Krok po kroku: Taras z desek

W jaki sposób przymocować do podłoża z betonu legary, a do nich deski tarasowe? Nie jest to takie trudne, jak się wydaje.

Funkcję podkładu pod drewnianym tarasem najczęściej pełni betonowa wylewka. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić jej stan (ewentualnie uzupełnić wszelkie ubytki) i skontrolować, czy jej pochylenie jest odpowiednie. Wylewka powinna być wykonana ze spadkiem około 3% umożliwiającym odpływ deszczówki na zewnątrz, w stronę ogrodu (w przeciwnym razie woda spłynie pod budynek i zawilgoci ściany). Betonowy podkład warto pokryć poliuretanową powłoką malarską, która zabezpieczy go przed zaplamieniem związkami garbnikowymi wypłukiwanymi z drewna podczas deszczu. Na tak przygotowanym podłożu układamy legary. Należy je bardzo dokładnie wypoziomować - pomogą nam w tym poziomica i niwelator, a także specjalne kliny oraz wsporniki (np. regulowane podstawy z tworzywa sztucznego, tzw. elefeety). Legary stykające się bezpośrednio z betonem powinny być od niego odizolowane gumowymi podkładkami o grubości minimum 1 cm.

Czy wiesz, że... Deski, z których układamy taras, powinny być ryflowane (specjalnie żłobione), dzięki czemu nie będą śliskie nawet po deszczu.

WARTO WIEDZIEĆ

Danuta Młoźniak - projektantka ogrodów, www.gardenarium.pl

Na tarasy zewnętrzne najbardziej nadaje się trwałe i twarde drewno egzotyczne . Jego zaletą jest wysoka odporność na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Do tego wyróżnia się ciekawą kolorystyką, zależną od gatunku drzewa, z jakiego jest pozyskane. Zaolejowane drewno egzotyczne zachowuje nasycony kolor, natomiast niepotraktowane olejem przybiera całkiem inny, często ciekawy odcień. Spośród gatunków egzotycznych najtrwalszy i najbardziej ekskluzywny jest tek (teak) o efektownej jasnej barwie. To drewno pięknie się starzejące, które bez jakiejkolwiek konserwacji przybiera srebrzysty odcień. Niestety, rzadko jest stosowane w ogrodach ze względu na wysoką cenę. Najbardziej popularne jest drewno bangkirai. W ogrodach często sięgamy również po drewno massaranduba, garapa, tigerwood, cumaru i badi. Jak osłonić taras przed sąsiadami?

Alternatywą dla drewna egzotycznego jest także bardzo trwałe i ciekawe kolorystycznie tzw. thermo drewno - czyli zwykłe drewno poddawane obróbce termicznej (np. thermo jesion, thermo dąb). Z europejskich gatunków najlepiej stosować na tarasach tańsze i łatwo dostępne deski świerkowe, jesionowe i modrzewiowe. Ich trwałość jest jednak znacznie mniejsza, w związku z czym wymagają systematycznej impregnacji.

DREWNIANY TARAS KROK PO KROKU

1. Na betonowej wylewce układamy legary (co 40 cm), dokładnie je poziomując. Ułatwią nam to poziomica, niwelator i gumowe podkładki wsuwane pod każdy legar. Te ostatnie zapewnią również odpływ deszczówki po betonowym podłożu i ochronią legary przed wilgocią. Dzięki temu taras będzie trwalszy.

2. Legary nie mogą się przesuwać w czasie pracy. Unieruchamiamy je więc, przybijając do nich listwy, które potem usuniemy. Na obrzeżach montujemy wypoziomowaną drewnianą ramę przyszłej posadzki (skręcamy ją z tarasowych desek).

3. Odstępy pomiędzy deskami muszą być równe. Zapewnią to wsunięte pomiędzy nie drewniane listwy równej grubości lub specjalne dylatacje z tworzywa sztucznego (tzw. smoczki). Usuniemy je po przykręceniu desek.

4. Układamy kolejne deski, stale kontrolując ich poziom. Przygotowujemy wiertarkę i wkręty, którymi będziemy je mocować do legarów.

5. Przytwierdzamy deski do legarów. Najlepiej zastosować specjalne wkręty ze stali nierdzewnej (np. typu Spax). Aby drewniana posadzka wyglądała naprawdę efektownie, wkręty należy rozmieścić w równych odstępach i w jednej linii.

6. Taras będzie trwalszy, jeśli deski nasączymy olejem. Wcześniej jednak trzeba je dokładnie umyć, najlepiej specjalną elektryczną myjką. W przypadku mniejszych powierzchni powinna wystarczyć szczotka i woda z detergentem.

7. Kiedy deski całkowicie obeschną, należy je zakonserwować. W tym celu malujemy je specjalnym preparatem przedłużającym ich trwałość. Ponieważ taras na zdjęciach ułożony jest z desek bangkirai, wykorzystano tu olej bangkirai przeznaczony do ochrony różnych gatunków drewna egzotycznego. Efekt będzie trwalszy, jeżeli zabieg powtórzymy po wyschnięciu pierwszej warstwy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.