Nie jest trudno zgadnąć, że styl prowansalski bierze nazwę od regionu w południowej Francji (Prowansja) i stąd też się wywodzi. Wykorzystywany jest licznie w tamtejszych domkach z białego kamienia - nieodłącznie kojarzy się też z pięknymi widokami i uprawą lawendy, która świetnie rośnie w tamtejszym łagodnym klimacie.
Jak przejawia się w aranżacji wnętrz? W stylu prowansalskim przede wszystkim ceni się naturalne materiały, co trzeba brać pod uwagę także w przypadku aranżacji kuchennych. Występujące w takim stylu kuchnie powinny być utrzymywane w jasnych kolorach. Wykorzystuje się w nich duże ilości drewna, które często występuje w postaci postarzanej lub shabby chic. Przestrzeń będą wypełniać drewniane szafki, ale też podłoga lub elementy zabudowy. Drewniane powinny być blat kuchenny i koniecznie stół, który bardzo często jest umieszczany w kuchniach prowansalskich. Charakterystyczne dla nich jest to, że są przeciwieństwem bardzo popularnego minimalizmu. Frezowane fronty mebli, proste ozdoby i dodatki wręcz budują prowansalską stylistykę. W kuchni tego typu świetnie sprawdzą się inne naturalne materiały - kamień czy wiklina.
Kuchnia w stylu prowansalskim nieodłącznie związana jest z motywem lawendy. Właśnie bukiety z niej i innych ziół mogą być ciekawym i jednocześnie pięknie pachnącym dodatkiem, które powinniśmy umieścić w domu nawiązującym do stylu rodem z Prowansji.
Kuchnia prowansalska to przede wszystkim doskonała propozycja, aby urządzić dość przestronne wnętrza. Niektóre rodzaje mebli trudno byłoby wyeksponować w niewielkiej przestrzeni. Podobnie z miejscem do spożywania posiłków.
Aranżacja kuchni prowansalskiej nie będzie trudna, o ile będziemy się trzymać podstawowych zasad. Kluczowe są właściwie dobrane meble, kuchenne dodatki i sprzęty.
Meble kuchenne w przypadku stylizacji prowansalskiej powinny pasować do wymagań tego typu aranżacji, ale ceni się też ich solidne wykonanie i funkcjonalność.
Stół z litego drewna na frezowanych nóżkach, staroświecki kredens i duża ilość szafek, często przeszklonych - oto ważne elementy wystroju, które powinna mieć kuchnia prowansalska. Oczywiście wszystko w kolorze białym lub jego licznych odcieniach. Alternatywą dla bieli są szafki beżowe lub w kolorze nawiązującym do lawendy.
Zaletą dużej ilości szafek, pojemnego kredensu czy nawet stołu w kuchni jest to, że są bardzo użytecznymi rozwiązaniami. Łatwiej jest dzięki nim zorganizować pracę i odpowiednio rozmieścić kuchenne sprzęty. Można kompletować meble kuchenne lub postawić na gotowe zestawy mebli kuchennych. Często wybiera się egzemplarze postarzane.
Jakie ściany powinna mieć kuchnia prowansalska? Wygoda powinna się tutaj łączyć z niezobowiązującą elegancją. Dobrym wyborem będą więc także biele, ale też kolor żółty, jasny kolor piasku, blady błękit czy kolor oliwkowy.
Przeszklone fronty sprzyjają temu, żeby akcesoria kuchenne były świetnie eksponowane. Warto więc postawić na ciekawą zastawę, która oprócz użytkowych, spełniać będzie funkcje estetyczne. Oczywiście bardzo ważne są też inne dodatki - estetyczne i raczej staromodne garnki z przewagą bieli, ładne pojemniki na przyprawy, niekiedy też białe doniczki, w których rosną zioła. Nawet deska do krojenia, solidna i koniecznie drewniana, może być potraktowana jako dodatek, którym powinny się odznaczać kuchnie prowansalskie. Jakie jeszcze motywy wykorzystać? Oczywiście nie może tutaj zabraknąć lawendy.