Dach

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Położenie dachu zazwyczaj kończy etap budowy domu. Dach ma wiele funkcji, z których najważniejszą jest ochrona wnętrza budynku przed działaniem czynników zewnętrznych. Dach w dużej mierze odpowiedzialny jest też za utrzymywanie ciepła wewnątrz budynku, dlatego musi być odpowiednio wykonany.
W dziale Dach na naszej stronie znajdziecie wiele cennych informacji na tematy związane z dachem. Wśród nich znajdziecie porady dotyczące wybierania blachy na dach, ocieplania dachów, konstrukcji dachu oraz malowania dachów. Zamieszczamy tu także projekty domów z płaskim dachem, z dachem kopertowym czy dachem mansardowym. Przybliżamy także kwestie dotyczące pokrycia dachów, rodzaju dachów oraz remontu dachu.

Dach: rodzaje dachów

Istnieją różne rodzaje dachów. Do najpopularniejszych rodzajów dachów należą na pewno dachy jednospadowe oraz dachy dwuspadowe. Jednak rodzajów dachów jest znacznie więcej. Bardzo często można spotkać domy z płaskim dachem (w tym domy parterowe z płaskim dachem), dachy czterospadowe oraz dachy kopertowe.
Na naszej stronie znajdziecie wiele propozycji dachów oraz porady, dzięki którym dobierzecie dach idealny dla swojego domu.

Dach: pokrycie dachu

Bardzo istotny podczas budowy dachu jest wybór pokrycia dachu. Najczęściej spotykamy dachy z blachy, jednak przez długi czas równie popularne było kładzenie papy na dach. W nowoczesnych budynkach często pojawiają się także bardziej awangardowe pokrycia dachów - przykładem mogą być chociaż zielone dachy. Zdarza się też, że dach zostaje wykorzystany w inny sposób (modne są tarasy na dachach).
W portalu Cztery Kąty znajdziecie wiele inspiracji dotyczących pokryć dachu, w tym porady jak dobrać pokrycie dachu do swojego dachu. Pojawiają się też przykładowe pokrycia dachu, zgodne z aktualnymi trendami.

Dach: budowa dachu

Budowa dachu to temat, który osobom budującym dom spędza sen z powiek. Podczas budowy dachu trzeba podjąć szereg decyzji, które będą miały znaczący wpływ na funkcjonalność gotowego już budynku.
Podczas budowy dachu trzeba nie tylko zdecydować o rodzaju dachu i o pokryciu dachu, ale także o sposobie ocieplenia dachu. Jest to bardzo istotne, ponieważ od ocieplenia dachu zależy, czy budynek będzie trzymał ciepło, czy nie. Dzięki właściwemu ociepleniu dachu można znacznie ograniczyć koszty ogrzewania w budynku, dlatego do kwestii ocieplenia dachu warto podejść bardzo rozsądnie.
W dziale Dach radzimy na jakie ocieplenie dachu warto się zdecydować, aby przez dach nie uciekało ciepło z budynku.

Zobacz także:

Materiały budowlane Remonty Okna Ogrzewanie Kominki Farby Drzwi Budownictwo Blachodachówka

dach

 • Bezpiecznie pod dachem Ruukki

  Bezpiecznie pod dachem Ruukki

  Poznaj nową ofertę elementów bezpieczeństwa dachowego od firmy Ruukki, z którą zima nie będzie już taka straszna.

 • Jak wybrać okna dachowe?

  Jak wybrać okna dachowe?

  Naturalne światło odgrywa w mieszkaniu bardzo ważną rolę, ma wpływ na nasze samopoczucie, podkreśla wystrój mieszkania, wydobywa kolory. Na poddaszu warto postawić na okno dachowe, które wpuści do wnętrza mnóstwo światła. Jak wybrać okna dachowe? Podpowiadamy!

 • Dachówka ceramiczna czy betonowa? Jaką dachówkę wybrać na dach

  Dachówka ceramiczna czy betonowa? Jaką dachówkę wybrać na dach

  Dachówka ceramiczna i dachówka betonowa jest do siebie bardzo podobne wizualnie, jednak zrobione z różnych materiałów i w całkowicie różny sposób. Decyzja, czy wybrać dachówkę ceramiczną czy betonową spędza sen z powiek niejednego inwestora. Postanowiliśmy sprawdzić wady i zalety każdego modelu.

 • Blachodachówki modułowe czy w arkuszach. Jaką wybrać blachodachówkę?

  Blachodachówki modułowe czy w arkuszach. Jaką wybrać blachodachówkę?

  Blachodachówki cieszą się ogromną popularnością, jako materiał do krycia budynków. Są trwałe, eleganckie i nadają się na wszystkie rodzaje dachów stromych. Dostępne są blachodachówki w arkuszach oraz modułowe. Jakie sprawdzą się lepiej?

 • Polskie dachówki ceramiczne MONZAplus - te kolory cieszą się popularnością

  Polskie dachówki ceramiczne MONZAplus - te kolory cieszą się popularnością

 • Szukasz wytrzymałej blachodachówki? Wybierz nowy produkt Ruukki!

  Szukasz wytrzymałej blachodachówki? Wybierz nowy produkt Ruukki!

  Ruukki to firma oferująca zaawansowane technologicznie rozwiązania dla budownictwa. 16 kwietnia 2018 roku marka wprowadziła na rynek nowy produkt. Swój debiut miała płaska blachodachówka modułowa Ruukki Hyygge. Łatwy montaż, bezpieczne użytkowanie i funkcjonalność - co jeszcze zapewniają nowe blachodachówki marki Ruukki?

 • Blachodachówka modułowa czy cięta na wymiar?

  Blachodachówka modułowa czy cięta na wymiar?

  Aby zapewnić inwestorom niższe koszty budowy, a wykonawcom ułatwić pracę, dzięki staraniom producentów blachodachówka dostępna jest w dwóch wariantach: cięta na wymiar lub modułowa. To, na którą się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od konstrukcji naszego dachu. Jaką blachodachówkę wybrać?

 • Pokrycie dachowe - jakie wybrać dachówki uzupełniające?

  Pokrycie dachowe - jakie wybrać dachówki uzupełniające?

  Dachy domów jednorodzinnych coraz częściej mają bardzo skomplikowane architektonicznie formy. Dlatego producenci pokryć dachowych oferują różne dodatkowe elementy. Współcześnie budowane dachy to bowiem nie tylko dachówki podstawowe, ale także uzupełniające. Jak wybrać odpowiednie? Jakie są rodzaje dachówek uzupełniających? Wyjaśniamy.

 • Jak wybrać pokrycie dachowe? Dachówka i blachodachówka

  Jak wybrać pokrycie dachowe? Dachówka i blachodachówka

  Wybór pokrycia dachu to jedna z ważniejszych decyzji, które musimy podjąć, budując dom. Teoretycznie możemy wybrać każde, ale nie zawsze okaże się to rozwiązaniem ekonomicznym. Wiele zależy od kształtu dachu. Musimy się liczyć z tym, że im bardziej będzie on skomplikowany i rozbudowany, tym będzie droższy - zarówno jeśli chodzi o materiał, jak i o robociznę.

 • Jak wybrać blachodachówkę

  Jak wybrać blachodachówkę

  Blachodachówka to drugie pod względem popularności - po dachówce - pokrycie dachu. Decyduje się na nie około 40% inwestorów, przede wszystkim ze środkowo-wschodniej Polski. Blachodachówka jest niedroga, lekka i łatwa w montażu. Dostępna jest w różnym modelach i kolorach, łatwo więc ją dopasować do każdego domu.

 • Blachodachówka, gont czy dachówka? Ceny, wymagania, wykonanie

  Blachodachówka, gont czy dachówka? Ceny, wymagania, wykonanie

  Na rynku jest spory wybór materiałów do krycia dachów, jednak największą popularnością niezmiennie cieszą się dachówki ceramiczne i cementowe oraz blachodachówka. Dość często wybierany jest także gont bitumiczny, a ostatnio do łask wraca też blacha płaska łączona na rąbek stojący.

 • Blachodachówka odporna na korozję

  Blachodachówka odporna na korozję

  Szukasz eleganckiego, niezawodnego i trwałego pokrycia dachowego? Zależy ci na materiałach najwyższej jakości? Lepiej trafić nie mogłeś! Firma Blachy Pruszyński w najnowszej ofercie prezentuje blachodachówkę REN. Czym różni się ona od pozostałych? Zobacz sam.

 • Co na dach dwuspadowy i dach płaski. Blachodachówka czy dachówka

  Co na dach dwuspadowy i dach płaski. Blachodachówka czy dachówka

  Dach płaski czy spadzisty? Dachówka czy blachodachówka? Te pytania zadaje sobie niemal każdy, kto budował dom. Aby nieco ułatwić wybór, wyjaśniamy, czym różnią się pokrycia dachowe, które materiały zwiększą odporność dachu na wiatr, oraz jakiego rzędu są to koszty.

 • Budowa domu: planowanie pokrycia dachowego

  Budowa domu: planowanie pokrycia dachowego

  W środowisku budowlanym istnieje powszechny pogląd, że planowanie pokrycia dachowego powinno się zacząć na etapie budowania fundamentów. Klient ma wówczas dużo czasu na wybranie wykonawcy, sprawdzenie konkurencji i zaplanowanie logistyki. O dachu warto pomyśleć nieco wcześniej, na etapie projektowania architektonicznego. Dużą rolę przejmuje w tym wypadku architekt. To on jest pierwszym doradcą klienta. Drugim, równie ważnym jest dekarz, który konfrontuje założenia projektowe z realiami i bierze na siebie ciężar decyzji o wyborze produktu. Skoro mówi się, że projektanci "myślą architekturą", toczy architekci i dekarze "myślą materiałami"?

 • Blachodachówka modułowa czyli dachy modułowe

  Blachodachówka modułowa czyli dachy modułowe

  Podczas budowy domu, jedną z priorytetowych kwestii jest wybór blachodachówki. Każdemu zależy, by była trwała i solidna, dzięki czemu dom będzie bezpieczny. Ważne są również kwestie estetyczne. Sprawdziliśmy jakie właściwości i zalety ma dach modułowy.

 • Nowy kolor stalowej podbitki dachowej Soffit

  Nowy kolor stalowej podbitki dachowej Soffit

  Podbitka dachowa to nieodzowny element każdego dachu. Dodaje elegancji i jest idealnym uzupełnieniem dachu. Firma Ruukki Polska poszerzyła swoją kolekcję podbitek dachowych o nowy kolor - ciemny orzech.

 • Jak dobrać kolor elewacji?

  Jak dobrać kolor elewacji?

  Kolor elewacji ma duże znaczenie dla wyglądu i stylu naszego domu. W porównaniu do innych krajów w Polsce dominują stonowane kolory. Najczęściej można spotkać domy w odcieniach bieli, beżu i brązu. Dlaczego tak boimy się postawić na mocne, nasycone barwy, jakie znaczenie ma kolor elewacji i wreszcie - czym się kierować przy wyborze?

 • Nieszczelny dach - jak naprawić w deszczu i niskiej temperaturze?

  Nieszczelny dach - jak naprawić w deszczu i niskiej temperaturze?

  Czasem wystarczy jeden silniejszy deszcz, aby na suficie pojawiły się mokre plamy świadczące o nieszczelności dachu. Eksperci radzą, aby szybko reagować na tego typu problemy, usuwając uszkodzenia i eliminując tym samym ryzyko wymiany całego pokrycia. Pytanie, jak naprawić miejsca przecieków podczas jesiennych słot czy zimowych odwilży?

 • Jak wymienić dach z azbestu?

  Jak wymienić dach z azbestu?

  Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie warto już teraz zlikwidować eternit. Podpowiadamy, jak wymienić dach z azbestu i jak uzyskać na to dofinansowanie.

 • Dom z płaskim dachem: sześć powodów, dla których warto go wybrać

  Dom z płaskim dachem: sześć powodów, dla których warto go wybrać

  Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem to jeden najmodniejszych trendów współczesnej architektury. Jakie są największe zalety domów z płaskim dachem? Komu poleca się ten typ zadaszenia? Sprawdźcie, w jakich sytuacjach warto postawić na dom ze stropodachem.

 • Izolacja okna dachowego: kołnierz uszczelniający

  Izolacja okna dachowego: kołnierz uszczelniający

  Najważniejszym elementem do montażu okna dachowego i dołączonym do niego jest kołnierz uszczelniający. Jego budowa znacznie ułatwia wbudowanie okna w połać dachu i zapewnia bezpieczne odprowadzenie wody opadowej poza jego obrys.

 • Taras z altaną na dachu bloku. Ogród na dachu

  Taras z altaną na dachu bloku. Ogród na dachu

  W samym centrum dzielnicy biurowej wielkiego miasta powstała kameralna altanka zachęcająca do wypoczynku pod chmurką.

 • Jak wybrać dobrego dekarza?

  Jak wybrać dobrego dekarza?

  Eksperci z branży budowlanej podkreślają, że najczęstszą przyczyną reklamacji nie jest słaba jakość produktu, a zastosowanie go niezgodnie z instrukcją. Kluczowy jest więc wybór ekipy, która wykona inwestycję. Jak zatem wybrać dobrego dekarza?

 • Pokrycie dachowe: co warto wybrać?

  Pokrycie dachowe: co warto wybrać?

  Osoby planujące budowę domu mają do wyboru kilka podstawowych materiałów służących jako pokrycie dachowe. Do najbardziej popularnych należą pokrycia z blachy. Czym się jednak kierować przy ich wyborze i zakupie?

 • Blachodachówka panelowa TUR w jesiennej promocji

  Blachodachówka panelowa TUR w jesiennej promocji

  Blachodachówkę panelową TUR można jesienią kupić w promocyjnej cenie - 19,90 zł za panel. To jedna z rynkowych nowości marki Blachy Pruszyński, która już stała jednym z najbardziej popularnych pokryć dachowych.

 • Konserwacja dachu z blachy

  Konserwacja dachu z blachy

  20-, 30- a nawet 50-letnie gwarancje na stalowe pokrycia dachowe to już niemal standard. Klient kupując blachodachówkę jest przekonany, że po zainstalowaniu na dachu kwestię pokrycia dachowego ma na kilkadziesiąt lat z głowy. To wielki błąd.

 • Gont blaszany Janosik

  Gont blaszany Janosik

  Firma Blachotrapez wprowadziła na rynek gont blaszany Janosik, który wiernie odwzorowuje wygląd gontu drewnianego. Świetnie sprawdzi się na klasycznych domach, zwłaszcza tych w góralskim stylu.

 • Zielone dachy: dom z łąką na dachu

  Zielone dachy: dom z łąką na dachu

  La Maison-vague to projekt francuskiego designera, Patricka Nadeau. Ma powierzchnię 110 m2, porośnięty łąką dach i powstał na zamówienie wydziału mieszkaniowego francuskiego miasta Reims.

 • Trwałe rynny: najlepsze materiały, ceny

  Trwałe rynny: najlepsze materiały, ceny

  Z czego mogą być wykonane rynny? Jakie materiały będą najtrwalsze? Ile kosztują?

 • Wytłaczana blacha na rąbek stojący

  Wytłaczana blacha na rąbek stojący

  Tradycyjnie blacha płaska ma gładką powierzchnię. Jednak nowoczesne panele z blachy na rąbek stojący mogą mieć również wytłaczaną strukturę. Takie rozwiązanie nadaje pokryciu unikalnych cech i urozmaica architekturę budynku.

Więcej o:

dach

 • Co na dach dwuspadowy i dach płaski. Blachodachówka czy dachówka

  Dachy płaskie - dachy balastowe i odwrócone Wśród dachów płaskich, wartych polecenia do domów zlokalizowanych w rejonach narażonych na silny wiatr, ciekawą propozycją są dachy balastowe. Mogą mieć one tradycyjny układ warstw: konstrukcja nośna (czyli strop), paroizolacja, termoizolacja

 • Blachodachówka modułowa czyli dachy modułowe

  Dach modułowy czyli blachodachówka modułowa co to takiego? Zbuduj dom szyty na miarę! To najlepsze hasło, by określić czym jest dach modułowy. To świetna alternatywa dla blachy w arkuszach. Jeśli dom ma skomplikowany dach, z wieloma załamaniami, wybór jest prosty. Prezentowane przez nas dachy

 • Jak wymienić dach z azbestu?

  w przygotowanej inwentaryzacji znajduje się dach z eternitu, który chcemy usunąć. Jeśli naszego dachu nie ma na liście inwentaryzacyjnej, wówczas należy złożyć wniosek w gminie o jego uwzględnienie w programie ? wyjaśnia ekspert. Obowiązkowe formalności Jeśli chcemy usunąć wyroby zawierające azbest

 • Dachy strome - konstrukcja, wstępne krycie, ocieplenie

  Dachom stromym zagrażają nie tylko opady, ale i wilgoć napływająca z wnętrza domu. Dlatego staranne ułożenie warstwy, która zostanie zakryta przez ostateczne pokrycie (czyli folii wstępnego krycia), jest bardzo ważne. Zadbać należy również o dokładne uszczelnienie wszelkich newralgicznych miejsc

 • Światło pod płaskim dachem

  spełniające wszelkie wymagania inwestorów budujących obiekty z płaskim dachem. Duża ilość światła, energooszczędność, wygodna obsługa oraz szczelność produktów sprawiają, że budynki z płaskimi dachami już wkrótce mogą zmienić nasz krajobraz.

 • Dach: panele i blachodachówki modułowe

  z blachy powlekanej to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy chcą by ich dach wyglądał oryginalnie. Panele dostępne są w powłokach mat gruboziarnisty i Purmat ale istnieje możliwość wykonania ich w każdej innej powłoce i kolorze z oferty. Montowane na dachach z pełnym deskowaniem na tzw. haftki

 • Zabezpieczenia przeciwśniegowe dla dachu i rynien

  i śniegu - dodaje Magdalena Gardyła. Ochrona przeciwśniegowa nie tylko poprawia nasze bezpieczeństwo, ale chroni dach i system rynnowy przed zarwaniem, rozsadzeniem i odkształceniem, dzięki czemu unikniemy awarii i kosztownych napraw. Przy tak zabezpieczonych rynnach pozostaje już tylko bieżące doglądanie

 • Dach przygotowany na zimę: jak wykonać przegląd pokrycia?

  Z pomocą eksperta W przypadku kwestii najistotniejszych, do których bez wątpienia należy solidność poszycia naszego domu, nie warto podejmować się prac na własną rękę. Pozorna oszczędność może w krótkim czasie zaowocować szeregiem zmartwień, gdy okaże się, że dach jednak nie jest tak nieskazitelny

 • Dom z płaskim dachem: sześć powodów, dla których warto go wybrać

  1. Modny design Płaski dach to charakterystyczny element nowoczesnej architektury stworzonej w duchu minimalizmu. Stropodachem najczęściej wykańcza się domy o prostych, oszczędnych bryłach ubranych w modernistyczną elewację wykorzystującą urodę naturalnych detali ? drewna i kamienia. Popularnym

 • Nieszczelny dach - jak naprawić w deszczu i niskiej temperaturze?

  uszczelnić miejsca przecieków i tym samym uniknąć konieczności wymiany całego pokrycia ? radzi Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament. Jak uszczelnić dach krok po kroku? Po pierwsze: zlokalizuj źródło przecieku. Niestety nie zawsze mieści się dokładnie nad mokrą plamą na suficie. Aby znaleźć miejsce