnem Polacy palą w swoich kominkach. Daje mnóstwo ciepła nawet godziny po spaleniu