Oświetl swój ogród w pięknym stylu!

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie ogrodowe może nie tylko podkreślić piękno roślin i architektury, ale także stworzyć przyjemną atmosferę do spędzania czasu na zewnątrz po zmroku. Oto kilka wskazówek, jak oświetlić ogród w pięknym stylu.

Stwórz plan działania

Zanim zaczniesz instalować oświetlenie w swoim ogrodzie, dobrze jest stworzyć plan działania. Zastanów się, jakie obszary chcesz oświetlić, jakie są kluczowe punkty, takie jak ścieżki, rośliny czy elementy architektoniczne, oraz jak chcesz podkreślić poszczególne elementy krajobrazu. Dobrze zaplanowane oświetlenie będzie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne.

Lampy solarneLampy solarne fot. Media Expert

Wybierz odpowiednie źródła światła

Gdy masz już plan, przyszedł czas na wybór odpowiednich źródeł światła. Obecnie na rynku znajdziesz szeroki wybór oświetlenia ogrodowego, począwszy od klasycznych latarni ogrodowych po nowoczesne lampy LED. Warto rozważyć także lampy solarne, które są ekologiczne i nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Lampy ogrodowe solarne zasilane są energią słoneczną. Baterie lub ogniwa słoneczne umieszczone w lampach ładowane są przez promienie słoneczne w ciągu dnia. W zależności od stopnia naładowania lampy nocą świecą od kilku do kilkunastu godzin. Nie wymagają do działania prądu elektrycznego, są więc energooszczędne i ekologiczne. Ten rodzaj zasilania stosowany jest w bardzo wielu rodzajach lamp ogrodowych, takich jak słupki ogrodowe, lampiony, lampy najazdowe, girlandy.

Girlandy ogrodoweGirlandy ogrodowe fot. Media Expert

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Podczas planowania oświetlenia ogrodowego nie zapominaj o bezpieczeństwie. Upewnij się, że kluczowe obszary, takie jak schody czy ścieżki, są dobrze oświetlone, aby uniknąć potknięć i upadków. Wybierając lampy ogrodowe, zwróć uwagę na ich odporność na warunki atmosferyczne. Ponieważ latem pogoda może się zmienić i ze słonecznej zrobić się deszczowa, oświetlenie zewnętrzne musi spełniać określone warunki szczelności. Dlatego przy większości tych modeli podawana jest klasa szczelności. Zwykle wynosi ona IP44, co znaczy, że lampy ogrodowe z takim wskaźnikiem są odporne na kurz oraz wodę chlapiącą pod każdym kątem. Jest także lampa o klasie szczelności IP65 i jest to wskaźnik bardzo wysoki, dający pełne zabezpieczenie nawet przed owadami.

Eksperymentuj

Nie bój się próbować różnych rozwiązań, zmieniać kąty oświetlenia czy rodzaje źródeł światła. To właśnie dzięki eksperymentom znajdziesz najlepsze rozwiązania, które będą idealnie dopasowane do twojego ogrodu. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie może przemienić ogród w magiczne miejsce o każdej porze dnia i nocy. 

Oświetlenie ogrodoweOświetlenie ogrodowe fot. Media Expert

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.