2023 rokiem Wisławy Szymborskiej. LEGO uczciło tę okazję wyjątkowym zestawem

Wisława Szymborska jako figurka z klocków! Tak LEGO upamiętnia 100. rocznicę urodzin noblistki, a także Międzynarodowy Dzień Poezji.

2023 rokiem Wisławy Szymborskiej2023 rokiem Wisławy Szymborskiej fot. LEGO

LEGO ku pamięci Wisławy Szymborskiej i jej twórczości

"Na górze róże, na dole klocki LEGO." - tak producent słynnych klocków w swoim facebookowym wpisie świętował przypadający 21 marca Międzynarodowy Dzień Poezji. LEGO we współpracy z Łukaszem Więcek stworzyło podobiznę noblistki z klocków. Wisława Szymborska jako figurka z klocków stoi uśmiechnięta przy biurku, na którym stoi maszyna do pisania. Z tyłu znajduje się biblioteczka wypełniona książkami. To nie przypadek, że akurat podobizna Wisławy Szymborskiej stała się motywem przewodnim zestawu. W lipcu 2023 przypada setna rocznica urodzin znakomitej poetki. 

2023 rokiem Wisławy Szymborskiej

Rok 2023 został oficjalnie ustanowiony Rokiem Wisławy Szymborskiej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 2 lipca 2023 przypada setna rocznica urodzin naszej słynnej poetki, eseistki, tłumaczki i felietonistki. Wisława Szymborska to laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), a także członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995) i dama Orderu Orła Białego. Szymborska była nierozerwalnie związana z Krakowem i wielokrotnie podkreślała swoje przywiązanie do tego miasta.

Pierwsze wiersze poetki powstały podczas okupacji. Wisława Szymborska debiutowała w 1945 na łamach „Dziennika Polskiego" wierszem Szukam słowa. Jej twórczość wciąż żyje, inspiruje i wzrusza kolejne pokolenia czytelników. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.