Otulamy rośliny na zimę. Robimy chochoła

Słomiany chochoł z wolna odchodzi w zapomnienie. A szkoda, gdyż pozwala wielu roślinom przetrwać zimę, bywa też stylową ozdobą zimowego ogrodu.

Dla niektórych roślin szczególnie wrażliwych na mróz (np. hibiskusów, magnolii, piennych róż, klonów palmowych, hortensji ogrodowych, laurowiśni, ogników, świeżo posadzonych drzewek) najlepszym okryciem okaże się tradycyjny chochoł.

ZACZEKAJMY DO MROZÓW

Zanim jednak zaprosimy chochoła do ogrodu, pamiętajmy, by nie osłaniać nim iglaków i innych roślin zimozielonych. Żeby przeżyły zimę w dobrej kondycji, do ich liści powinno docierać światło, chochoł zaś stanowi dla niego szczelną barierę. I nie śpieszmy się z okrywaniem roślin! Ciepła jesienna pogoda spowoduje, że zaczną rosnąć pod okryciem, a wtedy na pewno zmarzną. Trzeba zaczekać na kilkustopniowe mrozy trwające przynajmniej kilka dni. Czasem trudno uchwycić ten moment, ale lepiej to zrobić za późno niż za wcześnie.

GĘSTA CZUPRYNA

Po związaniu chochoła wetknijmy w jego czubek pióropusz z ozdobnych traw lub innego materiału, który utworzy "czapeczkę". Dzięki niej do wnętrza chochoła nie będzie się dostawała woda (szkodziłoby to roślinie). Chochoł może stać się ozdobą ogrodu - wystarczy obwiązać go jutową taśmą, ozdobnym sznurem, udekorować owocami, szyszkami czy innymi "skarbami" ogrodu.

Czy wiesz, że...

Często popełnianym błędem jest zbyt wczesne osłonięcie roślin chochołem. Trzeba z tym zaczekać na kilkudniowe kilkustopniowe mrozy.

OKIEM FACHOWCA

DANUTA MŁOŹNIAK, GARDENARIUM

Niektóre rośliny najbardziej wrażliwe na wiosenne przymrozki (np. hortensje ogrodowe, ketmie, magnolie) najlepiej ubrać przed zimą "na cebulkę". W tym celu najpierw należy je owinąć włókniną (nie używajmy folii, gdyż rośliny mogą się pod nią zaparzyć), a na zewnątrz otulić słomą. To bardzo praktyczne rozwiązanie, umożliwiające stopniowe zdejmowanie okrycia wiosną; na przedwiośniu najpierw odwiniemy słomianą matę, a włókninę zostawimy. Nocą będzie ona chroniła pąki kwiatowe przed niskimi temperaturami, w dzień zaś rośliny nie zaparzą się pod słomą.

Po ustąpieniu wiosennych przymrozków okrycie całkowicie zdejmujemy.

Zima w donicy... Coraz częściej uprawiamy na balkonach rośliny wieloletnie - krzewy i byliny. Żeby były trwałą ozdobą, należy je okryć przed zimą (rośliny w donicach są narażone na przemarznięcie). Dlatego przed nastaniem mrozów należy im sprawić zimowe wdzianka z agrowłókniny, juty, słomy czy kartonu, donicę zaś otulić folią pęcherzykową. Iglakom osłaniamy bryły korzeniowe, a gatunkom liściastym - również pędy.

Zobacz jak zrobić chochoła krok po kroku>>

Więcej o:
Copyright © Agora SA