Warzywnik na balkonie. Najlepsze warzywa na balkon [Miejscy ogrodnicy]

Miasto to trudny teren dla ogrodnika. Do dyspozycji ma mało miejsca na balkonie, więc musi z wielkim namysłem planować każdy jego centymetr. Podpowiadamy jakie warzywa posadzić na balkonie by osiągnął 100 procentowy sukces.

Jeśli do tej pory Twój balkon był pustą przestrzenią lub składzikiem na niepotrzebne rzeczy to już czas zamienić go w ogródek. Z myślą o wiośnie warto pomyśleć o warzywniaku. Wybrałam dla Was owoce i warzywa , które są łatwe w uprawie , smaczne i ładnie będą wyglądać na balkonie. Pamiętaj, że jeśli mieszkasz w mieście, przy dużej ruchliwej ulicy warzywa z balkonu mogą być szkodliwe i powinieneś ograniczyć się do roślin ozdobnych.

Aby balkon pięknie wyglądał przez cały rok, a nie tylko wiosną i latem, warto posadzić na nim zimozielone rośliny. Bukszpan czy iglak stworzą wspaniałe ramy dla każdego ogródka na balkonie, również warzywniaka.

Jako, że obiecałam Wam balkonowe pewniaki to zacznijmy od roślin, które możecie posadzić i wysiać w donicach już w marcu lub kwietniu -  tuż po ostatnich przymrozkach.

Pod koniec marca:

Fot. pixabay.com/CCO

- siejemy koperek

- siejemy buraki na botwinkę

- siejemy rzodkiewki

- siejemy jarmuż

- sadzimy cebulki siedmiolatki na szczypiorek

- sadzimy pietruszkę naciową

- siejemy burak naciowy

W kwietniu :

- siejemy lub sadzimy sałatę

- aby ochronić nasze uprawy przed szkodnikami warto posadzić w donicach aksamitki, które odstraszają je swoim zapachem

Fot. pixabay.com/CCO

Resztę roślin polecam kupić w postaci dorodnych sadzonek w centrach ogrodniczych lub  bazarach od ogrodników. Sadzonki są już zahartowane i gotowe to sadzenia w donicach. Można starać się samodzielnie zrobić rozsadę (samodzielnie zrobić sadzonki z nasion), ale moim zdaniem to może zniechęcić każdego początkującego ogrodnika. Mnie to niegdyś zniechęciło.

W maju:

Fot. Shutterstock

- sadzimy pomidory

- sadzimy ogórki

- sadzimy paprykę

- sadzimy poziomki

- sadzimy truskawki odmiana 'Albion'

Przy zakupie zwróćmy uwagę na stan zdrowa sadzonek - nie mogą być zbyt mocno przesuszone, ani przelane. Ich liście powinny być pozbawione plam, nekroz i mieć ładny, zielony kolor. Nie mogą być zniekształcone czy nadgryzione przez szkodniki. Przyjrzyjmy się również dokładnie owocom. Kupując sadzonki pomyślmy także o tym, w jakim miejscu będziemy je sadzić - większość najlepiej będzie się rozwijać w słonecznym miejscu. Sadzonki można wkomponować w rosnące już na balkonie lub tarasie rośliny jednoroczne.

Więcej o: