Ile kosztuje założenie ogrodu? Projektowanie ogrodu - poradnik dla początkujących

Któż nie marzy o domu z ogródkiem? Ale planując ogród warto mieć świadomość, ile kosztuje jego założenie. Przedstawiamy uśredniony koszt 1m kwadratowego ogrodu wraz z wyszczególnieniem składowych ceny.

Średni koszt 1 metra kwadratowego ogrodu

Nasze doświadczenie i analiza zrealizowanych obiektów wskazuje, iż przy kompleksowym podejściu do budowy ogrodu należy się liczyć z kosztem ok. 140-200 zł za zagospodarowanie 1 m2 niezabudowanej powierzchni działki.  W tej szacunkowej kwocie powinny zmieścić się następujące elementy:

- roboty ziemne;

- rozłożenie i zakopanie na głębokości ok. 70 cm podstawowej instalacji elektrycznej (bez opraw oświetleniowych, których ceny zaczynają się od 150 zł, a kończą na 2500 zł za sztukę);

- budowę systemu automatycznego nawadniania;

- wykonanie drobnych nawierzchni ogrodowych i obrzeży trawnikowych;

- wykonanie nasadzeń (rośliny standardowe + kilka soliterowych czyli pojedynczych, efektownych drzew i krzewów oraz żywopłoty wysokości ok.150 cm);

- założenie trawników z siewu lub z rolki

  Dodatkowe koszty ogrodu - projekt

  Należy pamiętać że, tak jak w przypadku wystroju wnętrz, w zasadzie nie istnieje górna granica kosztu budowy ogrodu. Dlatego, aby nie przeżyć rozczarowań, warto wykonać wcześniej profesjonalny jego projekt.

  W zależności od powierzchni działki, stopnia skomplikowania terenu i wymagań klienta cena projektu waha się w granicach od 3000 do 7 000 zł. Jeśli inwestor chce mieć elementy małej architektury, takie jak tarasy, zbiornik wodny, mury oporowe, altana itp. koszt ten może wzrosnąć o 1-5 tys. złotych.

  Projekt ogrodu przy domu pokazowym

  Rys. www.palmett.pl

  Zdjęcia ogrodów, taras z pergolą

  Fot. Bartłomiej Gasparski/Palmett

  Co powinien zawierać projekt

  Projekt taki powinien zawierać:

  - koncepcję ogrodu, nad którą architekt pracuje aż do uzyskania pełnej akceptacji ze strony klienta (na tym etapie należy oczekiwać wizualizacji, kolorowych planów i rozmów o roślinach);

  - projekt wykonawczy zieleni;

  - projekt nawierzchni;

  - projekt wykonawczy elementów małej architektury;

  - przedmiar i dokładną specyfikacje robót i materiałów wraz z kosztorysem.

   Projekt ogrodu przy domu pokazowym

   Rys. www.palmett.pl

   Taka dokumentacja pomoże wybrać wykonawcę ogrodu spośród oferentów wyceniających dokładnie ten sam zakres opisanych w projekcie prac, a na końcu właściwie rozliczyć wykonane roboty.

   Ostrożnie trzeba podchodzić do ofert wykonania projektu za "darmo", bo w większości przypadków zapłacimy za niego i tak, tylko w inny - zakamuflowany sposób, ukryty w kosztach budowy.

   Dodatkowe koszty ogrodu - tarasy

   Odrębną kwestię stanowią tarasy - zarówno te drewniane, z desek kompozytowych jak i płyt kamiennych.

   Ich koszt to 300-700 zł/m2, do którego należy jeszcze doliczyć pod-konstrukcję mającą  formę wylanej płyty betonowej, rusztu metalowego, wolno stojących fundamentów punktowych lub konstrukcji kotwionej do ścian budynków - koszt wraz z robocizną to ok. 150-200 zł/m2.

   Dodatkowe koszty ogrodu - nawierzchnie, podjazdy

   Utwardzony podjazd, opaski wokół budynku czy rozbudowane nawierzchnie w samym ogrodzie to też znaczny wydatek ok. 180-500 zł/m2 obejmujący robociznę z materiałem.

   Dodatkowe koszty ogrodu - odwodnienie

   Jeśli deweloper, wykonawca domu lub sam inwestor o to nie zadbał wcześniej, wystąpi jeszcze konieczność odprowadzenia wody opadowej z dachu budynku oraz ewentualne odwodnienie i zdrenowanie terenu.

   Te dwa elementy to potencjalny, dodatkowy koszt w granicach od kilku do 35 tys. zł.

   Ile kosztuje ogród - podsumowanie

   Przymierzając się do zakładania ogrodu łącznie z utwardzonymi nawierzchniami na działce o powierzchni 1 000 m2, z której 150 m2 jest zabudowane, a drugie 150 m2 stanowi podjazd i opaski, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 150 000 zł. Gdy chcemy mieć jeszcze drewniany taras o powierzchni ok. 40 m2, jakąś formę wody w ogrodzie oraz altanę, kwota ta wzrośnie do co najmniej 200 000 zł.

   Kwota taka wydaje się duża, lecz w porównaniu z kosztem wykończenia 1 m2 wnętrza domu to raczej niewiele. Poza tym można rozłożyć zakładanie ogrodu w czasie, ale w pierwszym etapie warto wykonać wszystkie instalacje, nawierzchnie i roboty ziemne, a budowanie elementów małej architektury i dosadzanie niektórych roślin odłożyć na później. Ale to niestety odwleka również pełną radość z ogrodu.

   Wybierając więc działkę pod budowę domu  dobrze jest się zastanowić, czy naprawdę potrzebujemy aż tak wiele powierzchni? Może warto kupić mniejszą, lepiej zlokalizowaną nieruchomość i być w stanie ją w pełni zagospodarować? Jeśli czytają państwo ten tekst, to pytania te są już zapewne spóźnione

   Tabela - jednostkowe koszty ogrodutabela

   Kontakt do pracowni
   www.palmett.pl,
   biuro@palmett.pl
   Warszawa
   tel. +48 501 281 274, +48 608 612 121

   Więcej o: