Takie blachodachówki to długie, dochodzące nawet do kilku metrów, arkusze blachy, które mają stałą szerokość, a ich długość dostosowuje się do długości połaci dachu (maksymalnie może mieć nawet 8 m). Sprawdzają się one na prostych połaciach, jedno- i dwuspadowych, bez facjat i lukarn. Wszelkie wyliczenia ilości niezbędnego materiału najczęściej wykonuje sprzedawca materiału pokryciowego, wykorzystując w tym celu odpowiedni program komputerowy. W ten sposób arkusze blachy są idealnie dopasowane do kształtu dachu – na miejscu ewentualnie docina się jedynie skosy. Ich montaż jest błyskawiczny, a odpady – minimalne. Ze względu na długość blaszanych arkuszy należy zachować szczególną ostrożność podczas ich transportu, rozładunku i montażu. Jeśli jednak ekipa dekarska będzie stosować się do zaleceń producenta, nie ulegną one uszkodzeniu, a pokrycie blaszane będzie nam służyło przez długie lata.
To niewielkie arkusze blachy, które składają się na kompletny system szybkiego montażu dachu. Do wyliczenia odpowiedniej ilości materiału wystarczy jedynie informacja o metrażu powierzchni do pokrycia. Powoduje to, że dostajemy wszystkie niezbędne elementy od razu, nie czekając na zamówiony towar. Arkusze pakowane są w paczki i na plac budowy przywożone na paletach – na jednej standardowej europalecie zmieści się materiał na średniej wielkości dach. Tak zapakowane blachodachówki nie stwarzają problemów podczas transportu, rozładunku i, co ważne, montażu. Po dostarczeniu materiału na plac budowy dekarz może od razu przystąpić do pracy, gdyż nie musi dopasowywać poszczególnych arkuszy do siebie, a dzięki symetrycznemu kształtowi może wybrać dowolny kierunek montażu dachu. Do montażu blachodachówek modułowych wystarczą dwie osoby. Wśród licznych zalet blachodachówek modułowych należy wymienić także ograniczenie odpadów do minimum, najczęściej jest to 5% zamówionego materiału (nawet przy najbardziej skomplikowanych dachach).
Warto wiedzieć: Niektórzy producenci oferują modele swoich blachodachówek zarówno w postali arkuszy ciętych na wymiar, jak i modułów. Decyzję o tym, jaki format powinna mieć blacha, warto podjąć wspólnie z dekarzem.
Polecamy: Jak rozpoznać dobrą blachodachówkę? >>>>
Blachy w arkuszach mają niższe i wyższe przetłoczenia, które nadają im kształt fali. Większość z nich nie jest symetryczna, co ma znaczenie przy kryciu dachu. Zdecydowana większość pokryć z blachodachówki ma proste krawędzie cięte u dołu. Przetłoczenie nie zaczyna się równo z dolną krawędzią arkusza, lecz nieco powyżej. Na dachu przy okapie po ułożeniu powstaje charakterystyczny „fartuch”. Tylko niektóre blachodachówki są fabrycznie cięte wzdłuż fali. Pozwalają one uzyskać bardziej estetyczne zakończenie połaci. Wygląda ono naturalniej, a poprzeczne połączenia arkuszy są mniej widoczne.
Panele i moduły z kolei mają stosunkowo wysoki profil, a do tego symetryczne przetłoczenia – nie tylko te odwzorowujące krawędzie dachówek, ale też dodatkowe rowki i zagłębienia wzdłużne, w kierunku grzbietów fal pokrycia. Usztywniają one blachę, zwiększając jej odporność na uszkodzenia czy porywisty wiatr, ale też ułatwiają lepsze odprowadzenie wody opadowej. Są też specjalne przetłoczenia antykapilarne, które zapobiegają gromadzeniu się wody pomiędzy arkuszami, a także rozwiązania umożliwiające wentylację poprzecznych zakładów.
Nowością są blachodachówki modułowe płaskie. Większość z modeli ma specjalnie zagiętą przednią (startową) krawędź. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie jednolitej powierzchni pokrycia, bez widocznych połączeń, ale nie tylko – zwiększa również szczelność i trwałość dachu.
O trwałości pokrycia decyduje przede wszystkim dobra powłoka antykorozyjna. Od spodu blachę dodatkowo zabezpiecza się lakierem. Ta na blachodachówki zazwyczaj jest powlekana droższymi, ale też lepszymi jakościowo powłokami.
Powłoki lakiernicze stosowane do produkcji blach dachowych i elewacyjnych służą do ochrony powierzchni materiału przed szkodliwym działaniem środowiska oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także do celów estetycznych, czyli do nadania atrakcyjnego wyglądu powierzchni.
.
Przy zakupie blachodachówki nie powinniśmy kierować się wyłącznie niską ceną. Najczęściej tanie produkty pochodzą od nieznanych producentów, którzy nie mają ani doświadczenia w ich wytwarzaniu, ani specjalistycznych laboratoriów pracujących nad coraz lepszą jakością pokryć dachowych. Kupując od niesprawdzonych producentów, musimy się liczyć między innymi z tym, że blachodachówka będzie mniej odporna na korozję i odbarwienia, a co się z tym wiąże, jej trwałość może być znacznie mniejsza.
Dlatego nie oszczędzajmy na pokryciu dachowym – inwestycja w dobry materiał pozwoli nam zaoszczędzić w przyszłości na kosztownych remontach. Wybierzmy produkt od renomowanego producenta. Zyskamy wówczas pewność wysokiej jakości oferowanych blachodachówek, a sprawdzenie parametrów technicznych przed zakupem będzie wyłącznie formalnością.
Jeśli pokrycia nie będzie kupował dekarz, tylko my sami zdecydujemy się na wizytę w składzie budowlanym, warto zwrócić uwagę na podaną cenę za metr całkowity i metr efektywny. Na czym polega różnica?
Cena za metr efektywny to faktyczny koszt pokrycia jednego metra kwadratowego połaci dachu – arkusze montuje się na zakład, a więc każdy arkusz przynosi jakąś „stratę” w materiale.
Cena za metr całkowity to cena arkuszy przed montażem. Najczęściej jest ona niższa, ale nie jest ceną rzeczywistą, którą zapłacimy za pokrycie blaszane na nasz dach.